Луценко незадоволений зростанням злочинності, "законом Савченко" і роботою патрульних

21.09.2016 20:00

Луценко незадоволений зростанням злочинності, "законом Савченко" і роботою патрульних

Генеральний прокурор України Юрій Луценко констатує зростання кількості практично всіх видів злочинів, не довіряє поліцейській статистиці про правопорушення і критикує патрульну поліцію за неефективну роботу. Про це він заявив на засіданні парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко констатує зростання кількості практично всіх видів злочинів, не довіряє поліцейській статистиці про правопорушення і критикує патрульну поліцію за неефективну роботу.

Генпрокурор дав пораду патрульним: міняти маршрути, виходити з автомобілів, спілкуватися з людьми
Луценко рекомендує Деканоїдзе повернути на роботу Паскала

Про це він заявив на засіданні парламентського Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, передає УНІАН.

За словами Луценка, з початку року в Україні зареєстровано 410 тисяч кримінальних правопорушень, що на 25% більше, ніж в минулому році.

Що стосується умисних вбивств, Луценко зазначив, що статистичні дані МВС не відображають реальну ситуацію. Вони показують зменшення цього виду злочинів з 2,1 тис. у минулому році до 1,2 тис. в поточному. Однак, зазначив Луценко, це зменшення - за рахунок зниження інтенсивності бойових дій на сході країни, в той час як в інших областях спостерігається збільшення кількості умисних вбивств.

Також Луценко зазначив, що простежується тенденція до збільшення корисливих злочинів, пов'язаних з викраденням майна громадян. Такі злочини становлять 70% від усіх кримінальних правопорушень. Зокрема, в поточному році кількість крадіжок зросла на 38%, на 40% збільшилася кількість грабежів, на 30% - розбійних нападів. Кількість вчинення злочинів у громадських місцях зросла на 55%.

Крім того, на 16% збільшилася кількість угонів автомобілів - з 6 до 7 тисяч. В середньому за добу в Україні викрадають 33 автомобіля.

Зростання аварійності на дорогах спостерігається на рівні 20% і на 20% збільшилася кількість ДТП з постраждалими.

Крім того, генпрокурор заявив про намір внести на наступному тижні до Верховної Ради кілька законопроектів, серед яких - про введення в Кримінальному кодексі поняття "кримінальний проступок" і про внесення змін до так званого "закону Савченко".

"Я готовий наступного тижня внести кілька законопроектів, в тому числі і про кримінальну провину в новому варіанті", - зазначив Луценко.

Він також додав, що прийняття закону про кримінальні проступки дозволить на 3/4 розвантажити паперову роботу слідчих. Він пояснив, що мова піде про нетяжкі злочини, за які передбачено покарання два і менше років позбавлення волі. Луценко пропонує такі злочини називати кримінальними проступками і спростити їхнє оформлення.

"Це зніме від 2/3 до 3/4 рутинної роботи в райвідділах", - підкреслив генпрокурор.

Він також додав, що прийняття такого закону прискорить призначення покарання винному: поліцейський затримує, наприклад, за сімейне насильство особу, заповнює протокол і передає його в суд, де суддя буде вирішувати, чи карати ту чи іншу особу. Також Луценко додав, що така процедура стосуватиметься хуліганства і дрібних крадіжок. І в цілому закон наблизить поліцію до суду.

Говорячи про "закон Савченко", за яким зараз масово звільняються з місць позбавлення волі ув'язнені, Луценко зазначив, що він потребує змін. Зокрема, на його думку, закон не повинен стосуватися осіб, засуджених за тяжкі та особливо тяжкі злочини. Луценко підкреслив, що подібна "закону Савченко" практика - зарахування року покарання за два - існувала в Радянському Союзі до 1937 року.

"Я б пропонував вам скорегувати цей закон. Злочини, що не мають відношення до особистості - вбивства, зґвалтування, тяжкі тілесні ушкодження, і якщо людина залучається за нетяжкі злочини вперше, то цей закон на неї може поширюватися. А ті, хто скоїв рецидив, скоїв злочин проти особистості, з моєї точки зору, не повинні користуватися цим законом", - підкреслив Луценко.

Як повідомлялося, Верховна Рада в листопаді 2015 року прийняла Закон "Про внесення змін до Кримінального кодексу щодо вдосконалення порядку зарахування судом терміну попереднього ув'язнення в строк покарання", автором якого була народний депутат Надія Савченко. Згідно "закону Савченко", один день попереднього ув'язнення зараховується як два дні позбавлення волі.

Документ набув чинності 24 грудня 2015 року.

У Генпрокуратурі заявили, що цей закон дозволив достроково вийти на свободу і істотно зменшити терміни покарання небезпечним злочинцям. У Мін'юсті заявили, що готові розробити законопроект про внесення змін до так званого "закону Савченко" з тим, щоб він не поширювався на засуджених за особливо тяжкі злочини.

Напередодні прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що уряд найближчим часом подасть парламенту пропозиції про скасування "закону Савченко" або внесення в нього змін.

Генпрокурор дав пораду патрульним: міняти маршрути, виходити з автомобілів, спілкуватися з людьми

Разом з тим Луценко зазначив, що зростання рівня злочинності має не тільки економічне підгрунтя - зубожіння населення, оскільки, за його словами, поліція працює неефективно. Зокрема, Луценко розкритикував роботу київських патрульних за те, що вони більше року їздять по одним і тим же маршрутам, і злочинці вже вивчили графік руху поліцейських машин, щоб не потрапляти їм на очі.

"Патруль ефективно діє, якщо він пов'язаний з системою відеоспостереження. Патруль, який їздить в Києві вже рік, не змінюючи маршрутів, пан Фацевіч (керівник патрульної поліції України Олександр Фацевіч - ред) ... Я вже точно знаю, о котрій годині ночі я зустріну вашу патрульну машину, з якої ще ніколи ніхто не виходив", - сказав генпрокурор, звертаючись до Фацевічу.

Луценко закликав патрульних "міняти маршрути", "виходити з автомобілів" і "спілкуватися з людьми".

"Наркомани на Троєщині вже годинник не носять, вони звіряють час по патрульній машині, що проїжджає повз", - зіронізував генпрокурор.

Також, за його словами, міській владі Києва слід подумати про встановлення камер відеоспостереження. Тоді, за словами генпрокурора, пересування по місту поліцейських патрулів буде більш цілеспрямованим.

"А просто патруль, без відеоспостереження, без виходу поліцейських з автомобілів неефективний", - сказав Луценко.

При цьому він зауважив: "Це не спроба принизити роботу патрульних - це доведений факт".

Також він зазначив, що не завжди правдивими є скарги поліцейських на погане матеріально-технічне забезпечення. Зокрема, він повідомив, що в Хмельницькій області начальник матеріально-технічного забезпечення обласної поліції вкрав 1,5 тис. літрів бензину, призначеного для відправки поліцейським в зону АТО.

Крім того, Луценко заявив про дезорганізацію в управлінні Нацполіціі.

"Повинен сказати, що причиною такого рівня злочинності також є управлінська дезорганізація Національної поліції. Не може працювати начальник обласного управління, якщо йому не підпорядкований національний патруль, як це може бути?! Начальник Києва не керує патрулем! Начальник будь-якої області не керує патрулем", - обурився Луценко.

"Він не відповідає навіть за оборот наркотиків ... Більше, як в два рази зменшилася кількість виявлених наркопритонів, більш в 5 разів виявлено зменшення збуту наркотиків. Ті, які працюють в поліції розуміють, що кожен третій злочин пов'язаний з наркотиками", - зазначив Луценко.

За його словами, якщо не виявляти наркопритони, то буде збільшуватися кількість грабежів, розбоїв та інших злочинів.

"Розкрито лише 3 злочини використання коштів за збут наркотиків. Це означає, що цієї роботи не було", - додав він.

Луценко рекомендує Деканоїдзе повернути на роботу Паскала

Також Луценко порадив голові Національної поліції Хатії Деканоїдзе повернути на службу її колишнього першого заступника Василя Паскала.

"Пані Хатія, це суб'єктивно, але я б вам рекомендував звернутися з процедурою до президента України і Верховної Ради повернути Паскала на службу в Міністерство внутрішніх справ. Це профі без якого кримінальний розшук багато втратив", - сказав він.

Генпрокурор заявив, що в деяких моментах атестація і люстрація повинна мати винятки.

У свою чергу Деканоїдзе заявила, що Паскал сам вирішив піти у відставку і у неї з ним нормальні стосунки.

Як відомо, Луценко заявляв про можливість залучення Паскала до розслідування вбивства Шеремета через два дні після трагедії.

Паскал був звільнений в грудні минулого року. До того активісти неодноразово наголошували на необхідності звільнення цього чиновника, оскільки він підпадав під люстрацію.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus