Керрі звернувся до…

05.10.2016 19:00

Керрі звернувся до…

Схоже, що Керрі спробував звернутися до рос.еліти, яка мала би втомитися від ультиматумів та воєнних поразок кремлівського вождя.

Олена Стяжкіна

Схоже, що Керрі спробував звернутися до рос.еліти, яка мала би втомитися від ультиматумів та воєнних поразок кремлівського вождя.

Держсекретар США Джон Керрі, виступаючи у Брюсселі з промовою "Майбутнє трансатлантичних відносин", звернувся безпосередньо до російського народу, наголосивши, що НАТО – це суто оборонний союз і ніхто не шукає способів принизити, ізолювати чи якимось чином послабити їхню державу чи чиюсь іншу. Крім того, Керрі підкреслив, що санкції проти Росії "були запроваджені для сприяння поверненню Росії до поваги до верховенства права та створюваних протягом тривалого часу норм міжнародної поведінки. Вони покликані тільки заохотити повернення до миру, стабільності та визнання законної суверенності".

За словами держсекретаря, і США, і НАТО завжди будуть відстоювати цінності свободи і міжнародного права, їхні позиції щодо підтримки України – непохитні. "Ми хочемо співпрацювати із Росією, але ми хочемо співпрацювати з такою Росією, яка готова разом з усім світом відповідати на загальні виклики", - сказав Керрі.

Важко уявити собі російський народ, який в час виступу Керрі прилип до телевізора із словником чи спеціально найнятим перекладачем з англійської. Зрозуміло, що державний секретар США і не розраховував на те, що його промова буде такою ж популярною, як виступ кремлівських очільників у новорічну ніч.

Можна сміливо припустити, що справжнім адресатом послання взагалі не був умовний російський народ. Схоже, що Керрі спробував звернутися до еліти, яка, за розрахунками аналітиків Держдепу, мала б втомитися від ультиматумів та воєнних поразок кремлівського вождя, а з тим вже достатньо налякана і готова до певних радикальних дій на кшталт "табакерки".

Оце "ми готові до співпраці", але міжнародне право, цінності свободи, захист України від агресії і можливе повернення на шлях виправлення – звучало як певне останнє запрошення у цивілізований світ і, водночас, як гарантія готовності "забути і вибачити", якщо у цей цивілізований світ Федерація буде повертатися без Путіна. Ім’я російського лідера в устах Керрі навіть не пролунало, його було замінено на безособових "лідерів" та "Москву, в якої не має навіть виникати сумнівів щодо України".

Тезу про відстоювання принципів свободи Керрі повторив у кількох варіантах. У перекладі із дипломатичної на політичну це, мабуть, означає, що капітуляція для російської еліти буде м’якою тільки за умов виконання всіх вимог США. Слід визнати, що для нормальної еліти, що вона націлена вижити та зберегти країну від гноїння чи розпаду, умови, висловлені Керрі, є більш ніж прийнятними. Нічого такого, окрім повернення до міжнародних та загальнолюдських норм.

І отут виникає питання: чи є на російських просторах еліта, здатна думати не тільки про свої статки і палаци, а й про майбутнє країни, і, якщо така є, то чи вистачить у неї сил та сміливості на "табакерку" у тому чи іншому варіанті?

Революція, що вона почалася в Російській імперії майже сто років тому, зафіксувала дивовижні якості тодішньої еліти. Реально дивовижні. Імперія скочувалась у прірву, участь у Першій світовій війні виснажувала всі сили й ресурси, міністерська чехарда була взірцевою, поразки на фронті – ганебними й кривавими. Але "еліта" - у масі своїй – продовжувала красти. Красти з всього, але здебільшого – із того, що мало постачатися на фронт. Красти з армії, з військових бюджетів, брати свою долю за "знайомство" із необхідними людьми, красти тоді, коли Микола Другий підписав зречення, коли до влади прийшов Тимчасовий уряд, коли більшовики вчинили переворот. Навіть у Колчака, нині модного "рятівника імперії", коли програно було майже все, вони продовжували красти.

Вивезти награбоване встигли аж ніяк не всі. І скористалися не всі. Мертвим гроші не потрібні.

Зрозуміло, що за сто років хоча б один урок можна було б вивчити.

Однак навряд чи Керрі сподівався саме на вивчені уроки. Радше це був акт демонстрації доброї волі задля очищення совісті. Мовляв, вам, друзі, пропонували зупинитися, тож не говоріть тепер, що ви цього не чули.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus