Суд у справі "скіфського золота" пройде 5 жовтня - Нищук

03.10.2016 21:00

Суд у справі "скіфського золота" пройде 5 жовтня - Нищук

"Післязавтра буде судовий процес, дуже важливий для нас, тому що це не просто боротьба за наші цінності. Це практично комплексна боротьба - і в інформаційній війні, і на будь-якому рівні... РФ активно включилася в цей процес, з відповідними спецслужбами. І тому це не просто суд. Це вкрай принципова історія для України", - наголосив міністр культури Євген Нищук.

У середу, 5 жовтня, відбудеться судове засідання окружного суду м. Амстердам (Нідерланди) у справі "Скіфське золото".

Про це повідомив міністр культури України Євген Нищук на брифінгу, передає "Укрінформ".

"Понад 2 тисячі предметів (експонатів кримських музеїв з виставки скіфського золота - ред.) залишилися в Амстердамі. І ця прес-конференція сповнена тривоги і стурбованості української сторони. Вона викликана тим, щоб ЗМІ надавали інформаційну підтримку цьому процесові як в Україні, так і безпосередньо в Нідерландах. Адже післязавтра буде судовий процес, дуже важливий для нас, тому що це не просто боротьба за наші цінності. Це практично комплексна боротьба - і в інформаційній війні, і на будь-якому рівні... РФ активно включилася в цей процес, з відповідними спецслужбами. І тому це не просто суд. Це вкрай принципова історія для України", - наголосив Нищук.

За його словами, на перший погляд, є нібито проста ситуація: у суді проти України виступають музеї Криму - сторона, яка є невизнаною. Свого ж часу уряд ухвалив постанову про те, що за умов анексії Криму всі предмети, у тому числі й артефакти з виставки скіфського золота, мають бути привезені на тимчасове зберігання в Музей історії України - щоб після деокупації Криму їх повернути кримським музеям.

"Але РФ активно включилася в цей процес. І ми не маємо ніяких гарантій, так само, як з картинами Айвазовського, що вони повернуться. При тому, що звертаємося до світових інституцій, щоб вони не працювали з тими виставками, де використовуються предмети, картини, будь-що інше з Криму. Бо гіпотетично світ не визнав анексію, але в той чи інший спосіб продовжує співпрацю, бо йдуть великі ресурси, кошти третьої сторони", - сказав Нищук.

Він також зазначив, що якщо суд ухвалить рішення не на користь України, - з нашого боку, звичайно, буде апеляція, - та є тривога з приводу того, чи доїдуть ці артефакти до Криму.

"Немає гарантій, що вони не опиняться в приватних руках десь в РФ", - зазначив міністр.

Він додав, що українська делегація, яка поїде до Амстердама, буде представлена Мінкультури, Мін'юстом, МЗС України. Натомість існує дуже багато перепон, є навіть складнощі з наданням віз і з перебуванням безпосередньо в Нідерландах.

Також, за словами Нищука, "навряд чи післязавтра ми будемо мати остаточний результат, зрозуміло, що це довготривалий процес".

"Але якщо би нам було таке щастя і нам повернули всі наші цінності, то вони б одразу були презентовані громадськості. Вони були б абсолютно відкриті до того моменту, коли була би можливість представити їх у вже деокупованому Криму, безпосередньо в тих музеях", - резюмував міністр культури.

Як додала перший заступник міністра культури України Світлана Фоменко, РФ не є стороною спору у суді. Йдеться про перешкоджання опосередкованого характеру.

"Це інформаційні потоки, які ми маємо сьогодні - в інтернет-просторі, у ЗМІ. Це відстоювання позиції кримських музеїв. Ми говоримо про перешкоджання", - сказала вона.

Нагадаємо, у лютому 2014 року колекцію скіфського золота було вивезено в Амстердам для участі у виставці "Крим: золото і таємниці Чорного моря" в Музеї Пірсона. Виставка складається з колекцій п'яти музеїв, один із яких знаходиться у Києві, а чотири - в Криму. Серед 500 експонатів виставки - артефакти зі скіфського золота, церемонійний шолом, коштовні камені та мечі стародавніх греків і скіфів.

Нідерландська сторона відмовилася повертати експонати у кримські музеї, мотивуючи відмову тим, що брала їх від України. Згодом музей заявив, що до рішення суду не передаватиме скіфське золото ані Києву, ані Криму. У квітні 2015 року окружний суд Амстердама визнав Україну однією зі сторін у цьому розгляді. Судові слухання у справі про скіфське золото в Нідерландах призначено на 5 жовтня.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus