"Просвіта": істфак УЖнУ очолює угорський сепаратист Фенич

03.10.2016 08:00

"Просвіта": істфак УЖнУ очолює угорський сепаратист Фенич

" ...Є всі підстави вважати, що ідеї, викладені ним у книжці, явно є українофобськими, є намаганням реанімації мадяронства, пропагують політичне русинство та сепаратизм, ставлять під сумнів територіальну цілісність України, що відповідає стратегії путінсько-жириновської Росії та реваншистів Угорщини", - йдеться у зверненні.

Правління Закарпатського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка виступило зі зверненням до громадськості, а також до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, голови Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадія Москаля, ректора Ужгородського національного університету Володимира Смоланки й керівництва Закарпатського обласного управління СБУ з приводу діяльності декана історичного факультету Ужгородського національного університету, кандидата історичних наук Володимира Фенича. Текст документа за підписом очільника "просвітян" області Володимира Піпаша є на сайті газети "Слово Просвіти", офіційного друкованого органу Товариства.

Зокрема, звертається увага на книгу Фенича "Угорська Русь і "Ганнібалова присяга" Михайла Драгоманова: початки інтелектуального завоювання Закарпаття Україною" (Ужгород: Говерла, 2015. - 144 с.). " ...Є всі підстави вважати, що ідеї, викладені ним у книжці, явно є українофобськими, є намаганням реанімації мадяронства, пропагують політичне русинство та сепаратизм, ставлять під сумнів територіальну цілісність України, що відповідає стратегії путінсько-жириновської Росії та реваншистів Угорщини. А взагалі-то у нас склалося враження, що Фенич, поміж іншого, в умовах "плюралізму", замріяв стати ідеологічним "вождем" політичного русинства, у його "угро-руській" (мадяронській) гілці", - наголошується у зверненні.

Як вказується у книжці про "завоювання Закарпаття", "офіційними рецензентами" її нібито виступили професор Офіцинський та доцент Олашин. Але обидва науковці заявили, що не бачили і не читали рукопису книги та не давали згоди бути рецензентами, рішуче відмежовуються від ідей, викладених у ній.

Автор згаданої книги вважає, що до 1944 року "Закарпаття не мало спільної з Україною історії" (с. 27), (тих, хто уважав не так, приміром, Лелекача, зневажливо називає: "горезвісними" (с. 26), заперечує історичну справедливість возз'єднання краю з Україною, вважає це "приєднанням", "накиненням" (с. 12), заперечує належність закарпатських українців до українського народу (всупереч висновків авторитетних як вітчизняних, так і зарубіжних - чеських, німецьких мовознавців тощо), реанімовуючи ідеї угорських шовіністів минулого про те, що закарпатські українці, начебто, за століття перебування в складі Угорщини, "втратили все", що їх єднало з українством, здобули угорську ментальність, тож є "угро-русинами", найближчим до яких є угорці (тобто є не українцями, а є субетносом угорського народу).

"Угро-русами", а не українцями Фенич продовжує вважати закарпатських українців і зараз, позаяк, мовляв, вони "після 1945 року нікуди й не могли подітися" (с. 7).

Окрім того, Фенич ігнорує термін "Закарпаття" постійно вживаючи у своїй праці словосполучення "Угорська Русь".

"Просвітян" також обурює ставлення Фенича до Карпатської Русі.

"Він вважає, що вона не є свідченням того, що закарпатські українці у своєму національному розвитку досягли рівня державотворення (у етнології та політології - це є свідченням досягненням найвищого рівня національної самосвідомості), а є "зухвалою українізацією", "нацистсько-німецьким проектом", "галицько-гітлерівським проектом Карпатської України", а діячів Карпатської України (президента Карпатської України, героя України, отця Августина Волошина та його однодумців), її захисників (карпатських січовиків) він вважає "сліпими і зрячими адептами розширення нацистського "життєвого простору", які принесли за Карпати українську національну ідею", - наголошують у "Просвіті".

Своєрідні погляди Фенича розібрав закарпатський вчений-етнолог, професор Михайло Тиводар, який видав науково-публіцистичну брошуру "Одкровення кандидата наук Фенича" (Ужгород: МПП "Гражда", 2016. - 24 с.), у котрій їх нищівно розкритикував.

У відповідь на дане звернення ректорат УжНУ вже заявив про намір призначити експертизу монографії Фенича. "...Розпорядженням ректора Ужгородського національного університету створена експертна комісія для всебічного вивчення змісту публікації", - інформує "Закарпаття онлайн".

Фенич раніше був членом Партії регіонів, а перед тим - СДПУ(О).

Нагадаємо, на початку нового навчального року кілька представників українських вишів втратили працю через участь в "наукових конференціях" на окупованих територіях, фотосесіях з державними символами країни-агресора та паралельним викладанням у бойовиків.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus