Foreign Policy. Як катастрофа MH17 породила нинішню пропагандистську машину Росії

30.09.2016 17:00

Foreign Policy. Як катастрофа MH17 породила нинішню пропагандистську машину Росії

"Катастрофа MH17 - яка вжахнула світ і відтоді стала об'єктом двох міжнародних розслідувань, - стала Рубіконом для російської машини з виробництва дезінформації: це був перший випадок, коли всі сили держави було кинуто на те, аби переконати світ у помилковій версії подій, незважаючи на перевагу протилежних доказів", пише автор статті.

"Здається дивним повертатися до подій лише дворічної давнини - періоду, коли Росія вже фактично анексувала Крим і таємно розпалювала громадянську війну в Україні, - і вважати ті часи легшими", - пише співробітник Інституту державного управління (Лондон) і Атлантичної Ради (Вашингтон) Бен Німмо в статті для Foreign Policy.

"Без сумніву, вони не були такими вже легкими навіть тоді: до того як рейс Malaysia Airlines MH17 був збитий над Східною Україною, російські чиновники вже збрехали публічно про роль їхнього спецназу в захопленні Криму, а прокремлівські ЗМІ вже почали поширювати дикі чутки і помилкові "новини", на кшталт тієї, що українські військові нібито розіп'яли трирічного хлопчика", - зазначає автор.

"Але, згадуючи це тепер, здається, що катастрофа збитого MH17 - яка вжахнула світ і відтоді стала об'єктом двох міжнародних розслідувань, які намагаються встановити якусь подобу істини, - стала Рубіконом для російської машини з виробництва дезінформації: це був перший випадок, коли всі сили держави було кинуто на вирішення завдання переконати світ у помилковій версії подій, незважаючи на перевагу протилежних доказів", - пише Німмо.

"Інтернет-тролі, хакери, керовані з Кремля ЗМІ, державні службовці, демобілізовані солдати, громадські діячі та анонімні програмісти - всі вони об'єднали зусилля для вирішення загального завдання нападати на учасників розслідування і навіть підробляти докази", - йдеться в статті. Це була операція з дезінформації безпрецедентного масштабу.

"Збитий літак Malaysia Airlines став переломним моментом для міжнародної репутації Росії. До катастрофи деякі російські керівники зазнали санкцій за незаконну анексію Криму, але Захід, а надто ЄС, не хотів йти далі", - пише Німмо. "Але загибель 298 людей, що перебували на борту збитого цивільного авіалайнера, перетворила локальну проблему на глобальну", - зазначає він.

Протягом перших кількох днів реакція російського уряду здавалася практично розгубленою. Але через чотири дні стало ясно, що Росія взяла на озброєння нову стратегію. Вона представила власну версію подій і дотримувалася її, хоч би якою неймовірною вона здавалася, пише Німмо.

Представники російського міністерства оборони прийшли на липневий брифінг, озброївшись "доказами" на користь своїх суперечливих версій: перша свідчила, що лайнер був збитий українським військовим літаком, друга - ракетою "Бук", але запущеною з контрольованою урядовими українськими військами території, нагадує автор. Він зазначає, що в обох випадках на підтвердження були надані "супутникові фотографії", згодом визнані сфабрикованими багатьма західними експертами, в тому числі групою журналістів-розслідувачів з Bellingcat.

Тим часом дезінформаційна машина Кремля пішла на безпрецедентні зусилля, просуваючи як версію про український Су-25, так і про український "Бук", йдеться в статті.

"Паралельно анонімна армія користувачів наповнила чати на інтернет-форумах коментарями на підтримку двох російських версій. Коментарі цих "тролів" варіювали від просто образливих (автор дізнався приголомшливу кількість російських лайок в результаті їхньої уваги до його стрічки в Twitter) до шалено-конспірологічних (наприклад, писали, що катастрофу MH17 спланувало ЦРУ, щоб збити літак російського президента Володимира Путіна)", - згадує Німмо.

"З радянських часів уряд у Москві не "пускався берега" аж до такої міри, щоб спотворити хід правосуддя, тому варто обміркувати питання, чому вони зайшли так далеко, і чому, якщо вже вони почали, то вирішили повторити цю практику в Сирії", - вважає автор.

Катастрофа збитого MH17 перевела війну в Україні зі сфери в основному дипломатичної, як це було раніше, до сфери можливої ​​політичної і навіть кримінальної відповідальності, йдеться в статті. "Як би відреагували російські виборці, якби їхній уряд - що завжди прагне зобразити себе непогрішним втіленням національної гордості - було визнано винним в підбурюванні до вбивства 298 безневинних людей?" - пише автор.

"У цьому контексті корисно вивчити, в які моменти російська машина з виробництва дезінформації приводилася в дію в Сирії. А вона починала працювати на повну потужність, як тільки відбувався інцидент, який міг бути представлений або витлумачений як військовий злочин: бомбардування лікарень, мечетей або, зовсім недавно, конвою з гуманітарною допомогою", - підкреслює Німмо.

"Після публікації на цьому тижні обвинувальної доповіді Об'єднаної слідчої групи (JIT) - міжнародного спеціального комітету з розслідування аварії MH-17, - яка дійшла остаточного висновку, що ракета, яка збила літак, була завезена в Україну з Росії, всі різновиди дезінформаційної машини Кремля знову переключилися на MH17 ", - йдеться в статті.

"Найбільш тривожний урок зі справи MH17 полягає в наступному: тоді як пропагандистські зусилля Кремля, здебільшого, дискредитували себе в західному світі, вони дозволили йому міцно тримати ситуацію під контролем удома. Ніхто поки що не має постати перед судом за загибель сотень цивільних осіб. Тобто у випадку з MH17 дезінформаційна машина перейшла Рубікон - і поки що це працює", - підсумовує автор.

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus