InoPressa. Росія випробовує НАТО та Іспанію через "дивну дозаправку"

27.10.2016 15:00

InoPressa. Росія випробовує НАТО та Іспанію через "дивну дозаправку"

Москва відкликала прохання дозаправитися трьом своїм суднам, що в складі авіаносної групи прямують у Середземне море. Цей рейд сприймається радше як спроба продемонструвати здатність Росії перекидати війська і бойову техніку, ніж як важливий елемент російської кампанії в Сирії. Експерти скептично оцінюють ефективність російського авіаносця.

Авіаносець "Адмірал Кузнєцов", який Путін відправив до Сирії, везе бомби і військові літаки для підкріплення російської військової потужності і подальшої підтримки Асада. Росія спочатку подала, а потім відкликала запит на дозаправку суден з корабельної авіаносної групи в іспанській Сеуті - порту члена НАТО. Мадрид уникнув ганьби, але втратив шанс чітко показати Москві єдність із союзниками, критикує El Pais.

Москва відкликала прохання дозаправитися в південно-африканському ексклаві Іспанії Сеута, коли Мадрид зіткнувся з дедалі сильнішим тиском з боку американських і британських чиновників, які вимагали відхилити запит, йдеться в статті The Wall Street Journal.

У НАТО коментарів не дали, але дипломати з країн Альянсу приватно висловили полегшення, пишуть кореспонденти.

В останні роки в Сеуті швартувалися десятки російських військових суден, але цей запит був значно більш провокаційним, оскільки російські судна йдуть до Сирії, щоб посилити бомбардування обложеного міста Алеппо, як заявили чиновники Альянсу.

Іспанське МЗС поінформувало, що Мадрид спочатку видав дозвіл трьом російським суднам увійти в порт і дозаправитися в Сеуті, починаючи з п'ятниці. Росія не просила дозволу для самого авіаносця, який до того ж, як пояснили іспанські чиновники, занадто великий.

"Хоча Росія ніколи не повідомляла, куди йдуть її човни, Мадрид зажадав у Москви пояснень в світлі повідомлень про те, що вони повинні взяти участь в облозі Алеппо. У відповідь російське посольство поінформувало Мадрид у середу, що Росія зняла запит про вхід у порт", - передає газета.

Флотилія складається з єдиного російського авіаносця "Адмірал Кузнєцов", а також атомного лінійного крейсера, двох протичовнових суден, чотирьох допоміжних суден і ескортних суден підводних човнів, за даними НАТО.

"Росія відмовилася від спроби дозаправити військові кораблі на іспанській території в зв'язку з міжнародним обуренням тим, що порт члена НАТО міг використовуватися для підтримки флотилії, яка, як очікується, приєднається до бомбардувань у Сирії, - пишуть в The Times Дебора Хейнс і Грем Кілі. - Джерела НАТО повідомили, що Кремль, ймовірно, просто відчуває реакцію Альянсу на прохід "Адмірала Кузнєцова", що везе бомби і військові літаки, які, як багато хто очікує, будуть використані для підкріплення російської військової потужності в районі обложеного міста Алеппо - на підтримку президента Асада".

Групі, в складі якої авіаносець, не потрібно зупинятися в порту, щоб заправитися, бо до неї входить танкер, йдеться в статті. Минулого тижня кораблі дозаправлялися в Північному морі.

"Ми думаємо, що в їхньому танкері цілком достатньо палива, тому нам здалося дивним, що вони захотіли увійти в порт, - сказало одне з джерел в НАТО. - Ймовірно, це була вправа з отримання доступу".

Рішення Путіна про відправку "Адмірала Кузнєцова" сприймається радше як спроба продемонструвати здатність Росії перекидати війська і бойову техніку, ніж як критично важливий елемент російської кампанії в Сирії, пишуть журналісти.

"Вони просто хочуть пройти на схід Середземного моря, зробити кілька вильотів, пограти мускулами", - сказало джерело в НАТО.

"Гігантський авіаносець, який Путін відправляє до Сирії, посилить позиції Росії у Середземному морі. Сумнівну зупинку для дозаправки можна трактувати як перевірку західного альянсу", - вважає оглядач Die Welt Міхаель Штюрмер.

"Авіаносець - це не прогулянковий кораблик, а справжній плавучий аеродром. І, коли на Алеппо, де ведуться військові дії, бере курс корабельна авіаносна група, це викликає не тільки цікавість, а й політичні побоювання", - пише автор.

"Годі собі уявити, щоб російські вирушили в дорогу з напівпорожніми паливними баками. Запит на дозаправку в порту однієї з країни НАТО був, цілком ймовірно, перевіркою для західного Альянсу і спробою викликати замішання в його рядах", - зауважує Штюрмер. На думку журналіста, генсек НАТО Єнс Столтенберг вчинив абсолютно правильно, давши можливість іспанцям самим приймати рішення.

"Те, що російське флотське керівництво, придивившись, все ж виявило досить палива для подальшого просування військових кораблів і дало відмашку послу скасовувати запит, стає ще однією загадкою, яку російські політики так люблять згадувати решті світу", - йдеться в статті.

Іспанська дипломатія опинилася в скрутному становищі через свій курс на "реалполітік" щодо Росії, - пише іспанська газета El Pais.

"НАТО, яке зібрало подиву гідне військово-морське з'єднання, щоб простежити за бойовою групою крейсера "Адмірал Кузнєцов", який прямує із Північного Льодовитого океану в східне Середземномор'я, не може змиритися з тим, що одна з країн Альянсу запрацює на логістичній підтримці цієї флотилії. Й іспанське уряд врешті скасував візит російських кораблів у Сеуту, але попередньо обговорив з Росією безболісне формулювання - домовилися, що Росія сама відкличе своє прохання", - пояснює кореспондент Мігель Гонсалес.

"Тільки після протестів союзників по НАТО, яких підтримали багато гуманітарних організацій, іспанський уряд вжив заходів, щоб не зганьбитися", - пише El Pais у редакційній статті.

Те, яким способом Іспанія розрядила ситуацію, допомогло Мадриду уникнути конфлікту з Москвою (і не створити перешкод для стоянок російських кораблів у Сеуті в майбутньому), але водночас показало НАТО, що Іспанія прислухається до скарг Альянсу.

Але газета заявляє: "Тривожно, що уряд, який говорило про свою стурбованість становищем цивільного населення в Алеппо, вдався до технічної формальності, а не зайняв чітку позицію солідарності з союзниками". Мадрид змарнував шанс роз'яснити Москві свою позицію щодо сирійського питання, критикує видання.

Експерт з питань військово-морських сил світу і морської стратегії Йорг Кюрзенер сказав в інтерв'ю швейцарській газеті Neue Zuercher Zeitung, що бойова ефективність російського авіаносця є досить скромною - його відправили радше з пропагандистською метою.

"Адмірал Кузнєцов" заслуговує назви авіаносець лише умовно, - розповів фахівець. - По-перше, у нього немає катапульти, а тільки трамплін, так званий Sky Jump. Так, літаки можуть злітати з нього, але не з повним бойовим завантаженням". За його словами, "Адмірал Кузнєцов" - це старий корабель (введений в експлуатацію в 1991 році) з обмеженими можливостями. Раніше він називався "Брежнєв", потім "Тбілісі" і "Рига".

За кількістю літаків на його борту "дані різняться", сказав експерт. "Правдоподібними мені видаються такі цифри: 12 бойових літаків і 12 ударних вертольотів. Серед літаків можуть бути вісім Су-33, два МіГ-29 і два Су-25, а вертольотів - різні версії Ка-27 і Ка-52. У той же час літаків радіолокаційної розвідки на борту немає, як і жодного літака для повітряної дозаправки. В результаті радіус дії авіації обмежений".

"Той факт, що поряд з авіаносцем у флотилію входить буксир, також дещо говорить про стан корабля. Після повернення з Середземного моря він знову вирушить на верф на ремонт", - сказав співрозмовник видання.

Участь авіаносця в сирійській війні не буде вирішальною, констатує Кюрзенер. "Ймовірно, за допомогою цієї флотилії росіяни збираються заявити про військове повернення в Середземне море, в деякому роді позначити свою присутність. Це - пропагандистський крок", - переконаний експерт.

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus