11 березня. Огляд преси. Яресько vs Гройсман: яким може стати Кабмін при новому прем'єрі

11.03.2016 12:00

11 березня. Огляд преси. Яресько vs Гройсман: яким може стати Кабмін при новому прем'єрі

Незважаючи на імунітет, який до вересня отримав Прем'єр Арсеній Яценюк, розмови про його можливу відставку не вщухають. І навіть більше: говорять і про те, що чинному главі уряду вже знайдено заміну. Джерело такої інформації викликає довіру, адже про звільнення Яценюка каже колишній посол України в США Стівен Пайфер.

Незважаючи на імунітет, який до вересня отримав Прем'єр Арсеній Яценюк, розмови про його можливу відставку не вщухають. І навіть більше: говорять і про те, що чинному главі уряду вже знайдено заміну. Джерело такої інформації викликає довіру, адже про звільнення Яценюка каже колишній посол України в США Стівен Пайфер. За його даними, в крісло Яценюка запросять нинішню главу Мінфіну Наталія Яресько.

Однак, оскільки питання про недовіру уряду не розглядається двічі протягом однієї сесії, для такої рокіровки існує тільки одна можливість - добровільне "зречення" Яценюка. Арсеній Петрович, як кажуть поінформовані персони, дав себе вмовити і готовий прийняти таку пропозицію.

Якщо інформація про відставку Яценюка достовірна, всі ключові події повинні відбутися наступного вівторка. До речі, як стверджують інсайдери, пропозиція Наталії Яресько надійшло понад 10 днів тому - і від імені Президента України, і від імені Прем'єра. Їй також гарантували підтримку двох найбільших фракцій парламенту - Блоку Порошенко і "Народного фронту".

У відповідь на це Яресько дала згоду, проте зумовила кілька моментів. По-перше, вона сформує технократичний уряд без партійних квот. По-друге, їй гарантують підтримку всіх коаліційних фракцій і дають карт-бланш на прямий діалог з парламентом. По-третє, Яресько сама формує список тих, кого бажано заангажувати в новий уряд, і тих, кого там бути не повинно.

До речі, в категорію "нон грата" потрапили заступник голови АП Віталій Ковальчук, міністр енергетики Володимир Демчишин і міністр соціального розвитку Павло Розенко. Зате бажаними в уряді Яресько є Борис Ложкін і Дмитро Шимків - обидва можуть претендувати на посади віце-прем'єрів, а також Юлія Ковалів як міністр енергетики.

Весь минулий тиждень Наталя Яресько ніби складала списки своїх ймовірних міністрів. Плюс писала програму своєї діяльності. Однак на певній стадії переговори по Яресько зайшли в глухий кут, тому що Порошенко і Яценюк почали розглядати альтернативу Яресько - кандидатуру Володимира Гройсмана. Наскільки це серйозно - сказати важко, ім'я Гройсмана як гіпотетичного Прем'єра називали давно, однак навряд чи Яресько захоче працювати під його керівництвом.

До того ж у Яресько є напрацьовані контакти з зарубіжними партнерами, чим не може похвалитися Гройсман. "Образа" Наталії Яресько та її демонстративний вихід зі складу Кабміну може обернутися для України втратою підтримки кредиторів.

Тим часом колишній польський прем'єр Лешек Бальцерович зазначив, що він не вважає за можливе стати главою українського уряду, однак хотів би допомогти Україні з реформами. Прем'єром ж, каже Бальцерович, "повинен бути хтось, хто розмовляє українською і з ким себе ототожнюють люди". Бальцерович також підкреслив, що більшість проблем сучасної України мають не економічне, а політичне підґрунтя, пише Наталія Лебідь в статті "Наталка-не-Полтавка" в газеті "Україна молода".

Український прем'єр Арсеній Яценюк попросив підтримки у президента Петра Порошенка. В інтерв'ю "Financial Times" глава уряду попросив підтримати його або звільнити. Про це повідомили в прес-службі прем'єра.

"Якщо президент не хоче працювати зі мною і якщо його фракція категорично проти цього уряду і цього прем'єра ... При всій повазі прошу взяти на себе відповідальність, сформувати уряд, представити програму нового уряду українському народові і сформувати нову коаліцію ... Підтримайте мене або звільніть" , - заявив Яценюк.

Зараз в Україні є три можливих сценарії розвитку: переформатувати уряд з ним на чолі, новий уряд або дострокові вибори, - вважає Яценюк. - Чи готовий з честю передати офіс прем'єр-міністра найсильнішому уряду, найсильнішою коаліції і найкращою програмою, - зазначив прем'єр.

При цьому дострокові вибори Яценюк назвав помилкою, оскільки в нову коаліцію увійде багато партій з абсолютно різними ідеологіями.

"Після того, як відбудуться дострокові парламентські вибори, повірте мені, вони ніколи не зможуть сформувати прореформаторское прозахідний уряд", - додав Яценюк.

Для зміни уряду необхідно рішення Верховної Ради. Найближче засідання має відбутися 15 березня, пише Денис Глухов в статті "Яценюк звернувся до Порошенка: "Підтримайте мене або звільніть" в газеті "КП в Украине".

Хто більш гідний змінити Арсенія Яценюка в прем'єрському кріслі - міністр фінансів або спікер парламенту, аргументують економісти і політичні експерти - економіст, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Анна Дерев'янко, політтехнолог, директор компанії Berta Цоммуніцатіонс Тарас Березовець, народний депутат від фракції Блок Петра Порошенка Світлана Заліщук і глава Ради Лабораторії законодавчих ініціатив Світлана Матвієнко.

На думку Дерев'янко, обидва кандидати - і Яресько, і Гройсман - досить хороші. "Для кандидатури прем'єра важливо бути не тільки економістом, а й хорошим управлінцем. Потрібно бути менеджером, який зможе створити ефективну команду у вигляді Кабміну, зміг би керувати цією командою, мотивувати на ті звершення, які потрібні для трансформації України, - говорить вона. - прем'єр-міністр повинен бути тією людиною, яка згрупує цих людей, зможе розгледіти раціональне зерно в тих речах, які пропонуються різними міністрами. Хто з них - поки важко сказати. Ніхто з них раніше не працював на цій позиції".

Наталія Яресько є харізіматічним лідером. Вона сприймається бізнес-спільнотою, її добре знають не тільки всередині країни, але і за її межами. Їй довіряють міжнародні донорські організації. Вона дуже добре розбирається в фінансах, тому що це була її професійне середовище до того, як Яресько прийшла в Кабмін. При цьому вона не пов'язана з якимись інтересами, які походять від олігархічних структур, не має особливого політичного впливу, якоїсь політичної історії, в якій частково замішаний Гройсман. Тобто, Наталя є представником технократичного уряду, як зараз популярно говорити. Але це може бути як плюсом, так і мінусом.

Володимир Гройсман має свій певний плюс - він більше політик, ніж Яресько. У політичній канві він досить давно. Йому буде простіше домовлятися з різними політичними силами, які на сьогодні формують парламент. Крім того, у нього склалися тісніші відносини з президентом. Тобто, потенційно це може бути одна команда.

З іншого боку, Гройсману повинно вистачити сили волі і характеру, щоб ставити заслінки від того, що йому будуть нав'язувати інші групи впливу. Якщо він зможе дійсно приймати державні рішення, які будуть на користь країні, він повинен стати хорошим кандидатом.

У свою чергу Тарас Березовець заявляє: "Пріоритетність в очах президента така: Яресько - номер один, Гройсман - номер два. Третя кандидатура - Олександр Турчинов, запасна кандидатура - Міхеїл Саакашвілі. це те, про що найчастіше говорять в Адміністрації президента ". Якщо говорити про головні кандидатури - Яресько та Гройсманом, обидва варіанти прохідні в нинішній Верховній Раді. І за одну, і за другу можуть проголосувати, впевнений експерт.

На його думку, плюси Яресько - то, що вона політик, який не має політичних амбіцій. Вона не збирається ставати президентом. Та й не зможе їм стати, бо українське громадянство отримала всього півтора роки тому. Крім того, це технократичний прем'єр-міністр, який не створюватиме ніякої партії. Вона буде цілком залежати від позиції президента і інших парламентських фракцій. Додаткові плюси - Яресько має досить непоганий імідж в очах міжнародних фінустанов, в першу чергу, Держдепу США, у Євросоюзу, у МВФ.

З мінусів Яресько Березовець називає те, що вона досить слабо адаптована до української політичної системи. Відповідно, їй буде складно вести переговори з будь-якими іншими гравцями. А оскільки фракціями керують олігархи, їм вона трохи не по нутру. Всі її ініціативи будуть гальмуватися, рубатися на корені. На думку експерта, Яресько зіткнеться з дуже серйозними проблемами на рівні апарату ВР, з саботажем обладміністрацій - як менеджер вона не намагається домовлятися, вона намагається тиснути. Вона занадто жорстка, що не гнучка. Їй буде складно реалізувати політику, навіть якщо це будуть найкращі починання. Вона їх практично ніколи не зможе реалізувати на практиці.

Гройсман, за словами Березовця, - досить розумний менеджер, це найкращий мер України за багатьма рейтингами. Як мер Вінниці, він показав себе з найкращого боку, не замішаний ні в яких скандалах. Має досвід роботи віце-прем'єром вже в уряді. Він розуміє систему роботи. Хороший бюрократ, хороший управлінець, не конфліктна. Він зможе легко домовитися з усіма великими гравцями. З точки зору проведення реформ, якщо вони будуть поганими, жорсткими, але необхідними, він зможе з усіма домовитися.

З мінусів - він погано пізнаваний на міжнародній арені. І в Україні це практично непублічний політик, не яскравий. Населення країни в своїй більшості Гройсмана не знає. Відповідно, у нього немає антирейтингу, а й немає великого рейтингу довіри. Але є велика залежність від чинного президента. Ще більша, ніж у випадку з Яресько. У багатьох людей можуть виникнути підозри, що це ручний прем'єр, а реальне управління буде здійснювати Банкова. Фактично, Банкова стає новим Кабміном. Сам Гройсман також буде, швидше за все, більше часу проводити на Банковій, ніж на Грушевського.

Світлана Матвієнко вважає, що призначення Яресько може наштовхнутися на велику перешкоду, а саме - питання підтримки в залі парламенту.

"Вона не дуже переживала з приводу підтримки комунікацій з Верховною Радою, і це може суттєво завадити реформам на законодавчому рівні, - пояснює вона. - Слава про її перевагу і неконтактності щодо парламенту дуже поширена серед народних депутатів України. Умовою успіху голосування за неї в парламенті може бути виключно міжфракційне угоду або вже відомий спосіб "переламати через коліно". Аргументів для цього можна знайти безліч, але ключовий - це черговий транш МВФ".

Володимир Гройсман є людиною, яка стежить за результатами свого перебування на тій чи іншій посаді. Орієнтованість на конкретний і вимірюваний результат - його важлива риса, вважає експерт. "Гройсман - це людина амбіції. Не можна не оцінити його новий підхід до розуміння процесів. Він розробляє певні бачення окремих сфер, проводить внутрішню роботу, збирає круглі столи для обговорень. Таким чином, команда спікера веде постійну роботу над виробленням відправних точок реформ в таких сферах , як фінансові послуги, охорону здоров'я, зайнятість, система стимулювання малого та середнього підприємництва тощо. Це певною мірою є індикатором готовності Гройсмана очолити урядову команду", - говорить Матвієнко.

Слабкою стороною є прив'язка до президента, зазначає Матвієнко. "Його призначення може викликати сильні політичні торги, адже буде прямим сигналом до посилення президентської вертикалі. Однак, у нього є велика підтримка - це сесійний зал, і його кандидатура може бути спокійніше підтримана Верховною Радою. За місце спікера будуть гарячі торги. Ця посада стане предметом політичного обміну для підтримки коаліції великих фракцій в парламенті", - впевнена вона. Про це пише Олександра Горчинська в статті "Вінниця проти Чикаго, або на що здатні в кріслі прем'єра два головні претенденти, Яресько та Гройсман" у виданні "Новое время".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus