InoPressa. Путін прагне перемоги в Сирії, не боячись кривавої бійні

26.09.2016 17:00

InoPressa. Путін прагне перемоги в Сирії, не боячись кривавої бійні

Росія не задовольнила своїх амбіцій супердержави коштом сирійської авантюри, пишуть ЗМІ. Сирійські і російські військові літаки скидають на обложене Алеппо напалм, фосфорні бомби - Асад готує фінальну наземну операцію із захоплення міста. Світові лідери засудили російську тактику, назвавши її варварством, але в неділю авіанальоти тривали.

У суботу Росію звинуватили в застосуванні в Алеппо важкої вогнеметної системи ТОС-1А "Солнцепек", яка "лише на один щабель слабкіша за ядерну зброю". Російські військові стратеги планують взяти оплот сепаратистів "брутальною силою" - світові лідери і генсек ООН засудили "варварство". Росія не задовольнила своїх амбіцій супердержави коштом сирійської авантюри, пишуть ЗМІ.

"Міністри закордонних справ США, Великобританії, Франції, Італії та Німеччини, а також керівник зовнішньої політики ЄС звинуватили Росію в порушенні і так вже перерваного перемир'я в Сирії", - повідомляє The Financial Times. Допомога Асаду в заподіянні нових ударів "нахабно суперечить заявам Росії, що вона підтримує дипломатичне врегулювання", передають журналісти.

Новий наступ було здійснено після низки зустрічей в Нью-Йорку щодо сирійської кризи, на яких не вдалося врятувати угоду, досягнуту за посередництва США і Росії.

"Сирійські війська під російським прикриттям з повітря просунулися вперед на східних підступах до Алеппо в суботу. Цей наступ США і ЄС засудили, назвавши "жахливим", - повідомляють автори. - Бойові літаки майже безперервно бомбили контрольовані повстанцями райони три дні поспіль". ООН заявила, що бойові дії в Алеппо відрізали від водопроводу ціле місто з 2 млн жителів.

Росія і Іран, прихильники Асада, допомагають йому взяти Алеппо, контроль над яким поділений між повстанцями і урядовими силами, - це стало б важливою стратегічною та політичною перемогою режиму. Якщо наступ триватиме з такою ж люттю, це буде одна з найстрашніших битв війни, яка вже забрала понад 300 тис. життів.

"Остання атака, мабуть, показує, що Москва не зацікавлена ​​в пожвавленні мирного договору", - йдеться в статті.

Відеоматеріали з Алеппо показують, як після бомбардувань люди намагаються викопати тих, хто вцілів, з-під уламків, як цілі вулиці лежать у руїнах. Медики, що залишаються в місті, благають про допомогу, посилаючи фотографії лікарень, переповнених пораненими; закривавлені люди лежать в коридорах; поранених дітей доводиться обробляти прямо на підлозі, передає видання.

Перебуваючи під враженням найзапекліших за останні місяці боїв у Сирії, глави МЗС США, Франції і Великобританії разом з Німеччиною, Італією і ЄС збільшили тиск на Росію, пише Пауль-Антон Крюгер у Süddeutsche Zeitung. У спільному зверненні вони зажадали від Москви "довести, що вона хоче і може зробити радикальні кроки і дипломатичні зусилля для порятунку режиму припинення вогню в Сирії", і зазначили, що "їхнє терпіння щодо нинішньої нездатності або небажання Росії дотримуватися своїх зобов'язань не безмежне". Проте будь-яких конкретних наслідків не названо.

В результаті авіаударів режиму Башара Асада і російських бомбардувальників в Алеппо і околицях, за даними місцевих лікарів, загинуло понад 210 осіб. Генсек ООН Пан Гі Мун закликав усі сторони конфлікту "покласти край нічного кошмару" і назвав те, що відбувається в Алеппо, "варварством", передає кореспондент.

Отож досягнута два тижні тому угода про режим припинення вогню провалилася.

Сирійські і російські військові літаки скидають на обложене Алеппо напалм, фосфорні бомби і бомби, прозвані "руйнівниками бункерів", після чого президент Асад готує фінальну наземну наступальну операцію для захоплення міста, пише The Times. Світові лідери засудили російську тактику, назвавши її варварством, але в неділю авіанальоти тривали.

Бійці повстанців також сказали, що по них завдавали ударів контроверсійною термобаричною зброєю типу гігантського вогнемета "ТОС-1А", пише газета.

Повпреди Великобританії, Франції і США пішли з засідання Радбезу ООН, протестуючи проти нового наступу Асада. "Проте залишається неясним, як Захід міг би приструнити російські та сирійські сили", - зазначає автор.

На думку аналітиків, сирійський режим неспроможний зайняти Алеппо, якщо з самого початку не примусить населення до покори, змусивши його голодувати. Проте тактика Москви і Асада минулого тижня свідчить: російські військові стратеги вважають, що мета досяжна за допомогою брутальної сили.

Зі свого боку, представник повстанської бригади "Фастак" Закарія Малахіфджі заявив: "Воля повстанців міцна, вони налаштовані дуже рішуче, і це добре, у них вистачить зброї, щоб протриматися".

"Тут ніхто не вірить, що Алеппо може впасти: ми віримо повстанцям, ми налаштовані оптимістично, якщо буде на те воля Аллаха. Але гуманітарна ситуація абсолютно трагічна. Після обстрілів не залишається нічого й нікого", - сказав житель Алеппо Шаріф Дамалхі.

"Росію звинуватили в застосуванні зброї, здатної генерувати величезну вогняну кулю на протяжних ділянках в Алеппо", - пишуть журналісти The Sunday Times. "Пускову систему "ТОС-1А" прозвали "Солнцепек" (рос. "Сонячна жарінь"). Вона запускає залпом 24 ракети, які виробляють хімічні вибухи, покликані знищити весь кисень у зоні ураження", - йдеться в статті.

У суботу ввечері західні дипломати сказали, що "достатньою мірою впевнені" в тому, що ця ракетна установка діяла в Алеппо. "Ми з'ясовуємо, чи застосовувала російська сторона озброєння, яких ми раніше не бачили, типу "ТОС-1А". По суті, це величезний вогнемет, - сказав неназваний західний дипломат. - Він лише на один щабель слабкіший за ядерну зброю".

Припинення вогню зірвалося після атаки на гуманітарний конвой ООН. Кількома днями раніше США визнали, що від їхнього авіанальоту загинули сирійські військові. "Вашингтон звинуватив Москву в інциденті з конвоєм, але Росія категорично заперечила звинувачення", - нагадує видання.

"Тепер є елемент ясності. Серед усіх ударів, які ми бачили, удар по конвою ООН був найчіткішою на даний момент ознакою причетності російської сторони", - сказав, зі свого боку, західний дипломат.

"На фото, опублікованих на початку місяця, зображений імовірний "ТОС-1А", що обстрілював передмістя Алеппо", - зазначають кореспонденти.

Відставний американський артилерист сказав в інтерв'ю виданню: "Якщо росіяни застосовують цю зброю, це, можливо, є воєнним злочином. "ТОС-1А"- руйнівна зброя, що завдає ударів без розбору".

"Воно буквально висмоктує з людей життя: у них перестають працювати легені. Його недоречно застосовувати в місті і вже тим паче проти цивільних осіб. Ця обставина підкреслює, чому прагнення до мирної угоди з Путіним або Асадом - наївна примха", - додало американське джерело.

"Якщо продемонструвати дві карти Сирії - від вересня минулого року і від сьогоднішнього дня - то можна побачити, що лінії фронту практично не змінилися", - пише журналіст Макс Фішер у The New York Times.

"Втручання допомогло Росії захистити свої інтереси і закріпити фронтові лінії у Сирії. Але сотні авіаударів, десятки жертв і переговори, що тривають місяцями, не привели до помітного просування в інтересах Росії: на війні зберігається патова ситуація, причому ключові області перебувають під контролем повстанців", - міркує Фішер.

"Путіну вдалося домогтися для Москви гарантованого місця за столом переговорів щодо Сирії. Але йому не вдалося вплинути через Сирію на західні уряди, які досі цураються його і подовжують економічні санкції. І його близькосхідна авантюра не згуртувала російську громадськість", - зауважує автор статті.

"Путін, як здається, сподівався, що він зможе скористатися ситуацією в Сирії, щоб довести, що Росію знову потрібно поважати як велику державу: сигнал, адресований і західним державам, і союзникам Росії у колишній радянській Східній Європі та Центральній Азії, які вражені російським вторгненням і анексією української території ", - йдеться в статті.

Коли Путін торік в ГА ООН запропонував створити спільну антитерористичну коаліцію, аналітики підозрювали, що він намагався домогтися значного правочину, за умовами якого США і ЄС знімуть санкції і підуть йому на поступки в Україні в обмін на допомогу в Сирії. Рік по тому ніхто не вступив до путінської коаліції, і подібна велика угода не є можливою, пише Фішер.

Марк Галеотті, експерт з питань Росії в Інституті міжнародних відносин (Прага), сказав про російських чиновників у сферах безпеки і зовнішньої політики: "Ті, хто зайнятий відтворенням нового Радянського Союзу", "бачать свою країну в оточенні, в облозі агресивних і всесильних Сполучених Штатів". "Якби потрібно було схарактеризувати одним словом, я б сказав, що "вони налякані", - сказав він.

"Цей страх частково ґрунтується на твердих, невблаганних фактах. Російські лідери занадто добре знають, що вони ізольовані і що обсяг економіки їхньої країни скоротився, за деякими підрахунками, нижче за іспанський. Менше ніж в Іспанії!" - підкреслив експерт. Але ними також рухає параноя, що тривала з часів холодної війни, вважає Галеотті.

"Вони вважають, що Захід набагато сильніший у стратегічному розумінні і активніший, ніж він є насправді", - зауважив Галеотті, додавши, що американці мають схожий звичай переоцінювати російську міць і амбіції.

У вересні США і Росія уклали угоду про припинення вогню в Сирії, "яка обіцяла стати мірилом для меж взаємної довіри у відносинах Вашингтона з Москвою", пише The Wall Street Journal. "Протягом бурхливого тижня, що вирував запеклими боями в Сирії, сторони не змогли подолати недовіру і неприязнь, які їх розділяють", - вважає журналіст Натан Ходж.

Чиновник Держдепартаменту сказав, що з п'ятниці Керрі і його російський колега Лавров не розмовляли, жодних зустрічей у них не заплановано, повідомляє газета.

Раніше, в четвер, голова Об'єднаного комітету начальників штабів Данфорд заявив, виступаючи в Сенаті: "Я не вважаю, що обмін розвідданими з російською стороною - це хороша ідея".

"Російські військові інсайдери між тим висміяли пропозицію Керрі припинити польоти всієї авіації на півночі Сирії, щоб дозволити доставку гуманітарної допомоги", - пише газета.

Газета зауважує: для організації спільних операцій проти ісламістських угруповань Росії і США довелося б подолати сильну взаємну недовіру. Обидві сторони побоюються, що обмін військовою інформацією створює сильний ризик для розвідслужб.

Також на цю тему:

Росія підтримує режим Асада чи веде власну війну в Сирії? (Le Monde)

Польовий командир "Джебхат ан-Нусра": "Американці на нашому боці" (Kölner Stadt-Anzeiger)

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus