Ціна питання

25.10.2016 23:00

Ціна питання

Чесні люди отримають шанс поборотися за місця у владі тільки якщо зарплати держслужбовців будуть дозволяти не виживати, а пристойно жити.

Лариса Волошина

Чесні люди отримають шанс поборотися за місця у владі тільки якщо зарплати держслужбовців будуть дозволяти не виживати, а пристойно жити.

Прем'єр Володимир Гройсман розповів, що на його думку підвищення зарплат українських депутатів було не на часі. "Я вважаю, що треба було провести достатньо серйозну дискусію, і я переконаний у тому, що зараз абсолютно не на часі таке кардинальне підвищення заробітної плати для народних депутатів України", - зауважив він. "Що потрібно було зробити? Потрібно було провести дискусію з урядом, всередині депутатських фракцій, що не було зроблено. І тоді було б зрозуміло, чи може бути підтримане таке рішення", - додав голова уряду.

Підвищення заробітної платні держслужбовцям давно стало благодатною темою для популістів. Як тільки-но Верховна Рада майже удвічі збільшила посадові оклади народним депутатам в країні почалася інформаційний буревій. Той факт, що заробітна платня народного обранця становитиме близько 36 тисяч гривень сприймався багатьма як особиста образа. Гіпотетичні депутатські "тищі" порівнювалися з пенсіями, вчительськими окладами. Навіть з тим розкішним життям, яке ведуть українські чиновники на "незароблені гроші". Основний висновок, який робили обурені громадяни – "Краще б вони думали про народ, ніж про свій гаманець", або навіть "Вони і на те, що мають не заробили".

Змістовніше за всіх ситуацію охарактеризував голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі. Він назвав знущанням дискусію що склалася навколо питання підвищення заробітних плат для держслужбовців. "Зараз держслужба повністю деморалізована. Багатьох чиновників стали саджати... А скільки ми дали цим чиновником зарплати, щоб вони не брали? У нас є маленькі острівці, у яких хороша зарплата, НАБУ, патрульна поліція на межі. Майже ніхто з держслужбовців не живе на зарплату, тому це все велике лицемірство. Всі брешуть. Ніхто не живе на зарплату". Він також додав: "Ми повністю дестабілізуємо держслужбу, тому що ми говоримо, ми будемо ловити вас пачками, ви всі повинні заповнити е-декларацію, в будь-який момент ми можемо притягти, але при цьому ми вам не дамо зарплату".

В країні, де більшість громадян не живе на заробітну платню, побажання високопосадовцям "Щоб ти жив на одну зарплату!" є знущанням. Але самознущанням народу над самим собою. Якщо місце високопосадовця, або народного депутата не буде приваблювати чесних та амбіціозних людей, то його займуть ті, кому цілком достатньо мінімальних заробітних ставок та пакету гречки у якості передвиборчої програми.

Встановлюючи пристойні зарплати для тих, хто в підсумку і створює умови для життя всієї країни, саме суспільство зацікавлене в створенні умов для того, щоб політика стала місцем конкурентної боротьби думок та ідей. Інакше воно і надалі приречено обирати серед патентованих "безсеребреників". А потім розчаровуватися – "Всі вони однакові".

Справа звісно ж не в заробітних платах депутатів. А в тому, як українці цінують якість управління в своїй державі. Оцінювати посаду депутата, міністра, президента в порівнянні з рівнем соціальної допомоги по безробіттю одночасно означає погодитися що влада - це інструмент для особистого збагачення нечесних безпринципних людей. Насправді така логіка є суто радянською. Там де чиновник, людина при владі, служить за додаткові можливості які дає йому посада, людина чесна завжди вимушена працювати (або голосувати) за продуктовий пакет.

Той факт, що суспільство досі нехтує основним принципом західної демократії - правом вільної людини на достойне життя за рахунок доходів набутих чесним шляхом, говорить про те, що ми досі живемо під впливом радянських стереотипів.

Чесність є особистою чеснотою. Але для суспільства вона має стати цінністю. Так саме як цінним і значущим має бути служіння країні. Звісно ж злодії не припинять красти, якщо їм дати великі гроші. Але чесні люди отримають шанс поборотися за місця у владі достеменно знаючи, що їх праця буде гідно оцінена суспільством. І найголовніше.

Оцінивши перші посади в державі відповідно до їх значення, суспільство отримає повне право вимагати від держслужбовців жити на зарплатню. Без знущань та лицемірства. А значить почне більш прискіпливо придивлятися до тих, кого приводить до влади.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus