The New York Times. Тімоті Снайдер: Як російський фашист втручається у вибори в Америці

21.09.2016 19:00

The New York Times. Тімоті Снайдер: Як російський фашист втручається у вибори в Америці

Відомий історик закликає американців до обережності: Росія прагне дискредитувати демократію за кордоном, втручаючись у цьогорічні вибори у США. Москва реабілітувала як провідного ідеолога засновника російського фашизму Ільїна, який вважав, що індивідуальність - це зло. Його ідеї знайшли нове життя в путінській Росії, зазначає Снайдер.

"Російський президент Володимир Путін колись назвав розпад СРСР "геополітичною катастрофою". Але політичний мислитель, який сьогодні має найбільший вплив на путінську Росію, - це не засновник комуністичної системи Володимир Ленін, а Іван Ільїн, пророк російського фашизму", - пише в своїй статті у The New York Times американський історик Тімоті Снайдер.

На думку автора, "ідеї Ільїна знайшли нове життя в путінській Росії. Після 1991 року його книги було перевидано великими накладами. Президент Путін почав цитувати його в своєму щорічному посланні Федеральним Зборам".

"Ільїн вважав, що індивідуальність - це зло", - пише Снайдер.

"На думку Ільїна, призначення політики в тому, щоб подолати індивідуальність і сформувати "живу тотальність" нації. У своїх роботах 20-30-х років ХХ століття після висилки з СРСР, коли він став одним з провідних ідеологів-емігрантів для антикомуністично налаштованих "російських білогвардійців", Ільїн бачив у Муссоліні і Гітлерові зразкових лідерів, які рятували Європу шляхом ліквідації демократії. Його стаття 1927 року "Про російський фашизм" була адресована "моїм білим братам, фашистам". Пізніше, в 40-50-ті роки він накидав ескіз конституції фашистської Святої Русі, якою керував би "національний диктатор", "натхненний духом тотальності", - пише автор.

Вибори в такій державі "проводилися б суто як ритуал на підтримку лідера", додає він.

Снайдер вважає: "У світлі реабілітації Ільїна як провідного ідеолога Росії ті маніпуляції, які Москва чинить на виборах, повинні розглядатися не так як невдача із запровадженням демократії, а як підрив самої концепції демократії".

На думку автора, Путін покладався на авторитет Ільїна "від свого повернення до влади в 2012 році до свого рішення втрутитися в події в Україні в 2013 році та анексії української території в 2014-му".

Автор зазначає, що російські лідери прагнуть не тільки вихолостити ідею демократії в своїй країні, а й "дискредитувати демократію за кордоном, зокрема цьогоріч у США. Втручання Росії в наші президентські вибори - це не тільки пристосовницька підтримка кращого кандидата - Дональда Дж. Трампа, що схвалює зовнішню політику Росії. Це також є логічним продовженням нової ідеології: демократія - спосіб не зміни керівництва в своїй країні, а ослаблення ворогів за кордоном".

"Якщо демократія - тільки запрошення до іноземного впливу, то зламання електронної пошти іноземної партії - найприродніший на світі вчинок. Якщо громадянське суспільство - лише занепадницька вразливість підупалого суспільства до іноземного впливу, то безупинний тролінг у пресі, очевидно, доречний. Якщо, як писав Ільїн, "арифметичне розуміння політики" шкідливе, то втручання цифровими засобами в закордонні вибори - саме те", - пише автор.

"Якщо демократичні процедури почнуть здаватися хаотичними, то ідеї демократії теж здадуться сумнівними. І тоді Америка стане більш схожа на Росію, а в цьому і полягає головна ідея. Якщо Трамп переможе, переможе Росія. Але якщо Трамп програє, а народ засумнівається в результаті виборів, Росія теж переможе", - застерігає автор.

У цьому контексті Снайдер радить американцям вжити заходів обережності: "Надалі немає сенсу проводити вибори і регулювати фінанси виборчих кампаній таким чином, немов ці питання абсолютно не цікаві ворожим іноземним державам".

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus