Казахський науковець вирішив "проблему тисячоліття", повторивши досягнення Перельмана

10.01.2014 13:10

Казахський науковець вирішив "проблему тисячоліття", повторивши досягнення Перельмана

У Казахстані місцевий науковець повторив досягнення знаменитого петербурзького математика Григорія Перельмана. Директор Євразійського математичного інституту ЄНУ ім. Л. Гумільова, професор Мухтарбай Отелбаєв вирішив одну з семи найскладніших математичних задач, що входять до списку "проблем тисячоліття" - рівняння Нав'є-Стокса.

У Казахстані місцевий науковець повторив досягнення знаменитого петербурзького математика Григорія Перельмана. Директор Євразійського математичного інституту ЄНУ ім. Л. Гумільова, професор Мухтарбай Отелбаєв вирішив одну з семи найскладніших математичних задач, що входять до списку "проблем тисячоліття" - рівняння Нав'є-Стокса, передає ІА "NewTimes.kz" з посиланням на повідомлення, опубліковане на сайті вузу.

Наукову роботу на цю тему науковець опублікував у "Математичному журналі". В даний час рішення, знайдене Отелбаєвим, ще належить перевірити. На це може піти від півроку до року, розповів головний науковий співробітник Інституту математики та математичного моделювання при міністерстві освіти і науки республіки доктор фізико-математичних наук Бакітбек Кошанов.

Якщо рішення визнають вірним, це принесе сучасній науці Казахстану світову популярність. Крім того, математик може отримати солідну винагороду - один мільйон доларів. Саме в стільки на початку 2000 року оцінив рішення кожної з семи "проблем тисячоліття" Математичний інститут Клея.

Досі така нагорода була присуджена лише одному вченому - петербурзькому математику Григорію Перельману. Він довів гіпотезу Пуанкаре. Втім, росіянин, що веде самітницький спосіб життя, від винагороди відмовився.

Крім гіпотези Пуанкаре та рівняння Нав'є-Стокса, в число найважливіших невирішених математичних задач входить гіпотеза Рімана, гіпотеза Кука, гіпотеза Ходжа, теорія Янга-Міллса, гіпотеза Берча і Свіннертона-Дайера. В інституті Клея вважають, що це принципові для розвитку математики завдання, і якщо їх вдасться вирішити, то "людство зробить крок вперед в освоєнні повітряного і космічного простору та криптографії".

Мухтарбай Отелбаєв є директором Євразійського математичного інституту ЄНУ ім. Л.Н. Гумільова і академіком Національної академії наук Казахстану. В область його наукових інтересів входять спектральна теорія операторів, теорія звуження і розширення операторів, теорія вкладень функціональних просторів, теорія наближень, обчислювальна математика і зворотні завдання.

Вчений є володарем звання "Діяч науки року" у конкурсі "Алтин адам" ("Людина року в Казахстані" в номінації "Наука") 2002; 2002-2003 рр і 2004-2005 рр - Володарем державної наукової стипендії для вчених і фахівців, які зробили видатний внесок у розвиток науки і техніки.

Також він є лауреатом премії Організації економічного співробітництва в номінації "Наука та технології" 2004 року, володарем гранту МОН РК "Кращий викладач вузу", лауреатом державної премії Республіки Казахстан в галузі науки і техніки.

Раніше професор з Луганська Анатолій Плотніков запропонував і опублікував в міжнародному науковому журналі "Journal of computer science" (8 том, 7 випуск) варіант вирішення однієї з так званих "нерозв'язних" математичних задач P vs NP.

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus