2 листопада. Огляд преси. Фінішна пряма президентських перегонів у США: Клінтон втрачає позиції

02.11.2016 13:00

2 листопада. Огляд преси. Фінішна пряма президентських перегонів у США: Клінтон втрачає позиції

У США стартував останній тиждень передвиборної кампанії з обрання 58-го президента. Її ЗМІ називають "одними з найагресивніших і жахливих президентських перегонів в американській історії, що викликали у багатьох виборців стрес". Будь-яка помилка фаворитів гонки може коштувати їм Білого дому.

У США стартував останній тиждень передвиборної кампанії з обрання 58-го президента. Її ЗМІ називають "одними з найагресивніших і жахливих президентських перегонів в американській історії, що викликали у багатьох виборців стрес". Будь-яка помилка фаворитів гонки може коштувати їм Білого дому.

Поки що не щастить демократам. До цього тижня їхній кандидат Хілларі Клінтон підійшла фактично з таким же рейтингом, як у республіканця Дональда Трампа. Нині розрив між ними коливається на рівні статистичної похибки - від 1% до 3%. При цьому, згідно з опитуванням телеканалу ABC і газети Washington Post, негативний рейтинг демократки піднявся вище за аналогічний показник її суперника. Нині негативно до Клінтон ставляться 60% опитаних, до Трампа - 58%. З них 49% сприймають демократку "дуже несприятливо", а щодо республіканця таких 48%.

На цьому тлі ФБР несподівано відновило розслідування за фактом використання Клінтон під час перебування держсекретарем (2009-2013 рр.) домашнього сервера для службового листування. Мовляв, виявилися нові листи, відправлені чиновницею з дому, і ще потрібно розслідувати, чи не завдало це шкоди нацбезпеці США. Хілларі вже заявила про впевненість, що розслідування не призведе до порушення кримінальної справи, оскільки вона не порушувала жодних інструкцій. На той період приписів про використання домашнього сервера для службового листування просто не було. Тепер же демократи вимагають почати розслідування проти керівника ФБР Джеймса Комі, який оголосив про розслідування щодо кандидата в президенти за 10 днів до виборів, при цьому не маючи вагомих доказів. "Це можливо розглядати не інакше, як кричущі подвійні стандарти", - заявив менеджер передвиборного штабу Клінтон Роббі Мук.

У передвиборних перегонах загрузли й американські ЗМІ. Наприклад, газета New York Times виправдала Трампа в російському питанні. Посилаючись на свої джерела в ФБР, при тому що офіційно ця служба наразі нічого не повідомляла, газета повідомила, нібито спецслужба США не знайшла жодних доказів зв'язків Трампа з російською владою. За даними видання, майже все літо агенти ФБР ретельно шукали будь-яких фінансових зв'язків Трампа або його радників у президентській кампанії. За словами джерела в силових структурах США, жодне розслідування до теперішнього моменту не виявило зв'язків будівельного магната з російським урядом.

А газета The Financial Times продовжує агітувати за Клінтон. "Настав момент для відновлення американського лідерства, - пише видання. - І один з кандидатів має необхідні якості. Пані Клінтон була "першою леді", сенатором Нью-Йорка і держсекретарем США. У свою чергу, Трамп займається очорнюванням, а не дипломатією".

Все, що відбувається, на думку Американської психологічної асоціація, призвело багатьох американців до стресу. "Звертаючись по психологічною допомогою, кожен третій американець розповідає про свої страхи і гнів у зв'язку з виборами. Одні, наприклад, побоюються, що їм доведеться здати зброю і боятися за власну безпеку, якщо до влади прийде Клінтон. Інші уявляють собі заворушення по всій країні, якщо Трамп не визнає результатів виборів. Особливо після теледебатів багато хто скаржиться на прискорений пульс і неспокійний сон", - заявила психолог Серейна Капатт швейцарській газеті Neue Zürcher Zeitung. Про це пише Ірина Ковальчук в статті "Вибори президента США: Клінтон втрачає позиції" в газеті "Сегодня".

31 жовтня Федеральне бюро розслідувань США (ФБР) отримало ордер, що дозволяє почати перегляд недавно виявлених електронних листів, які можуть мати стосунок до розслідування з приводу використання кандидатом у президенти США від демократів Хілларі Клінтон приватного сервера для службового листування в 2009-2013 роках. У зазначений період вона обіймала пост державного секретаря США.

Йдеться про тисячі електронних листів, випадково знайдених у комп'ютері колишнього конгресмена Ентоні Вайнера, який він використовував спільно зі своєю колишньою дружиною Хумою Абедін. Та, в свою чергу, протягом багатьох років працює разом з Клінтон.

Ці листи стали приводом до поновлення розслідування щодо Хілларі Клінтон, яке було припинено в липні без висунення звинувачень. Але 28 жовтня директор ФБР Джеймс Комі публічно заявив, що розкрилися нові докази. Тому він дав розпорядження своїм співробітникам повернутися до справи Клінтон. Директор ФБР при цьому не пояснив, який зміст виявлених листів, і сказав, що йому невідомо, чи вони можуть бути важливі як докази.

Це викликало обурення з боку Хілларі Клінтон. Кандидат у президенти від Демократичної партії заявила: "Досить дивно робити такі заяви, при цьому розкриваючи так мало - і прямо перед виборами. Це не просто дивно, це безпрецедентно, і викликає глибоку заклопотаність, тому що виборцям повинні бути доступні всі факти".

Лідер демократичної більшості в Сенаті Гаррі Рід піддав різкій критиці дії директора ФБР. Сенатор звернувся до Джеймса Комі з відкритим листом. Рід вважає, що директор ФБР порушив закон. Він нагадав Комі і всім іншим про так званий "закон Хетча" (Hatch Act), який забороняє держслужбовцям використовувати службове становище для чинення політичного впливу на хід передвиборчих кампаній в Америці. Про це пише Наталія Терех в статті "Президентські перегони в США: демократи звинувачують директора ФБР у спробі вплинути на результат виборів" в газеті "Факты и комментарии".

Ще тиждень тому прихильники Хілларі Клінтон вже закуповували шампанське і готували переможні промови на вечір 8 листопада - день, коли в США відбудуться вибори президента. Загрузлий у скандалах Дональд Трамп вочевидь панікував, звинувачуючи пресу, політиків і виборчу систему в нечесності і погрожуючи не визнати підсумків голосування. З боку це виглядало досить жалюгідною спробою заздалегідь пояснити прийдешній електоральний розгром.

На потенційно важливі дані детективи ФБР натрапили геть випадково, розбираючи зовсім іншу справу - про педофілію і розбещення малолітніх. Фігурантом і головним підозрюваним у цій справі проходить чоловік, якого звуть Ентоні Вінер - це колишній конгресмен від Нью-Йорка, якого в минулому називали "зіркою, що сходить" Демократичної партії США.

Вивчаючи вміст комп'ютера Вінера, слідчі шукали сліди дитячої порнографії, якісь вказівки на чіпляння до неповнолітніх тощо. Знайшли чи ні - не повідомляється. Зате вони, на свій подив, виявили, що через комп'ютер хтивого Карлоса пройшли близько 650 тисяч (!) електронних листів, адреси яких містили розширення, що вказують на участь в листуванні співробітників Державного департаменту і особисто Хілларі Клінтон.

Тут важливо відзначити: читати ці листи співробітники ФБР не могли і не мали права. Їхній ордер (і компетенція) на той момент стосувалися лише вінерових утіх. Невідомо навіть, чи залишилися самі ці листи в пам'яті комп'ютера, оскільки достеменно відомо лише про виявлення "метаданих" - того хто, коли, з якої адреси і кому відправляв листа. Однак, як стверджують фахівці, відновити вміст листів для техніків ФБР особливих труднощів не складе.

Звідки в комп'ютері колишнього конгресмена взялося все листування Державного департаменту США, розгадувати довго не довелося: дружина, яка пішла від нього в 2016 році, - ніхто інший, як Хума Абедін - найближча соратниця Хілларі Клінтон з 2008 року, її "права рука" у всіх справах і особиста подруга. Під час роботи Клінтон державним секретарем пані Абедін формально значилася заступником голови апарату Держдепу, але насправді була другою людиною в цьому відомстві, звітуючи лише перед Клінтон. Крім того, Абедін дарували спеціальний статус, що дозволяє підробляти ще й в приватному секторі. В результаті вона отримувала одну зарплату від держави і ще три - в приватних компаніях, так чи інакше пов'язаних з родиною Клінтонів.

Як з'ясували американські журналісти, вилучений у Вінера комп'ютер подружжя використовувало на рівних. Теоретично, півдня він міг служити для вирішення важливих державних питань, після чого перетворювався на царство Карлоса Зухвалого з усіма, так би мовити, наслідками, що з цього випливають.

Втім, інтерес ФБР привернула не пікантна дихотомія, а дещо інша обставина: сотні тисяч листів Державного департаменту і його начальниці проходили через звичайний домашній комп'ютер, зламати який може навіть хакер-початківець. Зрозуміло, левова їхня частка особливого інтересу ні для кого не становить, проте напевно серед цього масиву могли трапитися і надсекретні документи. Крім того, Абедін раніше визнавала, що документи воліла роздруковувати вдома, а не на роботі, "де незручна система". Тому вона пересилала ці документи з секретної робочої адреси на свою особисту адресу в поштовому сервісі Yahoo, після чого вже друкувала їх удома. Абедін, щоправда, заявляла, що використовувала для цього тільки спеціально підготовлені, захищені комп'ютери і смартфони, проте тепер з'ясовується, що це не зовсім відповідає дійсності.

Демократи всіх мастей, регіонів і посад кинулися в шалену атаку на директора ФБР, який повідомив Конгресу про відновлення розслідування. Його звинуватили в роботі на Трампа і Путіна, в незаконному втручанні в президентські перегони і навіть у скоєнні кримінального злочину. Тільки ледачий прихильник Клінтон не закликав домагатися відставки Джеймса Комі, наполягаючи на неймовірній жахливості його діяння. Всі основні ЗМІ, що так чи інакше підтримували Клінтон, почали спішно копирсатися в минулому Комі, намагаючись його не просто дискредитувати, а прямо-таки демонізувати.

Ще одна лінія контратаки. Табір кандидата від демократів гучно зажадав від ФБР негайно опублікувати підстави до поновлення справи - тобто щось таке з комп'ютера Абедін, що свідчило б про "злочинні" наміри або дії Клінтон.

Її люди розуміють, що вивчення пошти тільки почалося, тому, швидше за все, нічого серйозного на неї на сьогодні знайти не вдалося. А раз такої інформації немає, то й підстав для кроку Джеймса Комі немає, тому він повинен покаятися і піти. Хоча є й альтернативна версія. Багато оглядачів у США впевнені, що співробітники ФБР неофіційно читали пошту Абедін і без ордера. Причому, як свідчить ця версія, її зміст підтвердив найгірші побоювання директора Бюро - секрети були, і серйозні.

Ось хто зараз напевно ризикує втратити глузд (від щастя) - то це Дональд Трамп, що вибрався з політичної коми. Популярність Хілларі Клінтон різко пішла на спад. Цікаво, що республіканці все ж таки ще не до кінця вірять у своє щастя і продовжують готуватися до перемоги Клінтон.

Вже зараз юристи, які займаються конституційним правом, сперечаються, чи можна влаштовувати імпічмент президенту за злочини, вчинені до його (або її) вступу на посаду. Прецедентів таких немає, але й обмежень за термінами в правових документах не прописано. Неясно також, чи може президент помилувати сам себе. Теоретично - так, може. Але з морального погляду це виглядало б вже геть негарно.

У будь-якому випадку, зараз Вашингтон гуде, як розворушене осине гніздо. До виборів залишається всього тиждень, але ніхто зараз не зважиться точно передбачити, яким буде їхній результат. Ба більше, тепер все йде до того, що виборами ця історія не закінчиться, а плавно (або не дуже) перетече і в наступний рік. Навіть якщо Хілларі Клінтон зуміє 8 листопада вирвати перемогу, початок її президентства буде дуже непростим, пише Іван Яковина у статті "Жовтневий сюрприз". ФБР подарувало Трампу шанс стати президентом США" у виданні "Новое время".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus