InoPressa. Навіщо Росія струшує пил з радянських планів цивільної оборони

25.10.2016 15:00

InoPressa. Навіщо Росія струшує пил з радянських планів цивільної оборони

У Росії немає іншого шляху розвитку, крім європейського, але Путін буде і далі протистоятиме Заходу - аж до нескінченності, вважає опозиціонер Ходорковський. Росіяни від розмов про нову холодну війну прямо-таки з'їжджають з глузду: попит на бомбосховища, які нібито захищають від атомної бомби, збільшився за рік утричі.

На думку Ходорковського, у Росії немає іншого шляху розвитку, крім європейського, але Путін буде продовжувати протистояння з Заходом до нескінченності. "Нашому наступному президентові треба показати Путіну надійні стримувальні сили НАТО", - пише преса США. Росіяни від розмов про нову холодну війну прямо-таки з'їжджають з глузду: попит на бомбосховища, які нібито захищають від атомної бомби, збільшився за рік утричі.

У статті для Frankfurter Allgemeine російський опозиціонер Михайло Ходорковський пише: "Росія тепер переживає черговий етап переходу до авторитарної держави. Держава все частіше почувається в ролі абсолютного господаря над громадянами і все більш неприховано демонструє свою владу".

Заплановані на 2018 рік "президентські вибори, як і будь-який захід з особистою участю Путіна, неодмінно будуть проходити за сценарієм спецоперації, і для громадянського суспільства в Росії це буде означати нові репресії", впевнений Ходорковський.

"У 2017 році на символічні 2% буде збільшено видатки на освіту, але для цього відразу на 33% скорочуються витрати на охорону здоров'я, - йдеться далі. - Водночас асигнування на спецслужби і армію, хоча їх також скорочують, в 9,3 раза будуть перевищувати витрати на освіту і в 14 разів - на медицину".

І найсумніше полягає в тому, що сьогодні половина росіян під дією пропаганди вважає найважливішим пунктом бюджету саме витрати на оборону. "Ті ж, хто не бажає вірити пропаганді, все більше стають чужими у власній країні", - продовжує Ходорковський. Багато хто виїжджає з країни, а для "тих, хто виїжджати не збирається, Кремль не підготував жодної програми модернізації".

Влада вважає за краще продовжувати нову "холодну війну" з Заходом до нескінченності і вселяти своїм громадянам, що у всіх нещастях країни винні зовнішні вороги і їхні поплічники в Росії, пише Ходорковський.

"Але у Росії не може бути іншого шляху розвитку, крім європейського, і після хвацької ізоляціоністської ігри сучасності країна неминуче повернеться до Заходу як до джерела модернізації", - вважає опозиціонер. На закінчення Ходорковський закликає західні країни "краще, ніж у 1991 році, підготуватися до майбутніх змін у Росії".

"Російська влада на тлі протистояння з Вашингтоном посилила заходи, спрямовані на виживання в разі ядерної війни, струсила пил з планів цивільної оборони радянських часів і модернізувала бомбосховища у великих містах", - пише журналіст The Wall Street Journal Томас Гроув.

Нещодавно пройшли найбільші навчання з цивільної оборони: 40 млн росіян відпрацьовували заходи, яких має бути вжито в разі хімічних і ядерних загроз. "Відеозаписи, на яких співробітники МНС працювали в захисних костюмах або перевіряли вентиляцію в бомбосховищах, демонстративно транслювалися по телебаченню. Учні приміряли протигази і укладали на носилки манекени в навчальних аудиторіях", - оповідає Гроув.

Риторика останніх місяців переконує росіян в тому, що їхня країна є "наддержавою, що стоїть на одному рівні зі США". Загроза ядерної війни також підтримує в населенні поступливість і відсутність критичного мислення, зазначає директор "Левада-центру" Лев Гудков.

"Більшість людей вважає, що третя світова війна почалася, але зараз ми все ще перебуваємо на "холодній" стадії, яка може перейти або не перейти в "гарячу" війну, - повідомив соціолог. - А під час війни ви зобов'язані підтримувати владу своєї країни".

Відлуння холодної війни зазвучало і в Америці у передвиборних дебатах, визнає Гроув. Але в Росії розмови про нову холодну війну вийшли з-під контролю. Ігор Зуєв, голова компанії "Проектбуд", яка будує бомбосховища, за його словами, що захищають від ядерних бомб і воєнного вторгнення, повідомив, що попит збільшився втричі за минулий рік.

"Коли ситуація почала загострюватися, надто після подій у Криму, через кілька місяців люди з'їхали з глузду, попит був божевільний, - каже Зуєв. - Відтоді він тільки зростає".

Путін хоче знову зробити Росію супердержавою, пише швейцарська газета Neue Zuercher Zeitung, формулюючи шість основних пунктів його ймовірного плану.

Експерт з Університету Санкт-Галлена Ульріх Шмід першим пунктом ставить Сирію. За рахунок Сирії Путін хоче зробити Росію "надійним союзником арабів". Крім того, "Путін взагалі боїться зміни режимів в авторитарних державах". Також "російська військова операція в Сирії показує, що Росія широко ігнорує порушення прав людини".

Другий пункт - "якомога далі тримати своїх сусідів від Євросоюзу". "Путін не хоче поступатися Україною Заходу", - підкреслює Шмід, додаючи, що "це йому вдалося". "Путін не зацікавлений у вирішенні воєнного конфлікту в Україні, і статус-кво найкраще відповідає його інтересам".

Третє завдання - "ослаблення США". Росія "протягом десяти років робить спроби кинути виклик США - єдиною залишилася наддержави - і встановити багатополярний світовий порядок".

Під таким пунктом видання згадує "бажання Росії продавати нафту Євросоюзу і в майбутньому". Незважаючи на санкції, Москва намагається ігнорувати ЄС як цілісну структуру і для переговорів "вихоплює" держави на кшталт Словаччини, Угорщини, Греції, Австрії.

П'ятим пунктом мало стати створення "проекту-противаги ЄС". "Але плани з політичній інтеграції Євразійського економічного союзу сильно сповільнилися після анексії Криму", - коментує Шмід. Путін показав, що "під приводом захисту російського населення він одним махом може захоплювати чужі території". У державах-учасницях Митного союзу також почали побоюватися панування Росії.

Що ж стосується внутрішньої політики, то тут Путін намагається "відволікати від проблем брязкотом зброї".

Як пише журналіст Х.Д.С. Грінуей у The Boston Globe, його предок Вільям Вілкінс був посланником у Росії за царя Миколи I, правління якого характеризувалося "географічною експансією, придушенням інакомислення, економічною стагнацією, неефективною адміністративною політикою, хабарництвом чиновників і частими війнами". "Нічого не нагадує?" - йдеться в статті.

"Нашому наступному президентові необхідно показати Путіну надійні стримувальні сили НАТО в Східній Європі (яких зараз критично бракує) і одночасно шукати можливості співпраці з Росією на Близькому Сході, в галузі контролю над озброєнням і в інших доступних сферах", - вважає Грінуей.

"Мати справу з Путіним, чиї погляди на світ і заклики до патріотизму нагадують про Миколу I, буде нелегко. Ми не хочемо повертатися до холодної війни, але ми, безумовно, не хочемо опинитися випадково втягнутими в "гарячий" конфлікт", - підсумовує він.

Після багатомісячної перерви Рада Росія-НАТО проведе чергове засідання у листопаді, повідомляє Die Welt. Точна дата зустрічі та остаточний порядок денний ще невідомі.

"Незважаючи на складну політичну ситуацію, є досить багато тем, в яких однаково зацікавлені як Росія, так і НАТО", - заявив високопоставлений представник НАТО в бесіді з Die Welt. Як приклади він назвав "більшу прозорість під час військових навчань" і "посилення безпеки в повітряному просторі".

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus