Розшифровано повчання Чингісхана про друзів, жінок і сім'ю

24.10.2016 23:00

Розшифровано повчання Чингісхана про друзів, жінок і сім'ю

Студентка університету Франкфурта-на-Майні Херлен Больд під керівництвом професора Ірини Невської у своїй бакалаврській дисертації розшифрувала старомонгольский манускрипт, який зберігається в фондах Національного музею Республіки Алтай ім. Анохіна. Як виявилося, документ являє собою вправи з письма, а також уривки з сутри "Ключ розуму".

Студентка університету Франкфурта-на-Майні Херлен Больд під керівництвом професора Ірини Невської у своїй бакалаврській дисертації розшифрувала старомонгольский манускрипт, який зберігається в фондах Національного музею Республіки Алтай ім. Анохіна. Як виявилося, документ являє собою вправи з письма, а також уривки з сутри "Ключ розуму" ("Оюун тулхуур"), яка належить або приписується засновнику Монгольської імперії Чингисхану.

Повчання про жінок, друзів, добрі і погані вчинки і багато іншого, як вважають науковці, справді було створене великим завойовником, згодом до сутри робилися додавання. "Ключ розуму" передавали з уст в уста, текст був знайомий усьому монгольського населенню. "Цей твір належить до жанру сургалів, тобто повчань, настанов. У ньому оспівується старанність і мужність. Воно використовувалося у вихованні дітей для того, щоб прищепити їм моральні норми і правила поведінки. Воно багаторазово копіювалося і, природно, піддалося змінам", - зазначають у музеї.

"Ключ розуму" є у багатьох збірках на старописемній монгольській мові. Тільки в Петербурзькому відділенні РАН їх більше двох десятків, крім одного рукопису ойратською в записі "ясним письмом". В Улан-Баторі зберігаються ще кілька рукописів, з них один вважається повним.

Знайдений у республіці Алтай текст було розшифровано і філологічно і лінгвістично оброблено в бакалаврській дисертації, виконаній студенткою Херлен Больд під керівництвом професора Ірини Невської в Університеті Франкфурта на Майні (Німеччина). Дослідження показало, що зазначений манускрипт можна датувати першою половиною XVIII століття, тобто він є одним з найдавніших, відомих науці, зазначають у Горно-Алтайську.

Багато фрагментів сутр і перші сторінки рукопису виявилися загубленими. Документ починається з викладу класичного монгольського алфавіту під заголовком "Тридцять білих літер", а також старомонгольскої абетки. Далі йдуть дві сторінки вправ з письма і, власне, уривки з "Ключа розуму".

Текст написаний, мабуть, трьома людьми з різними почерками - один дуже гарний, мабуть, вчителя або вже вправного переписувача, і два почерки належать менш майстерним переписувачам. Частково писали вони бамбуковими паличками, частково пензлем. Класичним монгольським письмом писали зверху вниз, рядки розташовувалися зліва направо, розповіли в музеї.

У викладі невідомих переписувачів мудрість Чингісхана звучить так:

Людині, якій не можна довіряти, ніколи не розповідай про сокровенне.

Не піддавайся на умовляння поганої людини.

Не стався до слів жінки занадто серйозно.

Не переконуй свого сина через раба.

Не радься з підступною (заздрісною) людиною.

Не порушуй схвалене багатьма людьми.

До гріховних (не схвалених іншими людьми) вчинків не май пристрасті.

Доброчесним справам не чини перешкод.

До смерті не забувай правильні слова твого найкращого друга.

Не говори поганих слів своєму нерозлучному другові (які не забуваються).

Найвідомішими і найбільш вивченим шедевром монгольської літератури є "Таємна історія монголів", складена у 1240 році під час правління Угедей хана, третього сина Чингісхана і його наступника. Унікальна історіографічна пам'ятка є цінним джерелом з історії монгольського держави, її засновника та історії Центральної Азії в XII-XIII століттях.

Нагадаємо, у 2007 році біолог-генетик з Москви, член-кореспондент РАН Ілля Захаров знайшов двох нащадків Чингісхана у Туві (північний схід Росії), спорідненість із великим монгольським полководцем підтверджена аналізом ДНК.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus