InoPressa. Навіщо Росії війна, де її Су-24 бомблять успіхи Лаврова?

22.09.2016 16:00

InoPressa. Навіщо Росії війна, де її Су-24 бомблять успіхи Лаврова?

На засіданні Радбезу ООН в середу дипломатичні зусилля довкола збереження перемир'я в Сирії, здавалося, втратили чинність. Росія і США обмінялися взаємними звинуваченнями. Кінець перемир'я грає на руку Асаду, який рішуче налаштований домагатися перемоги воєнним шляхом. Західні експерти не впевнені, чи хоче Росія зберегти перемир'я.

Вашингтон і Москва звинувачують одне одного в порушенні перемир'я в Сирії. Після укладення угоди Керрі-Лаврова "господарі Кремля могли відкинутися в кріслі і спостерігати, як США зазнають фіаско в поділі терористів і повстанців", але де там, пишуть ЗМІ. Експерти порівнюють втручання США і Росії в Сирії з "опосередкованими конфліктами" доби холодної війни, на кшталт війни у ​​В'єтнамі.

"У нехарактерно гострій промові перед Радою Безпеки ООН держсекретар США Джон Керрі звинуватив Росію в тому, що вона погубила і без того хитке перемир'я в Сирії, коли в понеділок завдала удару по конвою ООН і потім припустила, що вантажівки з гуманітарною допомогою "спонтанно спалахнули" або були атаковані повстанцями", - повідомляє Колум Лінч у Foreign Policy.

"Ця атака стала дуже важким ударом по наших стараннях принести мир в Сирії і викликає глибокі сумніви в тому, чи можуть і чи будуть Росія і режим [Башара Асада] виконувати зобов'язання, на які вони погодилися", - сказав Керрі, сидячи через стіл від свого російського колеги Сергія Лаврова. Засідання швидко перетворилося на сварку наддержав, йдеться в статті.

"Лавров сказав, що сирійська опозиція порушила умови перемир'я як мінімум 300 разів, і заявив, що підрозділи опозиції не вивели своїх військ з життєво важливою дороги в Алеппо. За його словами, те, що в суботу коаліція на чолі з США випадково завдала бомбового удару по сирійських військах, було "очевидним порушенням" перемир'я. Лавров також заявив, що сирійські та російські війська не припинять вогонь доти, доки цього не зробить опозиція", - передає Лінч.

"Односторонніх пауз не буде", - сказав Лавров.

"Я вислухав мого колегу з Росії і відчув, що [росіяни] ніби перебувають у паралельному всесвіті", - відповів Керрі.

"Однак Керрі кристально ясно показав, що Росія необхідна США для здійснення будь-яких надій на зниження насильства в Сирії до того, як президент Барак Обама піде у відставку в січні наступного року", - зауважується в статті.

За словами Керрі, врятувати перемир'я ще можна - в тому випадку, якщо Сирія і Росія припинять всі польоти над територіями, де воно набуло чинності, йдеться в статті.

"На засіданні Радбезу ООН в середу дипломатичні зусилля довкола збереження 10-денного перемир'я в Сирії, здавалося, практично втратили чинність", - пише в The Christian Science Monitor Говард Лафранчі. Росія і США обмінялися взаємними звинуваченнями. Однак у обох держав є серйозні причини "намагатися продовжити йому життя", вважають експерти.

"Обидві сторони зацікавлені в тому, щоб не допустити ескалації, обидві хочуть, щоб Сирія залишалася єдиною", - вважає Майкл Дойл, професор міжнародних відносин Колумбійського університету (Нью-Йорк). Як і за часів холодної війни, "і ті, й ті розуміють, що стримування конфлікту набагато краще, ніж його поширення в регіоні".

Деякі західні експерти не впевнені, чи хоче Росія збереження перемир'я. З погляду Москви, домовленість зі США могла сприяти легітимації Башара Асада, але також обмежила свободу дій його режиму проти опозиції, пише автор.

Москва ніколи не змусить Асада вжити заходів, необхідних для того, щоб перемир'я зберігалося, стверджує Фредерік Хоф (Atlantic Council). Асад посідає надто важливе місце в задумах Путіна зі зриву американських "планів зміни режиму" в Сирії.

Професор Дойл порівнює втручання США і Росії в Сирії з "опосередкованими конфліктами" часів холодної війни, в тому числі з війною у В'єтнамі. "У дипломатії поки що є шанс, - вважає він. - Знаходилося місце співпраці, коли масштаб протистояння був удвічі чи втричі більший, ніж тепер, отож, здається, це могло б спрацювати і сьогодні".

Коли минулої суботи два бомбардувальники американських ВПС разом з двома австралійськими літаками завдали удару по позиціях сирійських урядових військ, реакція з Москви не змусила на себе довго чекати. У звичному роздратовано-цинічному тоні офіційна представниця російського МЗС заявила, що Вашингтон "захищає терористів "Ісламської держави". "Подібна заява була не тільки гранично абсурдною, а й суперечила власним інтересам Москви", - пише Юліан Ганс на сторінках швейцарської газети Tagesanzeiger.

Після запровадження режиму припинення вогню США почали бомбити позиції "ІДІЛ" на сході Сирії, де терористична організація воювала з військами Асада. Американці робили саме те, чого місяцями вимагала Москва, - почати боротьбу з терористами і "відстати" від Асада. Ба більше, росіяни дали своє схвалення на ці польоти.

"Коли ж було завдано удару по гуманітарному конвою ООН, Москва спочатку мовчала, а потім Міноборони РФ стало все заперечувати", - продовжує журналіст.

Путін, здавалося, був близький до мети: "Замість Асада головним питанням стала боротьба з міжнародним тероризмом, а Росія отримала такий бажаний статус великої держави нарівні зі США". До того ж домовленості непрямим чином зробили Асада партнером проамериканської коаліції.

"Господарі Кремля могли відкинутися в кріслі і спостерігати, як США зазнають фіаско в поділі терористів і повстанців, - пише Ганс. - А тепер складається враження, ніби російські бомбардувальники руйнують не тільки сирійські міста, а й "перегріті" пропагандою успіхи власної дипломатії".

Пояснення Росії з приводу обстрілу гуманітарного конвою в Сирії вносять сум'яття в картину того, що сталося. Кінець перемир'я грає на руку Асаду. Чи була ескалація частиною плану Москви? - міркує над питанням постійний автор Die Welt Юлія Смирнова.

"Минулого тижня все виглядало так, ніби Росія справді має серйозні наміри закінчити війну в Сирії. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров і його американський колега Джон Керрі домовилися про перемир'я", - пише Смирнова. Але угода зірвалася. Світ облетіли фотографії обстріляного гуманітарного конвою з продовольством, медикаментами і водою, які повинні були потрапити в Алеппо.

"Росія свою причетність заперечує, заявляючи, що нинішні звинувачення на адресу Росії і Сирії покликані відвернути увагу від "випадкового" вбивства американськими військовими 62 сирійських військовослужбовців, що, в свою чергу, також стало серйозним порушенням умов перемир'я", - вказує автор.

Але навіщо Москві одним авіаударом ставити на карту цей успіх дипломатії?

Російський військовий експерт Олександр Гольц вважає, що угода між Москвою і Вашингтоном від початку була нежиттєздатною. "Росія хотіла отримати ще один доказ того, що США - "нечесний партнер", і використовувати це в пропагандистських цілях". За його словами, угода "потребувала такої довіри у військовій сфері, якої і близько немає у відносинах між Росією і США".

Від припинення режиму перемир'я і зірваної угоди виграє насамперед режим Асада. "Асад був вкрай незадоволений тим, що Росія і США уклали угоду за його спиною, обмеживши його дії", - зазначає експерт із зовнішньополітичних питань Володимир Фролов. Зробити нестерпним життя населення в підконтрольних повстанцям районах було частиною стратегії Асада.

"Асад рішуче налаштований домагатися перемоги воєнним шляхом, - йдеться в статті. - Росія може або й надалі його підтримувати і ще більше загрузнути у війні, яку виграти не можна, або спробувати знову піти на переговори. Однак перспектив на довгострокову угоду залишається тепер ще менше".

Також на цю тему:

Стратегія Обами в Сирії - це класичний випадок божевілля (Foreign Policy)

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus