Науковці назвали ймовірну причину аварії Schiaparelli

26.10.2016 09:00

Науковці назвали ймовірну причину аварії Schiaparelli

Schiaparelli відкинув захисний корпус і парашут завчасно. Крім того, двигуни для гальмування модуля пропрацювали всього три секунди, хоча повинні були функціонувати не менше півхвилини. При зниженні космічного апарату комп'ютер невірно оцінив відстань до поверхні, тому Schiaparelli навіть включив наукові прилади, правда, з них не було передано ніяких даних.

Науковець Хорхе Ваго, що працює в складі російсько-європейського проекту "ЕкзоМарс 2016", припустив, що космічний модуль Schiaparelli, який зазнав катастрофи при посадці на Марс, міг розбитися через помилку в програмному забезпеченні, повідомляє Nature.

Ваго пояснив, що Schiaparelli відкинув захисний корпус і парашут завчасно. Крім того, двигуни для гальмування модуля пропрацювали всього три секунди, хоча повинні були функціонувати не менше півхвилини, передає NEWSru.com.

При зниженні космічного апарату комп'ютер невірно оцінив відстань до поверхні, тому Schiaparelli навіть включив наукові прилади, правда, з них не було передано ніяких даних, додав Ваго.

Глава операцій ЄКА Андреа Аккомаццо, в свою чергу, припустив, що інформація з сенсорів, що відповідають за оцінку відстані до поверхні, могла бути оброблена неправильно.

Проблема з програмним забезпеченням набагато краща з точки зору подальшого розвитку місії, оскільки її можна усунути за допомогою комп'ютерних симуляцій. Якби неполадки виникли безпосередньо в обладнанні модуля, то вирішити задачу було б складніше, відзначають фахівці.

Посадковий модуль Schiaparelli здійснив посадку на Марс 19 жовтня. Тоді повідомлялося, що в момент посадки модуля від нього перестав надходити сигнал. Пізніше ЄКА повідомило, що сигнал від модуля надходить, але відсутні дані телеметрії. 20 жовтня вчені заявили, що ще є шанс, що апарат вийде на зв'язок.

"Дані частково проаналізовані і підтверджують, що вхід (модуля в атмосферу Марса) і спуск (на поверхню планети) пройшли відповідно до планів. Позаштатна ситуація виникла після викиду теплового щита і парашута. Судячи з усього, це сталося раніше, ніж очікувалося, але аналіз ще не завершений", - говорилося в повідомленні.

21 жовтня керівник програми спуску Schiaparelli в ЄКА Тьєррі Бланкар заявив, що апарат розбився об поверхню Марса.

Програма "ЕкзоМарс 2016" - це спільний проект Європейського космічного агентства і Роскосмоса. Її основна мета полягає у відповіді на питання, чи існувало коли-небудь життя на Марсі. Звідси і приставка "екзо" в назві програми: екзобіологія, або астробіологія, вивчає походження еволюції і поширення життя на інших планетах у Всесвіті.

"ЕкзоМарс 2016" включає в себе дві місії. Перша стартувала 14 березня 2016 року запуском з космодрому Байконур ракети-носія "Протон-М" з космічним апаратом в складі орбітального модуля TGO (Trace Gas Orbiter) і демонстраційного спускається модуля Schiaparelli.

Модуль TGO буде займатися пошуками слідів метану та інших газів в атмосфері Марса, які можуть свідчити про активні біологічні і геологічні процеси на планеті. У свою чергу Schiaparelli протестує низку технологій, що забезпечують контрольований спуск і посадку на Марс.

Модуль Schiaparelli, названий так на честь італійського астронома Джованні Скіапареллі, відпрацьовував схему посадки для другої частини російсько-європейської програми, запланованої на 2020 рік. В її рамках до Марсу відправляться російська посадкова платформа і новий європейський марсохід.

На цьому етапі ключовими завданнями будуть буріння і аналіз марсіанського грунту. За однією з гіпотез, на глибині кількох метрів могли зберегтися сліди органічного життя. При цьому модуль TGO планується використовувати до 2022 року для передачі сигналів від європейського ровера на Землю.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus