12 січня. Огляд преси. Прощання Обами і перша прес-конференція Трампа

12.01.2017 13:00

12 січня. Огляд преси. Прощання Обами і перша прес-конференція Трампа

За останні вісім років Сполучені Штати Америки стали сильні. Про це заявив 44 президент країни Барак Обама в ході свого останнього виступу перед співгромадянами як глава держави. Прощальну промову Обама проголосив в конгрес-центрі McCormick Place в Чикаго, в місті, в якому, за словами президента, він "став тим, ким став".

За останні вісім років Сполучені Штати Америки стали сильні. Про це заявив 44 президент країни Барак Обама в ході свого останнього виступу перед співгромадянами як глава держави.

Прощальну промову Обама проголосив в конгрес-центрі McCormick Place в Чикаго, в місті, в якому, за словами президента, він "став тим, ким став".

Говорячи про роки свого президента, глава США заявив, що його країна стала сильнішою, ніж раніше.

"Ми, як і раніше, найбагатша, сильний і шановний народе", - заявив глава держави.

Серед своїх досягнень він відзначив відродження американської економіки, реформу охорони здоров'я, легалізацію одностатевих шлюбів, ліквідацію терориста Усами бен Ладена, а також те, що за останні 8 років жодна іноземна терористична організація не змогла успішно спланувати і здійснити атаку на країну.

Він також визнав, що загрози залишаються, однак зазначив, що "поки ми стоїмо за те, що робимо, суперники начебто Росії або Китаю не можуть зрівнятися з нашим впливом на весь світ".

Барак Обама також закликав американців не випробовувати неприязні до іммігрантів, а їхніх дітей любити, як власних. У цьому контексті він нагадав, що Америка з самого початку свого існування, була країною іммігрантів і здобула більшу частину свою економічного і культурного потенціалу завдяки співіснуванню представників окремих рас і національностей.

"Я заперечую дискримінацію американців мусульман, які не менше патріоти, ніж ми", - сказав він.

Говорячи про свою дружину Мішель, президент не зміг стримати сльози. Він зазначив, що саме завдяки його дружині Білий дім став для кожного будинком, і назвав її зразком для наслідування. Про це повідомляється в статті "Зі сльозами на очах: ​​Барак Обама виступив з прощальною промовою" в газеті "Факты и комментарии".

Барак Обама в останній раз виступив як президент США зі своєю прощальною промовою. Він звернувся до американців в конференц-залі, тим самим порушивши традицію проголошувати прощальні президентські спічі з Овального кабінету в Білому домі.

Якою була епоха Обами для Америки і світу, і що він зробив для України, розповідають українські політологи та експерти-міжнародники.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Ukraine, співголова Ради реанімаційне Пакета Реформ, вважає, що адміністрація Президента Обами, яку часто всередині США звинувачували в нерішучості або затягуванні важливих рішень, насправді була дуже надійним партнером для України . "Тут варто згадати і роль американців в консолідації позиції міжнародного співтовариства щодо засудження агресії і в тому, що стосується санкцій проти Росії, також - підтримку наших колег з США в запуску і супроводі реформ в Україні. Тому роль США часів Обами для України важко переоцінити - надійнішого і послідовного партнера з переліку G7 не було "- каже він.

На думку народного депутата Дмитра Тимчука, у Обами не було особливого прагнення вплутуватися в протистояння між Україною і Росією, на тлі російської агресії якось серйозно допомагати Україні. Але він не міг обійти настрою і рішення Конгресу. Він став більш-менш адекватним щодо російської агресії тільки в кінці свого правління. А починаючи з весни 2014 року, Обама намагався всидіти на двох стільцях: не йти на жорстку конфронтацію з РФ, але і задовольнити запит Конгресу і американського суспільства щодо допомоги Україні, вважає експерт.

"І саме в тому, що стосується допомоги Україні, він надходив дуже хитро. Конгрес США виділяв гроші на військово-технічну допомогу, а Обама робив так, що левова їх частка йшла на інструкторські місії. Тобто, в Україну приїжджали інструктори, які самі потім говорили, що українці можуть їх навчити, адже США не мають такого досвіду, як наші АТОшнікі. Американська армія ніколи з таким протистоянням не стикалася. Відповідно, ефект від таких інструкторських місій був дуже сумнівний", - пояснює Тимчук.

Політичний експерт Сергій Постоловський вважає, що Обама недооцінив Путіна, давши йому зайвий шанс одуматися і зберегти обличчя. Такого шансу не потрібно було давати тому, хто розуміє лише мову сили. Тобто, політика умиротворення агресора вплинула на зростання апетитів цього самого агресора.

Що стосується Дональда Трампа, то зараз у нього виникли великі проблеми через звіт розвідувального співтовариства щодо його відносин з РФ, каже експерт. "Легітимність Трампа підірвана. І якщо він захоче грати свою власну гру, незважаючи на інші гілки американської влади, в тому числі, гру щодо України, все це з великою ймовірністю може закінчитися імпічментом", - упевнений Постоловський.

Основний ризик для України - встановлення нового світового порядку саме за рахунок суверенітету і національних інтересів України, вважає він. Щоб цього не допустити, влада нашої держави дійсно повинна почати реформи і запропонувати стратегію ефективних двосторонніх відносин для наших американських партнерів.

На думку експерта, потрібно пояснити Трампу, що сильна Україна буде нівелювати міф про могутність Росії, ніж та створить умови для розвінчання казки про РФ як конкурента США на світовій арені. Про це пишуть Юлія Артамощенко, Олександра Горчинська в статті "Голуб України. Яким було президентство Обами для українців і чого чекати від його наступника" у виданні "Новое время".

Обраний президент США Дональд Трамп 11 січня дав першу прес-конференцію після того, як Барак Обама покинув пост. Трамп багато говорив про Росію, згадав про компромат, який був раніше опублікований в ЗМІ, торкнувся питання особистих інтересів в бізнесі і передачі підприємств в управління синам, анонсував введення нової системи охорони здоров'я і заявив, що кордон з Мексикою буде "жорсткою".

Трамп заявив, що готовий керувати своїм бізнесом і Білим домом одночасно, але з урахуванням того, щоб в цьому процесі не виник конфлікт інтересів. "Я дійсно можу бути бізнесменом і президентом одночасно", - заявив він і розповів, що недавно в Дубаї йому було запропоновано угоду на 2 мільярди доларів, але він відмовився від нього, щоб не виник конфлікт інтересів.

"Кнопки перезавантаження (у відносинах з Росією - ред.) Немає, або ми знайдемо спільну мову, чи ні. Я сподіваюся, що знайдемо спільну мову, може і ні, це теж можливо, але... Росія, Китай, Японія, Мексика, всі країни будуть поважати нас набагато більше, ніж при попередніх адміністраціях", - заявив Трамп.

"Якщо Путіну подобається Дональд Трамп, я вважаю це активом, а не пасивом. Насправді, тому що у нас жахливі відносини з Росією. Росія може дійсно допомагати нам боротися з ІГ, яке зараз є головною загрозою... Я не знаю, як у мене будуть складатися відносини з Путіним. Сподіваюся, що будуть. Але також великий шанс, що цього не станеться", - заявив Трамп, додавши, "ви думаєте, що Хілларі більш жорстко ставилася б до Путіна, ніж я?"

Майбутній президент США звинуватив свого попередника Барака Обаму в пособництві створенню терористичної організації "Ісламська держава". На переконання Трампа, почасти виникнення ІДІЛ є наслідком політики адміністрації президента Обами. "Ця адміністрація по суті створила ІГІЛ, пішовши невчасно звідти (Близького Сходу - Ред.). Внаслідок чого цей вакуум (ІГІЛ) створився там", - сказав Трамп.

Колишній посол США в Україні Джон Гербст, який зараз є директором Євразійського центру при Атлантичній раді США, заявив, що для України важливим є також те, що Трамп визнав роль Росії в хакерських атаках на США. "Багато було сказано про російських хакерів. Це добре, що він визнає, що за хакерськими атаками стоїть Росія. Приємно чути від нього, що за часів його президентства Росія буде більше поважати США. Це позитивні речі, і вони важливі для України", - заявив Гербст про виступ Трампа на його першій прес-конференції після виборів.

Також Гербст звернув увагу, що кандидат на посаду державного секретаря США Рекс Тіллерсон заявив, що якби вони були при владі, коли Росія анексувала Крим, то реакція США була б рішучіше. "Це було приємно чути, хоча він не повідомив, що він планує робити зараз. Однак враження таке, що їх політика щодо Росії також буде твердою, але ми не знаємо цього точно. Я не знаю, чи отримає Україна якесь конкретне повідомлення від Дональда Трампа до або після інавгурації, але вона вже отримала його від Рекса Тіллерсона, який повинен стати державним секретарем. І я вважаю, це була дуже натхнена заяву", - додав Гербст. Про це повідомляється в статті "ТОП тез Трампа на прес-конференції і думки політиків" в газеті "Сегодня".

Дональд Трамп часто суперечив сам собі. З одного боку, він назвав плюсом симпатію до нього російського президента, а з іншого - визнав, що Росія може бути причетна до хакерських атак на сервери американських партії і державних органів. В цілому ж Трамп більше виправдовувався, ніж уявляв програму своєї внутрішньої і зовнішньої політики.

Політолог Володимир Фесенко говорить, що обраний президент США виглядав дещо розгубленим: "Він намагався виправдовуватися, навіть намагався наступати, але ось цього стилю "Трампа трактора", який тисне всіх - вже не було".

"Для нас важливо в його словах те, що Трамп і його адміністрації тепер вже будуть змушені коригувати свою політику зближення з Росією, - каже експерт. - Початкова установка була в тому, щоб якомога швидше домовитися з Росією, а тепер це буде не так просто. Для України - це шанс в тому сенсі, що потрібно максимально використовувати ситуацію критичного ставлення частини американського істеблішменту і громадської думки з приводу зближення Трампа з Москвою".

На думку Фесенка, можна сподівається на якийсь перегляд політики Трампа щодо зближення з Росією. Різкого перегляду не варто очікувати, але цей процес буде згладжений і буде обставляти обмежувальними червоними прапорцями проти надмірних метань Трампа. Чи не буде повної відміни санкцій, що не буде визнання анексії Криму та інше. Тобто зараз адміністрації Трампа змушена буде діяти більш гнучко і не так прямолінійно щодо зближення з Росією.

Політолог Вадим Карасьов зазначає, що Трамп виглядав не стільки розсіяним, скільки незібраним. "Це спроба показати виборцям, що атаки на нього з колії його не вибиватися. Адже вже навіть почали навіть говорити про імпічмент. А так, він продовжує гнути свою лінію головний ворог - це ІДІЛ, і що з Росією потрібно домовлятися і що компромат проти нього - це фейк. Для нього зараз головне протриматися ці 10 днів до інавгурації, що проти нього не сплив новий компромат, нових обмежувальних прапорців, за яких йому потім важко буде виходити", - говорить він.

"Головний посил прес-конференції - він і його команда працює, що вони будуть відновлювати і посилювати військовий потенціал США, створювати робочі місця в країні. А то, що він визнав причетність Росії до хакерських атак, то тут важливо, що він згадав і Китай. Таким чином він виводить Росії з-під фокуса головного удару. він розмиває головний пункт звинувачень на свою адресу - мовляв не тільки Росія, а й Китай", - вважає Карасьов.

"За великим рахунком, для Трампа що Росія, що Україна мають другорядне значення. Він дав ясно зрозуміти, що для нього головні вороги - це Китай, Іран і ІДІЛ. А щоб з ними боротися йому потрібно якось нейтралізувати Росію, нехай навіть шляхом домовленостей з нею. Він більше побоюється співпраці Росії з Китаєм", - говорить експерт. Про це пише Віктор Тимофєєв в статті "Експерт: "Для України сказане Трампом і важливо, і тривожно" в газеті "КП в Украине".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus