Суд в США постановив повернути куплену на блошиному ринку картину Ренуара в музей

12.01.2014 08:10

Суд в США постановив повернути куплену на блошиному ринку картину Ренуара в музей

Суд американського міста Олександрія постановив повернути вкрадене полотно Ренуара "Пейзаж на березі Сени" в музей. Йдеться про картину, яку нібито купила мешканка Вірджинії Марта Фукуа на блошиному ринку за 7 доларів. Фукуа посилалася на те, що погано розбирається в живописі і не мала уявлення, що куплена нею на барахолці картина зацікавить ФБР.

Суд американського міста Олександрія постановив повернути вкрадене полотно Ренуара "Пейзаж на березі Сени" в музей. Йдеться про картину, яку нібито купила мешканка Вірджинії Марта Фукуа на блошиному ринку за 7 доларів. Про це повідомляє ИТАР-ТАСС.

На початку 2013 року на картину було накладено арешт у зв'язку з тим, що вона, як з'ясувалося, ще в 1951 році була вкрадена з Музею образотворчих мистецтв Балтімора. Фукуа намагалася через суд довести свої права на полотно і повернути собі конфісковане майно. Суд визначив, що право власності не може бути передано будь-кому, якщо ця власність є вкраденою. Балтиморський музей представив значні документальні свідчення того, що картина була вкрадена.

Влітку 2012 року в ряді ЗМІ з'явилися повідомлення про мешканку штату Вірджинія, що купила роботу французького імпресіоніста двома роками раніше на блошиному ринку. Як писали газети, американці сподобалася рама, а на саме полотно вона навіть не звернула уваги. До рами була прироблена невелика табличка з ім'ям Ренуара, а на задній стороні картини було по-французьки виведено: "Пейзаж на березі Сени".

Коли через деякий час жінка звернулася до фахівців, у тих не було сумнівів: перед ними полотно пензля знаменитого художника, написаний у 1879 році. Більш ретельна експертиза і звірка з каталогом робіт П'єра Огюста Ренуара це підтвердили. За деякими свідченнями, Ренуар написав картину на лляній серветці для своєї коханки, коли вони сиділи в ресторані на березі Сени.

Аукціонний будинок Potomack вже оголосив торги з продажу "Пейзажу на березі Сени". Вартість картини оцінювалася порядку 75-100 тис доларів, однак в останній момент торги довелося відмінити. Журналісти, які отримали доступ до документів бібліотеки балтіморського Музею образотворчих мистецтв, з'ясували, що картина, що свого часу належала колекціонеру Сейді Мей і передана музею для тимчасової експозиції, була вкрадена звідти 17 листопада 1951. Про це було проінформовано ФБР, яке відразу почало своє розслідування.

У результаті стали спливати подробиці, що ставлять під сумнів історію про блошиному ринку. Як виявилося, до появи в аукціонному домі Potomack Фукуа відвідала схоже заклад Quinn's Auction Gallery. Зі слів оцінювача, якого пізніше допитали агенти ФБР, жінка була на 100% впевнена, що принесла полотно пензля Ренуара і розраховувала отримати за нього ніяк не менше 1 млн доларів. "Я тут же запитав, звідки у вас ця картина. І Фукуа відповіла, що отримала її разом з нерухомістю",-пояснив оцінювач. Це відразу ж насторожило фахівця, оскільки ріелтори зазвичай добре обізнані про те, чи є цінні твори мистецтва в будинках, що виставляються ними на продаж. Власниця картини відмовилася залишити полотно у фахівця аукціонного будинку для більш ретельної експертизи і була вкрай розчарована сумою, в яку було попередньо оцінено твір - від 20 до 40 тис доларів. Більше її там не бачили.

Відстоюючи свої права в суді, Фукуа посилалася на те, що погано розбирається в живописі і не мала уявлення про те, що випадково куплена нею на барахолці картина зацікавить ФБР.

А 30 грудня 2013 співробітники Музею образотворчих мистецтв Бішкека (Киргизстан) виявили пропажу картини "Морський пейзаж в Криму" (1866) пензля знаменитого російського художника Івана Айвазовського. Як розповіли в МВС, про крадіжку стало відомо після корпоративної вечірки, влаштованої працівниками музею на першому поверсі будівлі ще 27 грудня. Наступного дня з'ясувалося, що картина розміром 47 на 53,5 сантиметрів була вирізана з рами у виставковому залі на другому поверсі.

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus