У Києві вшановують пам’ять жертв масових розстрілів у Бабиному Яру. Порошенко: Голокост - трагедія планетарного масштабу

29.09.2016 22:00

У Києві вшановують пам’ять жертв масових розстрілів у Бабиному Яру. Порошенко: Голокост - трагедія планетарного масштабу

У Києві в Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр" вшановують пам’ять жертв масових розстрілів під час Другої світової війни у Бабиному Яру. У заходах беруть участь представники міжнародних делегацій, які прибули до України. Президент України Петро Порошенко під час виступу на жалобній церемонії заявив, що з трагедією Бабиного Яру співмірний хіба що Аушвіц.

У Києві в Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр" вшановують пам’ять жертв масових розстрілів під час Другої світової війни у Бабиному Яру.

У заходах беруть участь представники міжнародних делегацій, які прибули до України, а також президент України Петро Порошенко та українські високопосадовці, передає Радіо "Свобода".

Порошенко: Урок Бабиного Яру є спомином про те, що потурання агресору лише розпалює апетит

Пам’ятні заходи розпочалися ще минулого тижня проведенням численних освітніх і мистецьких заходів, кіно і фотовиставок.

Сьогодні вихід із метро на станції "Дорогожичі" обмежено тільки в підземному переході до урочища Бабин Яр, повідомляє УНІАН. Навколо заповіднику на території урочища за дотриманням порядку стежать службовці Національної гвардії України.

Багато людей стоять у чергах, щоби пройти металеві рамки. Охоронці ретельно перевіряють особисті речі та сумки громадян.

На території заповідника встановлено велику сцену та з обох боків сцени тентовані покриття, щоби захистити людей у випадку дощу.

На території заповідника волонтери роздають інформаційні матеріали з історичною довідкою про трагічні події в Бабиному Яру. Також усім бажаючим роздають традиційні єврейські чоловічі головні убори кіпа.

У пам’ятних заходах бере участь багато відомих гостей, дипломатів, представників єврейських спільнот.

Як повідомлялося, цього року виповнюється 75 років від часу однієї з трагічних сторінок історії Голокосту в Україні - масового вбивства євреїв 29-30 вересня 1941 року у Бабиному Яру в Києві.

Порошенко: Урок Бабиного Яру є спомином про те, що потурання агресору лише розпалює апетит

Президент України Петро Порошенко під час виступу на жалобній церемонії заявив, що з трагедією Бабиного Яру співмірний хіба що Аушвіц.

"Події, які ми сьогодні скорботно згадуємо, належать одразу до кількох великих книг: історії України, історії Другої світової та історії єврейського народу", - заявив він.

"Бабин Яр – це братська могила невинних мирних людей різних національностей: євреїв, українців, росіян, ромів та багатьох інших", - додав президент.

"Всі ми чітко розуміємо, що Бабин Яр – це одна із найглибших ран, один із найважчих спогадів про Голокост, про цю безпрецедентну в історії людства катастрофу, про спробу фізично знищити весь народ із корінням, заглибленим в Біблію. У цьому сенсі з Бабиним Яром співмірний хіба що Аушвіц", - зауважив голова держави.

За його словами, урок Бабиного Яру є спомином про те, що потурання агресору лише розпалює апетит.

"Урок Бабиного Яру – це нагадування про страшну ціну політичної та моральної короткозорості. Це – спомин про те, що потурання агресору лише розпалює апетит", - наголосив президент.

"Подібного роду трагедії неможливі в умовах демократії, вони властиві лише авторитарним та тоталітарним режимам, для цих режимів життя – ніщо, а люди – лише гвинтики в смертоносній машинерії диктаторів-параноїків", - додав Порошенко.

Він заявив, що близько 1,5 млн українських євреїв знищено нацистами - це чверть усіх жертв Голокосту.

"Голокост - трагедія планетарного масштабу. Це – злочин не лише проти окремого народу, а супроти всього людства", - додав Порошенко.

Порошенко заявляє, що моральним обов’язком для міжнародної спільноти є недопущення повторення злочинів проти людства.

"Трагедія Бабиного Яру – це попередження усьому людству, будь-який режим, який має за ніщо права та свободи людини, несе в собі загрозу для самої людяності", - заявив він.

"Нашим моральним обов’язком є точно не допустити повторення злочинів проти людства та злочинів проти людяності", - сказав Порошенко.

"В роки Другої світової війни українці теж зазнали багатомільйонних втрат, і ми добре знаємо, як роками й десятиліттями болять серця й душі за полеглими рідними й близькими… У Бабиному Яру буде створено Меморіал Голокосту – сьогодні зранку я оприлюднив цю ініціативу", - зазначив він.

"Не сила переповідати, як все тут відбувалося 75 років тому. Втім, чи є взагалі потреба в словах, коли тут і досі стогне земля, плаче небо і тремтять дерева. Коли й донині чути зойки мертвих, пам’ять яких прошу всіх присутніх, всіх, хто нас дивиться, вшанувати хвилиною мовчання", - додав президент.

Як повідомлялося, сьогодні Порошенко разом із громадськими діячами та філантропами ініціював створення першого Меморіального центру жертв Голокосту "Бабин Яр".

Меморіал буде зведено в Києві на місці масового знищення нацистами євреїв, українців, ромів та представників інших національностей.

Довідка

Бабин Яр - урочище в північно-західній частині Києва, між районами Лук'янівка і Сирець. Бабин Яр став всесвітньо відомий як місце масових розстрілів цивільного населення, що здійснювалися німецькими окупаційними військами в 1941 році. Нині на території Бабиного Яру встановлено кілька пам'ятників і меморіальних комплексів жертвам Голокосту.

Офіційним же днем пам'яті жертв Бабиного Яру вважається 29 вересня. Напередодні цього дня в 1941 році на вулицях Києва з'явився наказ: "Всі жиди міста Києва і його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на кут Мельникової і Доктерівської вулиць (біля кладовища). Узяти з собою документи, гроші і цінні речі, а також теплий одяг, білизну та ін. Хто з жидів не виконає цього розпорядження і буде знайдений у іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені жидами квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний", - мовилося в ньому.

За два дні 29-30 вересня 1941 року зондеркоманда 4а під командуванням штандартенфюрера Пауля Блобеля (що входила до складу айнзатцгрупи З під командуванням д-ра Раше) за участю частин вермахту (6-ї армії) розстріляли в цьому яру 33 771 особу - майже все єврейське населення Києва. Подальші розстріли євреїв пройшли 1, 2, 8 і 11 жовтня 1941-го, за цей час було розстріляно приблизно 17 тисяч євреїв.

Масові страти тривали аж до відходу німців з Києва. 10 січня 1942 року було розстріляно близько 100 матросів Дніпровського загону Пінської військової флотилії. Також, у 1941-1943 рр. у Бабиному Яру було розстріляно 621 члена ОУН(М) (під проводом полковника Андрія Мельника), з-поміж них - українську поетесу Олену Телігу та її чоловіка, у якого була можливість врятуватися, та він вважав за краще залишитися з дружиною і колегами по редакції "Українського слова" (редактор Іван Рогач).

Крім того, Бабин Яр став місцем розстрілу п'яти циганських таборів. За різними підрахунками, в Бабиному Яру в 1941-1943 було розстріляно від 70 тис. до 200 тис. осіб. Євреї-в'язні, яких нацисти змусили спалювати тіла в 1943 році, говорили про 70-120 тисяч.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus