Мінкульт: майже 70% книжок на українському ринку - з Росії

23.09.2016 14:00

Мінкульт: майже 70% книжок на українському ринку - з Росії

Наразі близько 70% книжок, які поширюються в Україні, походженням із Російської Федерації. Про це заявив віце-прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко. "1243 видавництва торік здійснювали діяльність на території України, із них лише 300 українських, тобто 25%. На одну книжку українську пропонується 2,5 книжки російські", - розповів Кириленко.

На сьогодні близько 70% книжок, які поширюються в Україні, походженням із Російської Федерації.

Про це заявив віце-прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко під час Години запитань до уряду у ВР, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"За опитуваннями одного інтернет-поширювача книжок - авторитетного, даним якого є усі підстави довіряти, якщо взяти структуру споживання, то дотепер до 70% книжок, які поширюються в Україні, походженням із Росії. Це по факту, а не по офіційній статистиці завезення. При цьому 1243 видавництва торік здійснювали діяльність на території України, із них лише 300 українських, тобто 25%. На одну книжку українську пропонується 2,5 книжки російські", - розповів Кириленко.

Втім, за його словами, спостерігається тенденція стабільного падіння імпорту російських книжок в Україну. Зокрема, у 2012 році в Україну було імпортовано книжок на 33 млн доларів, у 2013 році - 23 млн, у 2014 році - 12 млн, у 2015 році - 3,7 млн, а за оцінками Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, за 8 місяців цього року імпортовано не більше ніж на 2 млн доларів.

"Але це офіційно. Велика проблема є в тому, що завозяться "вчорну". Уже менше, бо митні органи та Служба безпеки виявляють такі факти та припиняють їх, а от "усіру", коли приватні особи, здійснюючи насправді підприємницьку діяльність, завозять по півтонни книжок в одному мікроавтобусі, оцей сірий імпорт продовжує процвітати, і саме тут ховається ось ця антиукраїнська продукція", - пояснив він.

Кириленко підкреслив, що найбільше спроб поширювати такі книжки - на півдні та сході України.

Він нагадав, що задля розв'язання цієї проблеми буде запроваджено дозвільний принцип для книжок із Росії та окупованих територій Донбасу. Так, в Україну можна буде завезти не більш як 10 книжок.

"При Держкомтелерадіо буде створено громадсько-експертну раду, яка буде складатися із видавців, авторів, книжкових критиків, які будуть за заявками імпортерів перевіряти усю продукцію походженням із Російської Федерації. Але при цьому, імпортер повинен надати підтвердження авторського права на книжки, які поширюються у нас, а також надати рецензію про основний короткий виклад змісту книжки. 10 днів по закону надається громадській експертній раді, щоб надати дозвіл або обґрунтовано відмовити у наданні дозволу. Тобто місяцями і роками заявки на дозвіл лежати не будуть", - наголосив він.

Віце-прем’єр також зауважив, що наразі уряд має приблизний перелік авторів і видавництв, які спеціалізуються на антиукраїнських виданнях. "Тому та нормальна література, яка може імпортуватися із Російської Федерації, припустімо, наукова, вона аж ніяк не постраждає і буде отримувати дозволи в установленому порядку", - запевнив він.

Разом з тим, на переконання Кириленка, обмеження для антиукраїнської літератури будуть стимулювати українські видавництва займатися перекладами. "Бо не секрет, що дуже багато перекладів здійснюється з іноземних мов у Росії, а потім ті твори завозяться в Україну і пропонуються нашим споживачам. Тому ми стимулюватимемо наших видавців працювати напряму із авторами західного світу і здійснювати переклади", - додав він.

Кириленко підкреслив, що ті видавці чи автори, які не будуть дотримуватися установлених норм, потраплятимуть під штрафні санкції. Але законопроект передбачає перехідний період у 3 місяці, аби ті книгорозповсюджувачі, які зараз мають у своєму асортименті книги антиукраїнської спрямованості, ще раз інвентаризували свій асортимент і вилучили із продажу усі такі видання. "Я вважаю, що немає жодних підстав не думати, що до кінця цього року український парламент може схвалити цей законопроект і таким чином зробити дуже вагомий крок, аби захистити український книжковий ринок від продукції антиукраїнського змісту, а по суті від путінської пропаганди", - резюмував Кириленко.

Нагадаємо, про можливу заборону на ввезення в Україну та продаж книжок з Росії антиукраїнського змісту Кириленко говорив ще в квітні. "Приблизно відомий перелік російських видавництв, які дозволяють собі такі речі, друкують антиукраїнську пропагандистську літературу і намагаються її довезти навіть до полиць книжкових магазинів", - сказав він.

А в червні в Будинку уряду в Києві представили проект закону про обмеження доступу російських книг антиукраїнського змісту на вітчизняний ринок. Тепер для ввезення і розповсюдження літератури з Російської Федерації імпортери будуть вимагати дозволів. Їх буде надавати громадська експертна рада при Держкомтелерадіо. Вона має визначати, чи не є зміст того або іншого твору антиукраїнським і антидержавним.

Зазначимо, дискусії про заборону на імпорт друкованої продукції з РФ тривають з січня 2016 року. Тоді депутат (а нині міністр екології) Остап Семерак запропонував ембарго на ввезення будь-яких книг з Росії. Тоді його ініціативу підтримав, зокрема, директор харківського видавництва "Фоліо" Олександр Красовицький. Але більшість представників видавничої сфери висловилися проти повної заборони російських книг.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus