InoPressa. Чим загрожує галас навколо кремлівських хакерів

02.11.2016 15:00

InoPressa. Чим загрожує галас навколо кремлівських хакерів

Досить чекати "11 вересня в кіберпросторі" - російські спроби змішати карти на виборах у США вказують на ризик більш приземлених атак, пише преса. Про російську кіберзагрозу заявив шеф британської MI-5, наголосивши при цьому й на відверто агресивних діях РФ в Україні та Сирії. Говорити про Росію як про партнера надалі не варто.

Досить чекати "11 вересня в кіберпросторі" - російські спроби змішати карти на виборах у США вказують на ризик більш приземлених атак, пише WSJ. Про російську кіберзагрозу голосно заявив шеф британської MI-5. The Guardian нагадує слова Путіна: "Слабких б'ють", - і закликає реагувати "розумно застосовуваним пресингом". Мері Дежевськи оскаржує погляд експертів, які вважають, що "Росія сильна і підступна".

"Тривоги з приводу російського шпигунства не нові, проте заява чинного глави британської MI-5, що Москва тепер становить величезну загрозу в інтернеті, на додаток до традиційних сфер шпигунства, співзвучна кільком нещодавнім західним оцінкам", - пише кореспондент The Guardian Шон Вокер.

"Минулого місяця американська влада на подив прямолінійно поклала на російську державу відповідальність за злам серверів Демократичної партії", - йдеться в статті.

"Ми вважаємо, що ці дії могли здійснюватися тільки за згодою самих високопоставлених російських чиновників", - сказано в спільній заяві директора Національної розвідки США і Міністерства національної безпеки США.

"Технічні аналітики простежили за роботою російських хакерів, відомих як Fancy Bear і Cozy Bear, вважаючи, що вони пов'язані з російськими спецслужбами. Їхніми мішенями, крім Демократичної партії США, ймовірно стали німецький Бундестаг, французький телеканал і Всесвітнє антидопінгове агентство", - передає кореспондент.

Глава MI-5, британської служби контррозвідки і безпеки, Ендрю Паркер дав інтерв'ю The Guardian, приділивши особливу увагу загрозі російських кібератак проти Британії, пише американське видання The Christian Science Monitor. Це викликало критику російських чиновників, але для інших висвітило стурбованість з приводу все більш ворожого ставлення Росії до Заходу, зазначає автор статті Вестон Вільямс.

"Росія, здається, все більш вважає себе протилежністю Заходу і, як видається, діє відповідним чином, - заявив Паркер. - Це можна бачити на ділі, в діях Росії в Україні і в Сирії. Але ведеться і таємна активна діяльність в плані кіберзагроз. Росія являла собою приховану загрозу десятиліттями. У наші дні відмінність полягає в тому, що зараз доступні всі нові і нові методи".

Автор нагадує про "ймовірну причетність Росії до зламів серверів електронної пошти Національного комітету Демократичної партії США в спробі вплинути на результат президентських виборів". "Міжнародний масштаб і потенційні наслідки зламів призвели до поглиблення недовіри між двома країнами, нагадуючи про напруженість епохи холодної війни", - йдеться в статті.

Паркер сказав про Росію: "Вона використовує цілий ряд державних органів і сил, щоб просувати свою зовнішню політику дедалі агресивнішими способами, в тому числі за допомогою пропаганди, шпигунства, підривної діяльності і кібератак".

"Щоб зламати обліковий запис електронної пошти Вільяма Райнхарта, колишнього співробітника передвиборного штабу Хілларі Клінтон, хакери використовували старомодний трюк", - пише The Wall Street Journal.

22 березня Райнхарт відкрив електронного листа, як здавалося, від Google, в якому мовилося, що хтось з України намагався отримати доступ до його облікового запису. У листі його закликали негайно змінити пароль. "Я відкрив листа і відразу ж, як пройшов по посиланню, відчув погане передчуття", - розповів Райнхарт.

"П'ять місяців по тому це погане передчуття справдилося. Хтось виклав зміст його поштової скриньки Google на сайт під назвою DC Leaks. Експерти з безпеки вважають, що сайтом DC Leaks керують хакери, пов'язані з російським урядом", - пишуть автори статті.

"Роками американські урядовці попереджали про "11 вересня в кіберпросторі" - хакерську атаку з катастрофічними наслідками на зразок відключення електромереж, загибелі людей та фізичних руйнувань. Очевидні російські спроби внести розкол в американські вибори вказують на ризики більш приземлених атак і демонструють нову зброю - розкриття інформації, отриманої в результаті хакерської атаки, з метою вплинути на політику або на громадську думку", - йдеться в статті.

"Наша доктрина багато в чому пов'язана з захистом життєво важливої ​​інфраструктури, а їхня доктрина - з інформаційною війною", - сказав Джеймс Льюїс, експерт з кібербезпеки з Центру стратегічних і міжнародних досліджень (Вашингтон).

Нещодавні атаки виявили ще один ухил у кібербезпеці: в основному захист від кібератак довірено приватним компаніям і окремим особам, які мають самі охороняти свої системи і електронну пошту. Однак "росіян може зупинити тільки американський уряд", вважає Льюїс.

"Якби я снідала кукурудзяними пластівцями, я б вдавилася, читаючи про загрозу, яку, на думку Ендрю Паркера, являє собою Росія", - пише оглядачка The Guardian Мері Дежевськи.

Населення Росії зараз вдвічі менше, ніж кількість населення СРСР. За рівнем ВВП Росія сильно відстає від США і Великобританії. Оборонний бюджет РФ на 2015 рік становив 70 млрд доларів, тоді як США - майже 600 млрд. "Нехай і шанувальники, і критики визнали, що "цар" Володимир Путін чудово розіграв партію, маючи на руках слабкі карти, але все одно карти це слабкі", - пише авторка.

"Якщо Росія дійсно прагне відновити імперію, то її єдиний успіх на даний момент - це дороге (в усіх розуміннях) вторинне набуття Криму, спірної "нічийної смуги" зі строкатою компанією бойовиків в "іржавому поясі" на сході України і два мініатюрних анклави всередині незалежної Грузії", - йдеться в статті.

У тому ж інтерв'ю Паркер повідомив, що у Великій Британії близько 3 тис. "схильних до насильства екстремістів-ісламістів, переважно британців", і що "загрозою майбутнього" є кібервійна. Дежевськи пише: "Дозвольте повторити питання: чому головним жупелом залишається Росія?"

Дежевськи вбачає кілька факторів. 1. "Валити провину на Росію можна без особливих наслідків". 2. Звинувачуючи Росію, Британія поділяє позицію США. 3. Серед "експертів" (це слово Дежевськи бере в лапки) панує уявлення, що Росія сильна і підступна.

"І все ж у мене закрадається підозра, - стверджує журналістка, - що справжня розгадка уваги глави MI-5 в тому, що тепер Росію складніше демонізувати".

"Поведінка Росії на міжнародній сцені викликає тривогу. Однак реакція Заходу не повинна бути ні агресивною, ні благодушною", - йдеться в редакційному коментарі The Guardian.

Необхідно показати Росії, що прокреслені для неї "червоні лінії" будуть захищатися. Це не означає, що Росію слід піддати карантину, а її лідера - повністю уникати, пояснюють автори. Але говорити про Росію як про партнера надалі не варто: Москва постійно відмовляється від справжнього співробітництва, відкрито позиціонує себе як альтернативну, ворожу модель і вже не дуже зацікавлена ​​в міжнародних правилах. Дипломатія без тиску може виявитися марною хореографією, як показали переговори щодо Сирії.

"Не слід також перебільшувати могутність Росії, - йдеться далі. - Її економіка хвора. У неї мало союзників, причому Китай - незручний друг. Для внутрішнього споживання Путін може "призначати" зовнішніх ворогів і насаджувати психологію обложеної фортеці, проте це не допоможе залучити в країну інвестиції, яких вона сильно потребує - якщо хоче колись все ж таки модернізуватися".

Російський президент хитро скористався всіма лазівками, які йому надали західні держави через недбалість, роз'єднаність або прорахунки, продовжують автори. Путін якось сказав: "Слабких б'ють". Він вважає Захід слабким, лицемірним і декадентським. Короткочасно відповіддю повинна бути рішуча демонстрація трансатлантичної єдності - і це питання результату виборів у США.

"Діалог з Росією повинен супроводжуватися розумно застосовуваним пресингом, без агресії, але й без заспокоєності. Цілком імовірно, що російське питання нікуди не дінеться ще довго: Путін планує переобратися в 2018 році", - підсумовує видання.

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus