Помер Шимон Перес

28.09.2016 08:00

Помер Шимон Перес

Перес вважається останнім із плеяди "батьків-засновників" Ізраїлю, творцем його військово-промислового комплексу, архітектором близькосхідного мирного процесу. У 1994 році за підписання мирних угод з палестинцями Перес був удостоєний Нобелівської премії миру. Протягом довгих років він підтримував ідею "нового Близького Сходу ... де не буде ворожнечі між арабами і євреями".

28 вересня в медичному центрі "Шиба" у віці 93 років помер екс-президент Ізраїлю Шимон Перес. Напередодні ввечері до нього для прощання запросили родичів, повідомляє NEWSru Israel.

Офіційні особи приступили до підготовки заходів по прощання з дев'ятим президентом Ізраїлю. Дата і місце похорону на момент написання замітки не названі.

Перес два тижні перебуває в медичному центрі "Шиба" після того, як переніс обширний інсульт під час медобстеження 13 вересня. Його стан різко погіршився, лікарі помістили його в штучну кому і підключили до апарату штучної вентиляції легенів. 18 вересня лікарі повідомили, що починають скорочувати наркоз.

5 вересня відразу після повернення з Італії, де Шимон Перес брав участь в роботі міжнародної конференції, він переніс операцію з установки кардіостимулятора. Операція проводилася під місцевим наркозом. Вже на наступний день він був виписаний з клініки.

Шимон Перес займав пост глави держави з липня 2007 року по липень 2014 року, його політична кар'єра тривала понад 70 років. Він займав міністерські посади в 12 кабінетах міністрів Ізраїлю.

Перес вважається останнім із плеяди "батьків-засновників" Ізраїлю, творцем його військово-промислового комплексу і ядерної програми, архітектором близькосхідного мирного процесу.

У 1994 році за підписання мирних угод з палестинцями Перес був удостоєний Нобелівської премії миру. Протягом довгих років він підтримував ідею "нового Близького Сходу ... де не буде ворожнечі між арабами і євреями".

Довідка

Шимон Перес (Перський) народився 2 серпня 1923 року в невеликому містечку Вишнево (у той час територія Польщі, сьогодні - Бєларусі), де проживало близько двохсот єврейських сімей. У 1931 році батько Шимона Переса емігрував до Палестини. Через два роки він викликав до себе дружину і дітей. Навесні 1933 року мати з Шимоном і його молодшим братом Гершоном приєдналися до глави сім'ї.

У Палестині Шимон закінчив гімназію Бальфура, потім виховувався в молодіжному сільськогосподарському поселенні Бен-Шемен, де познайомився зі своєю майбутньою дружиною Сонею.

Тоді ж він познайомився з політиком і публіцистом, духовним вождем партії МАПАЙ, що була попередницею нинішньої Партії праці, Берлом Каценельсоном. Незабаром Перес вступив до МАПАЙ і в 1946 році брав участь від цієї партії в роботі 22-го конгресу Всесвітньої сіоністської організації, що проходив у Базелі.

Пізніше Переса "відкрив" Давид Бен-Гуріон. Він залучив його до штабної роботи. Бен-Гуріон розпорядився відрядити 27-річного співробітника до США главою представництва міністерства оборони. Там Перес суміщав роботу з навчанням у Гарвардському університеті.

Повернувшись 1952 року зі США, Шимон Перес обійняв пост генерального директора міністерства оборони. Ця посада стала важливим щаблем у його просуванні по політичній драбині. Перес відіграв ключову роль у створенні авіаційної, електронної та оборонної промисловості, реорганізував науково-дослідну роботу в військовій сфері.

Він доклав чимало зусиль у пошуках джерел постачання тими видами зброї, виробництво яких не могло бути налагоджено всередині країни. Уже в 1954 році йому вдалося зробити замовлення на отримання перших літаків і танків із Франції. Пізніше Перес супроводжував Бен-Гуріона під час його секретної поїздки до Парижа для остаточного узгодження спільних військових дій перед нападом на Єгипет у 1956 році. Після закінчення тієї війни французький уряд нагородив Переса орденом Почесного легіону.

У 1959 році в Ізраїлі відбулися вибори до Кнесету 4-го скликання. Перес був обраний в Кнесет і призначений заступником міністра оборони.

Після Шестиденної війни рух Рафі разом з партією МАПАЙ і "Ахдут а-Овед" об'єдналися в Партію праці Ізраїлю ("Авода"). Перес був обраний одним з двох її секретарів. До складу уряду Перес увійшов тільки після виборів 1969 року.

Після війни Судного дня (жовтень 1973 року) Перес знову повернувся в міністерство оборони, але тепер вже як міністр. У 1976 році, коли ізраїльський журналіст розкрив історію з доларовими рахунком подружжя прем'єр-міністра Іцхака Рабіна, Іцхак Рабін оголосив про відхід у відставку. Перес обійняв посаду виконувача обов'язків голови уряду, очолив партію "Авода" і її список до наступних виборів. Але до влади прийшов блок правих партій "Лікуд" на чолі з Менахемом Бегіном.

Після того як Бегін пішов з політики, було сформовано уряд національної єдності, і Перес отримав пост прем'єр-міністра в ротації з Іцхаком Шаміром. У 1988 році "Авода" знову програла вибори "Лікуду".

На виборах 1992 року "Авода" здобула перемогу. В уряді Рабіна Перес обійняв пост міністра закордонних справ. За його активної участі в 1993 році були укладені угоди з ООП. Шимон Перес, як і Іцхак Рабін, став лауреатом Нобелівської премії миру за 1994 рік.

У листопаді 1995 року, після вбивства прем'єр-міністра Рабіна, Перес очолив кабінет і став кандидатом від партії "Авода" на перших прямих виборах, які знову програв.

У 2000 році Шимон Перес вперше боровся за посаду президента країни, але програв Моше Кацаву. У 2007 році Переса обрали на цю посаду і він був президентом Ізраїлю до липня 2014 року.

Шимон Перес за свою довгу політичну кар'єру обіймав пости міністра оборони, міністра закордонних справ, міністра фінансів, міністра транспорту, міністра з розвитку Негева і Галілеї та прем'єр-міністра.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus