Обвинувачені у вбивстві Нємцова докладно розповіли, як брали на себе провину: "Диктували люди в масках усе..."

13.10.2016 23:00

Обвинувачені у вбивстві Нємцова докладно розповіли, як брали на себе провину: "Диктували люди в масках усе..."

Адвокат Анзора Губашева на ім'я Муса Хадисов став вимагати інформацію про те, куди вивозили Анзора та Шадіда Губашевих із СІЗО з 8 по 18 березня 2015 року - відразу після затримання. На думку захисту, саме після цієї поїздки на несанкціоновані зустрічі зі слідчими в справі з'явилися свідчення: натяк на те, що підсудних катували.

Московський окружний військовий суд у четвер, 13 жовтня 2016 року, продовжив розгляд справи про вбивство одного з лідерів антипутінської опозиції, співголови "Партії народної свободи" (ПАРНАС) Бориса Нємцова.

Свідок Михайло Береснев розповів про відео з реєстратора в його автомобілі, потім почалося з'ясування процесуальних моментів, під час якого присяжні були відсутні, повідомляє "Кавказский узел".

"Присяжних відпустили до вівторка, їх в цьому процесі особливо не навантажують, а сторони зайнялися улюбленою вже, мабуть, справою - витребуванням матеріалів та виключенням доказів", - йдеться в детальному репортажі видання "Новая газета".

Зокрема, адвокат Анзора Губашева на ім'я Муса Хадисов став вимагати інформацію про те, куди вивозили Анзора та Шадіда Губашевих із СІЗО з 8 по 18 березня 2015 року - відразу після затримання. На думку захисту, саме після цієї поїздки на несанкціоновані зустрічі зі слідчими в справі з'явилися свідчення: натяк на те, що підсудних катували.

Анзор Губашев емоційно підтвердив, що в справі не залишилося слідів того, що йому погрожували слідчий з ФСБ та слідчий СКР Краснов, погрожували також і його дружині, нібито говорили: "Ви троє - Губашев, Дадаєв та Ескерханов - точно сядете".

"Це я змушував Шадіда давати свідчення, що він бачив мене й Дадаєва, - заявив Анзор Губашев. - Нас не затримали, нас викрали. Мене зв'язували, катували струмом майже добу. Побої з мене потім знімали. Мені сказали: тобі, с * ка, пощастило, що з тобою важливі люди хочуть поговорити. А так ми б тебе змусили сказати, що нам потрібно. Спершу лякали терміном (ув'язнення - ред.), потім говорили, що "Беслана вбили й тебе вб'ємо" (Беслан Шаванов, також один з обвинувачених у вбивстві Нємцова, загинув під час затримання; він підірвався на гранаті - ред). Краснов дав мені підписати заяву, щоб я відмовився від адвоката. А потім група слідчих змінилася - мене вони просто обдурили, що якщо я підпишу, то мене відпустять. Я казатиму лише правду, я розповім, що мене катували".

Шадід Губашев також сказав, що його викрали, наділи пакет на голову й піддали тортурам.

"До вас застосовувалися незаконні методи?" - запитали у нього.

"А це хіба законно? Мене привезли до "Лефортово", посадили в камеру із засудженим за вбивство. Я дав правдиві свідчення 16 березня, але їм вони не були потрібні, вони ручкою записали інше. Мені сказали, що якщо брат мій не візьме на себе провину, то усіх нас посадять", - відповів Шадід.

"Ми хочемо звернути увагу на ті моменти, коли до Шадіда приводили Анзора", - вступив захист, а Шадід продовжив:

"Я обмовив брата і Дадаєва, мене брат попросив, сказав, що так треба сказати. 9 квітня прийшов Краснов і з ФСБшником, він (Анзор - ред.) увесь у шрамах. Вони сказали, що зі мною вже усе вирішено. Сказали, що треба додати до свідчень, що Анзор і Дадаєв розповіли мені, як вони вчинили злочин. Й до мене заводять брата. Брат просить дати свідчення. "Навіщо ти просиш мене про це?" - "Так треба, тебе тоді відпустять". Дадаєв стріляв, Беслан стежив, а Анзор був за кермом... Та він в селі за кермом їздити не може, не те, що в Москві! Але він мене попросив - я так сказав. Точніше, мені продиктували".

Заур Дадаєв на питання про незаконні методи розповів, що його також незаконно затримали й катували: "Зі мною був затриманий Рустам Юсупов - мені говорили, що його вб'ють, якщо я не дам свідчення. Що в кращому випадку мене просто вб'ють та викинуть на узбіччя. У мене брали аналізи й біоматеріал без протоколів, просто так. Якщо сказати по-колгоспному, мене опускали, як могли. Струмом крутили, я вирубувався чотири рази. Як наслідок я обмовив себе, Анзора Губашева та Шаванова, що ми причетні до цього. З 6 на 7 березня 2015 року мені диктували люди в масках усе, що я маю розповісти в СК. А я у Москві не був, я тільки Кремль знаю. Я відмовився, мене роздягли догола, принесли пляшку й сказали, що посадять на неї. Я усе підписав, усе взяв на себе. Потім приходили різні люди, Краснов приходив, ФСБшники якісь, говорили, щоб я взагалі брав я на себе боєприпаси, а то їх припишуть братові. Дві доби я просидів прикутий до батареї. Як собака".

Своєю чергою прокурор Марія Семененко повідомила, що в справі є відмови в порушенні кримінальної справи за заявами Дадаєва й братів Губашевих, оскільки ознак насильства і тортур нібито "не виявлено". Більш того, є написані ними ж документи, що жодних загроз їм "не надходило". Також прокурор звернула увагу, що в матеріалах справи Шадід Губашев говорив, що відмовитися від держадвоката йому порадив адвокат Хадисов, а зараз - відмовляється від цього, каже, що це була вимога слідчих.

"Клопотання захисту суддя несподівано задовольнив - дані про зустрічі зі слідчими й заяви про катування буде витребувано", - резюмує "Новая газета".

Нагадаємо, присяжних на цей процес вдалося підібрати тільки з другого разу.

На лаві підсудних перебувають п'ятеро кадировськіх силовиків, яких слідство вважає виконавцями вбивства: вже згадані Дадаєв, брати Губашеви, а також Темірлан Ескерханов та Хамзат Бахаєв. Питання про їхню винуватість розглядає колегія присяжних. Організатором злочину слідство назвало Руслана Мухудінова - колишнього водія одного з обвинувачених, а замовниками - певних "невстановлених осіб".

Довідка

Нємцова було застрелено в ніч на 27 лютого 2015 року під час прогулянки по Червоній площі у Москві. Він тоді працював над дослідженням, присвяченому російському збройному вторгненню на територію суверенної України, у тому числі за участю "кадировців". Зокрема, 2014 року з'явилися документальні свідчення створення на окупованій території Донбасу окремого чеченського батальйону "Смерть", який було сформовано з ветеранів проросійських силових структур Чечні. Члени цього батальйону брали участь в боях за Іловайськ й Донецький аеропорт.

25 липня суд у Москві почав слухати справу про його вбивство, обвинуваченими по якій проходять п'ятеро вихідців з Чечні та Інгушетії. Справу про вбивство Нємцова вирішено розглядати за участю присяжних.

Окрім названих вище осіб у справі фігурують також чеченські офіцери Руслан Геремеєв і вбитий під час затримання Шаванов. Слідство вважає колишнього бійця батальйону "Північ" МВС Чечні Мухудінова "замовником" й одним з "організаторів" вбивства. Його оголошено у міжнародний розшук, розслідування кримінальної справи стосовно нього виділено в окреме провадження.

Згідно з оприлюдненою опонентами Кремля експертною доповіддю, до вбивства Нємцова є безпосередньо причетним де-факто багаторічний шеф особистої служби безпеки Володимира Путіна, а нині головнокомандувач військами Національної гвардії Російської Федерації генерал армії Віктор Золотов (так само як і Путін з 70-их голів працював у Ленінградському КДБ; один з провідних представників владного зараз в РФ клану "пітерських чекістів") й маріонетковий керівник Чечні Рамзан Кадиров. З аналогічними заявами також виступили "Новая газета" та політолог Андрій Піонтковський.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus