Глибоке нерозуміння

30.09.2016 15:00

Глибоке нерозуміння

Українцям потрібно набратися терпіння і забезпечити доказову базу для майбутніх судів над російськими керманичами та їхніми поплічниками.

Лариса Волошина

Українцям потрібно набратися терпіння і забезпечити доказову базу для майбутніх судів над російськими керманичами та їхніми поплічниками.

28 вересня, на міжнародній прес-конференції в Гаазі спільна слідча група оголосила попередні результати розслідування у кримінальному провадженні авіакатастрофи літака Boeing 777, яка сталося 17 липня 2014 року. До групи входять представники п’яти країн - Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії та України. Росія неодноразова представляла власні "результати розслідування", в яких звинувачувала в загибелі 298 людей українську сторону. Напередодні, коментуючи можливі висновки слідчої групи в інтерв'ю виданню The Guardian, експерт з Нідерландів Роберт ван де Роер сказав: "У дипломатичних колах склалася поширена думка, що цей звіт вказуватиме на причетність проросійських бойовиків або Росії. Він спричинить скандал".

Міністерство оборони Росії оголосило, що російські засоби радіолокації не виявили ракети, якою міг бути збитий малайзійський літак. І оприлюднило записи з радарів, які приховувало два роки. Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков на запитання, чим можна пояснити, що Росія тільки через два роки після трагедії надала дані з радарів, відповів: "Існують різні точки зору, експертні, але є незаперечні факти. Безумовно, важливо робити висновки, враховуючи останню інформацію, яка була опублікована нашими військовими, - первинні дані радарів, які фіксували всі літальні апарати та об'єкти, які могли б стартувати або перебувати в повітрі на території, контрольованій на той момент ополченцями". Пєсков заявив, що "дані однозначні". Зауваження, що на них немає і ніякого українського Су-25, який збиває Boeing і про який рік розказувала російська пропаганда, Пєсков вирішив залишити без відповіді.

Отже, спільна слідча група (Joint Investigation Team, JIT) дійшла висновку, що зенітно-ракетна установка "Бук" прибула в Україну з Росії. Після того, як було випущено ракету по MH17, вона повернулася назад до РФ. На думку слідчих JIT, те, що "Бук" прибув з Російської Федерації, ще не є самодостатнім доказом. Щоб передати справу до суду, потрібно чітко визначити імена виконавців та встановити осіб, які давали наказ на вогонь по лайнеру "Малайзійських авіаліній". Встановлення кола причетних осіб буде результатом другого етапу розслідування JIT, кажуть слідчі. Але російське походження смертоносної зброї, з якої було вбито 298 людей, покладає на Росію та її керівництво політичну відповідальність.

І тут вже чути нетерплячі вигуки. "І що? Це все?". Ні. Не все. За словами іноземних експертів, звіт міжнародної слідчої групи посилює позицію тих сил у ЄС, які наполягають на необхідності продовження санкцій проти Росії за події на Донбасі. Адже секторальні санкції були запроваджені одразу після трагедії з МН17. І тепер, після доказів, що "Бук" потрапив в Україну з території РФ, пропозиція скасувати санкції ставить "друзів Путіна" в Європі у дуже незручне становище.

Росія вбиває та бреше. Вона вбиває сотнями тисяч, майже не ховаючись. І бреше цинічно, розуміючи, що їй не вірять. А потім блокує рішення щодо тих кровопролить, які влаштувала сама, в Радбезі ООН. Постійний представник США при ООН Саманта Пауер під час екстреного засідання Радбезу в неділю була обурена саме цим поєднанням безневинної крові і блюзнірства. За її словами, незважаючи на заяву Лаврова, що "Росія завжди виступала тільки за мирне вирішення по Сирії", коли почалася наступальна операція на Алеппо, Росія і режим застосували запалювальні і протибункерні бомби. "Вони їх вантажили на свої літаки в той момент, коли тут виступав міністр Лавров і говорив про боротьбу за мир", - підкреслила представниця США.

27 вересня речник Білого дому Джош Ернест заявив, що Сполучені Штати Америки не виключають можливого розширення санкцій проти Росії у зв'язку з її діями в Сирії. "Ми не відкидаємо можливості запровадження додаткових економічних санкцій. Фінансові санкції довели, що вони є дієвим інструментом з підтримки наших інтересів в усьому світі. Тобто ми, безумовно, не знімаємо з порядку денного можливі санкції", - наголосив Ернест.

У Кремлі відреагували на заяву США щодо можливих санкцій "глибоким нерозумінням". Той самий Дмитро Пєсков повідомив журналістам: "Одержимість санкційною політикою нічого доброго нікому не приносила. Взагалі згадування про санкції в контексті сирійських справ викликає глибоке нерозуміння, тим паче у тих, хто знає реальний стан справ у Сирії, реальний стан справ з реалізацією зобов'язань, зазначених у російсько-американських домовленостях".

Що ж ми маємо? Проти Росії говорять політики, експерти та матеріали слідства. Міжнародна преса виходить з красномовними знімками руйнувань у Сирії, які сьогодні публікують поруч з кадрами понівеченого малайзійського літака. Times публікує статтю під назвою "ООН має протистояти варварству Путіна", а Financial Times пише, що Москва лише тягнула час, проводячи переговори з Вашингтоном про припинення вогню в Сирії. Жах, який викликають варварські дії путінського режиму, призводить до санкцій як до "системи дієвих стримувачів". Але нахабство, з яким Росія заперечує очевидні факти, спонукає світ до міжнародних розслідувань.

У Москві справді "глибоко не розуміють", що міжнародна система правосуддя являє собою не схованку для покидьків – "не спійманий – не злодій". А систему доказів, які збираються довго, але завжди передують судовому вердикту. Захід може довго "не помічати" російських військ на Донбасі і "вірити" у результати кримського референдуму. Але відвернутися від матеріалів розслідування в цивілізованому світі не може ніхто. Як ніхто з сильних світових лідерів не може заплющити очі на відверте нахабне знущання з них та їхніх країн прямо на міжнародних переговорних майданчиках.

Українцям потрібно набратися терпіння і забезпечити доказову базу для майбутніх судів над російськими керманичами та їхніми поплічниками. Треба розуміти, що будь-які матеріали слідства щодо дій Російської Федерації в світі – врешті-решт йдуть на користь Україні. А суд, як правовий інструмент відновлення справедливості та покарання злочинців, забезпечать собі самі російські лідери. Вони ще не раз доведуть себе до Гааги своєю варварською політикою і "глибоким нерозумінням" того, як влаштований сучасний цивілізований світ.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus