Financial Times. Росія веде геополітичну гру з допомогою "Газпрому"

28.09.2016 19:00

Financial Times. Росія веде геополітичну гру з допомогою "Газпрому"

Мета проектів "Газпрому" - будь-що позбавити Україну ролі транзитера російського газу, адже Київ втратить плату за транзит - а це кілька мільярдів доларів на рік, пише британське видання про плани РФ прокласти газопроводи до Європи в обхід України.

Критики російського проекту газопроводу "Північний потік-2" кажуть, що він підвищить залежність Європи від російського газу, обмежить конкуренцію, завдасть шкоди економіці країн-транзитерів, нагадує Financial Times. Але є і прихильники - п'ять великих європейських компаній, які мали брати участь у його будівництві, зазначає журналіст Ніл Баклі.

"А також високопоставлені німецькі політики, зокрема, мабуть, канцлер Ангела Меркель. Вони кажуть, що "Північний потік-2" "усуне ризики транзиту"(евфемізм, який означає, що він дозволить експортувати російський газ до Європи оминаючи Україну)", - йдеться в статті. Прихильники запевняють, що "Північний потік-2" буде ефективніший і посприяє зростанню конкуренції.

У серпні антимонопольна служба Польщі заявила, що заблокує проект, оскільки він зміцнить панування "Газпрому" в Центральній Європі. "П'ять європейських партнерів відмовилися від планів придбання по 10% акцій консорціуму "Північний потік-2", - пише газета. Тоді "Газпром" заявив, що "Північний потік-2" як його філія виконає роботи сам, а європейські партнери знайдуть спосіб "зробити внесок".

У 2014 році, після того, як Москва скасувала проект "Південного потоку", здавалося, що "Газпром" рухається до політики експорту, обумовленої радше комерційними, аніж політичними міркуваннями, пише автор.

Але тепер, коли "Газпром" розглядає можливість прокачування газу через Туреччину, важко вважати "Північний потік-2" чимось, окрім геополітичної гри, підкреслює видання.

"Видається, що мета проектів "Газпрому" - позбавити Україну ролі транзитера російського газу", - пише автор. Це можна було б зрозуміти на тлі наслідків газових конфліктів між Росією і Україною. "Але також це слугує цілям Кремля, адже Київ позбудеться плати за транзит - кількох мільярдів доларів на рік", зауважує видання.

Екс-посол Болгарії в РФ Ільян Василев передбачає, що важливіший мотив для Москви - зав'язати "стратегічний зв'язок" з Німеччиною, зробивши цю країну європейським хабом російського газу. Це може принести користь німецькій промисловості, але в майбутньому Росія зможе отримувати з цього політичний зиск.

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus