InoPressa. Що стоїть за реанімацією "Турецького потоку"

11.10.2016 15:00

InoPressa. Що стоїть за реанімацією "Турецького потоку"

Приязна зустріч Путіна й Ердогана на енергофорумі та відновлення будівництва газопроводу ілюструють дивину російсько-турецьких відносин на тлі наявних в обох країн проблем зі США і провалу сирійської політики Анкари: тепер для неї головне - розбити не Асада, а курдів. Подейкують про секретний пакт між Туреччиною, Росією та Іраном, пишуть ЗМІ.

Приязна зустріч Путіна й Ердогана на Всесвітньому енергетичному форумі та відновлення будівництва газопроводу ілюструють дивину російсько-турецьких відносин на тлі наявних в обох країн проблем зі США і провалу сирійської політики Анкари: тепер для неї головне - розбити не Асада, а курдів. Завзято ходять чутки про секретний пакт між Туреччиною, Росією та Іраном, пише NZZ.

Російський президент скористався плановим заходом у Стамбулі в понеділок, щоб просунутися до примирення з Туреччиною, в тому числі відновити угоду з приводу зупиненого проекту будівництва газопроводу "Турецький потік", повідомляє кореспондент The New York Times Ніл Макфаркуар. Повернення до проекту передбачає і традиційний російський геополітичний "підсолоджувач" - зниження "Газпромом" ціни на газ для Туреччини.

Поява Путіна на Всесвітньому енергетичному форумі стала його першим візитом до Туреччини з моменту кризи у відносинах, що вибухнула, коли на турецькому кордоні було збито російський військовий літак, зазначає автор.

"Обидва лідери намагалися показати, що вони не ізольовані політично і залишаються центральними гравцями за будь-якого вирішення сирійського конфлікту. Вони сиділи поруч у першому ряду на енергетичному конгресі в Стамбулі, жартували і пізніше зустрілися для проведення двосторонніх переговорів", - повідомляє кореспондент.

І Путін, і Ердоган нещодавно мали проблеми з Вашингтоном. США розірвали співпрацю з Москвою у Сирії, а потім звинуватили Кремль у скоєнні воєнних злочинів. Ердоган піддав критиці американців після липневої спроби держперевороту за "радикальні репресії проти широкого кола критиків", йдеться в статті.

Туреччина і США також розходяться з питання курдів. Якщо Анкара вважає курдські ополчення, які воюють у Сирії, терористами і загрозою національній безпеці, то Вашингтон розраховує на сирійських курдів як на основну наземну силу в боротьбі з "Ісламською державою".

Путін набагато сприятливіше оцінив поведінку турецького лідера після спроби перевороту. До того ж він давно прагне використовувати будь-які тріщини в НАТО, пише автор.

Ердоган згадав раніше в цьому місяці, що Туреччина може запропонувати способи відновити перемир'я у Сирії, яке розвалилося на тлі взаємних звинувачень між Росією і США. Анкара також хотіла б, щоб США і Росія підтримали встановлення безполітної зони в Сирії вздовж кордону, забезпечивши безпечну зону для розміщення мільйонів біженців.

При цьому "Туреччина і Росія продовжують підтримувати протилежні сторони в сирійській громадянській війні. Росія використовувала ВКС, щоб зберегти владу Асада, - Туреччина в певних межах підтримала повстанців, оскільки не бажає бачити розширення влади курдів на роздробленій території півночі Сирії", зазначає автор.

Зустріч Ердогана з Путіним свідчить про провал сирійської політики турецького президента, вважає журналістка швейцарської Neue Zürcher Zeitung Інга Роґґ.

Ердоган має чимало приводів сердитися на Путіна, адже "Росія безцеремонно бомбить житлові масиви, лікарні та інші цивільні об'єкти в Алеппо, який Туреччина вважає своєю зоною впливу і де вона підтримує повстанців. Проте зустріч двох президентів у Стамбулі в понеділок справила досить приємне враження, - розповідає журналістка. - Хоча турецький лідер і сказав про критичну ситуацію в Алеппо, він ані словом не згадав Росію і Путіна".

На чільному місці в понеділок стояли спільні економічні інтереси: в присутності Ердогана і Путіна міністри енергетики обох країн підписали договір про будівництво газопроводу "Турецький потік".

Про відсторонення диктатора Башара Асада сьогодні в Анкарі вже не говорять. Ердоган, згідно із сирійською інформацією, навіть відправив до Дамаска свого емісара. Куди важливіше за Асада для турецького керівництва тепер відтіснити, крім "Ісламської держави", загони курдської народної самооборони на півночі Сирії, йдеться в статті.

"Наполегливо ходять чутки, - продовжує журналістка, - що між Туреччиною, Росією та ще одним помічником Асада - Іраном - є якийсь секретний пакт. Саме завдяки йому Росія нібито погодилася на інтервенцію турків до Сирії за умови, що ті не братимуть участі в боях за Алеппо".

"У ході першого візиту до Туреччини після того, як Туреччина підстрелила російський військовий літак на кордоні з Сирією, Путін виступив на Всесвітньому енергетичному форумі в Стамбулі, - повідомляє Джаред Малсін в американському журналі Time. - Російський президент виголосив сухувату промову про стан світових цін на нафту, трубопроводи і "нарощування енерготранспортних можливостей". Він не згадав поточну кризу в сусідній Сирії, в рамках якої Росія підтримує уряд президента Башара Асада, а Туреччина - повстанців, що борються з ним", - йдеться в статті.

На відміну від Путіна, який виступав слідом за ним, Ердоган від енергетики перейшов до ситуації в Алеппо, йдеться в статті.

"Сьогодні в Алеппо діти дивляться в небо і бачать бойові вертольоти і літаки, які їх бомблять", - сказав Ердоган. "Путін сидів футів за 10 від нього, але не виявив ознак дискомфорту", - зауважує автор статті. Незабаром разом з десятком інших лідерів вони зробили "сімейне фото". Пізніше було підписано довгоочікувану угоду про будівництво газопроводу на 560 миль, який зв'яже Туреччину і Росію по дну Чорного моря.

"Цей день став ілюстрацією дивного стану російсько-турецьких відносин, - вважає Малсін. - Путін і Ердоган відкинули торішню кризу, через яку член НАТО опинився на межі конфронтації з Росією. Але, оскільки дві країни перебувають на протилежних сторонах сирійської громадянської війни, у поточного зближення є межі. Росія безпосередньо бореться на боці Асада, тоді як Туреччина співпрацює з різними групами повстанців, які отримують поставки через турецько-сирійський кордон".

Ба більше, зустріч на найвищому рівні в Стамбулі відбулася в той момент, коли Росія в Сирії пліч-о-пліч із силами Асада наступає на повстанців. у результаті бомбардувань з участю Росії тільки за один тиждень наприкінці вересня загинуло більш як 300 мирних жителів, російські військові літаки звинувачують в атаках на лікарні, житлові будинки та гумконвой ООН, йдеться в статті.

Тим часом, якщо в минулі роки Туреччина ставила боротьбу проти Асада в перші рядки порядку денного, то тепер вона фактично переключилася на "ІДІЛ" і курдських бойовиків. У серії смертоносних вибухів у Туреччині в останні 15 місяців турецька влада звинувачує угруповання джихадистів і Курдську робітничу партію. Офіційні представники провладної ПСР навіть натякнули на ідею нормалізації відносин з Дамаском, хоча поки що жодних ознак цього немає, повідомляє кореспондент.

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus