Аналітики звинуватили Росію у спробах вплинути на громадську думку й прийняття рішень в Швеції

11.01.2017 22:00

Аналітики звинуватили Росію у спробах вплинути на громадську думку й прийняття рішень в Швеції

Один з найшанованіших у Швеції Інститут зовнішньої політики оприлюднив масштабну доповідь, в якій звинуватив Росію у веденні скоординованої кампанії по впливу на громадську думку та прийняття рішень в скандинавській країні. Автори дослідження дійшли висновку, що задля цього російська сторона використовувала сфабриковані новини, підроблені документи та дезінформацію.

Один з найшанованіших у Швеції Інститут зовнішньої політики оприлюднив масштабну доповідь, в якій звинуватив Росію у веденні скоординованої кампанії по впливу на громадську думку та прийняття рішень в скандинавській країні. Автори дослідження, вчені Мартін Краг та Себастіан Айсберг дійшли висновку, що задля цього російська сторона використовувала сфабриковані новини, підроблені документи та дезінформацію, повідомляє NEWSru.com з посиланням на місцеві ЗМІ.

"Росія, починаючи з 2014 року, робить спроби впливати перш за все на два процеси: співпраця Швеції з НАТО і підтримка України", зазначається у матеріалі.

На думку Крага й Айсберга, з цією метою РФ застосовує широкий арсенал засобів - "від військових загроз й дезінформації до підключення так званих агентів впливу, іншими словами, осіб і організацій, що поширюють позицію Москви".

Шведські вчені виходять з того, що в сьогоднішній російській зовнішній політиці знову використовуються прийоми, знайомі з часів Холодної війни. Минулого року шведські спецслужби зареєстрували нарощування замаскованої активності з російської сторони незадовго до прийняття парламентом рішення про інтенсифікацію співпраці з НАТО в травні 2016 року.

Для прикладу використання підроблених документів в доповіді нагадують про "лист", поширений у соцмережах в лютому 2015 року, в якому міністр оборони Швеції Петер Гултквіст нібито звертається до очільника найбільшого оборонного концерну країни. Автор послання пропонує підприємству постачати зброю до України. Вчені вказали на кілька фактичних помилок в "листі": згадуваний в ньому голова концерну вже давно не обіймав цю посаду, написано воно було не шведською, а англійською мовою, підпис міністра взяли з ресурсу, що перебуває у вільному доступі. Проте чутки про постачання шведських озброєнь до України спливли на прокремлівських сайтах і поповзли по соцмережах.

Загалом у дослідженні повідомляється про 26 подібних підробки, виявлених в Швеції за період з кінця 2014 до середини 2016 року. Найперші з'явилися на "маловідомих сайтах російською та/або шведською мовою". Деякі з них, написані нібито від імені шведських представників влади, зроблені з використанням підроблених бланків, аби посилити враження автентичності. Десять підробок були пов'язані безпосередньо з внутрішніми справами Швеції.

Водночас Айсберг зазначає, що ключовим інструментом РФ в її кампанії була версія сайту шведською мовою російського державного інформаційного агентства Sputnik. За період з 2015 до закриття навесні 2016 року там встигли опублікувати чотири тисячі заміток. Переважна більшість з них підпадало під такі категорії, як "криза на Заході", "позитивний образ Росії", "західна агресія", "міжнародна взаємодія з Росією", "невдачі західної політики" й "непорозуміння у західному альянсі", йдеться у доповіді.

Після публікації доповіді шведський прем'єр-міністр Стефан Левен заявив, що не можна виключати можливих спроб Росії вплинути на перебіг виборів у Швеції. З цією заявою політик виступив на загальнонаціональній конференції "Населення й оборона".

"Ми не маємо виключати таку можливість та бути наївними й думати, що в Швеції таке не трапиться. Тому інформація та кібербезпека є частиною цієї стратегії", - заявив Левен. Прем'єр наголосив, що його уряд вважає кібератаки однією з найсерйозніших загроз національній безпеці.

Парламентські вибори у Швеції відбудуться 2018 року.

Нагадаємо, що схожі пов'язані з виборами занепокоєння є у німецької та французької влади.

Наприклад, Берлін планує посилити заходи з протидії поширенню дезінформації та своєчасної ідентифікації помилкових інформаційних вкидів.

Про цілеспрямоване втручанні Кремля в європейські та американські вибори також говорить розвідка США.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus