У Кишиневі хочуть трансформувати миротворчу операцію в Придністров'ї

03.03.2016 20:00

У Кишиневі хочуть трансформувати миротворчу операцію в Придністров'ї

Віце-прем'єр Молдови з реінтеграції Георгій Балан і глава МЗС невизнаної Придністровської Молдавської республіки Віталій Ігнатьєв домовилися про дату поновлення переговорів щодо придністровського врегулювання у різних форматах. Сторони домовилися активізувати роботу і зустрічатися частіше, щоб "вирішувати проблеми громадян з двох берегів Дністра".

Віце-прем'єр Молдови з реінтеграції Георгій Балан і глава МЗС невизнаної Придністровської Молдавської республіки Віталій Ігнатьєв домовилися про дату поновлення переговорів щодо придністровського врегулювання у різних форматах.

Політичні представники Кишинева і Тирасполя в придністровському врегулюванні провели в четвер, 3 березня, першу за останні п'ять місяців зустріч, яка пройшла в офісі Постійної місії ОБСЄ в Кишиневі, передає "Интерфакс".

"Домовилися, що наступного разу зустрінемося наприкінці наступного тижня, до 11 березня. Уже в квітні в Кишиневі зберуться посередники і спостерігачі в переговорному процесі. Ми проведемо з ними окремі і спільні зустрічі, щоб вийти на конкретну дату відновлення переговорів у форматі "5+2". Перше засідання в такому форматі плануємо провести до кінця квітня", - сказав Балан на прес-конференції.

Сторони домовилися активізувати роботу і зустрічатися частіше, щоб "вирішувати проблеми громадян з двох берегів Дністра".

Зі свого боку, Ігнатьєв зазначив, що дуже радий закінченню "періоду застою у відносинах сторін".

"Найбільш чутливими темами є робота залізничного транспорту, доставка імпортних вантажів у Придністров'ї. Через односторонні рішення України і Молдови з цієї проблеми ми тільки за перші місяці 2016 року отримали збитки 4,5 млн дол. Страждає бізнес, йде недобір податків до бюджету", - сказав він.

"Закликаємо Кишинів і Київ відмовитися від такої практики. Ми передали сьогодні нашим колегам з РМ конкретну технологічну схему для розв'язання цієї дилеми. Чекаємо відповіді", - наголосив він, підтвердивши, що наступна зустріч може відбутися наступного тижня.

Ігнатьєв підтвердив готовність Тирасполя до зустрічей у будь-яких форматах.

"При цьому, повинно бути насичення порядку денного конкретними напрацюваннями. А вони можуть бути досягнуті лише за підсумками діяльності експертних груп. Але іноді вона гальмується", - сказав він.

Разом з тим Балан та Ігнатьєв розійшлися в оцінках ролі миротворчої операції на Дністрі.

"На цьому етапі потрібна поступова трансформація миротворчої операції в громадянську місію з моніторингу ситуації в Зоні безпеки на Дністрі", - заявив Балан.

"Введення миротворців Росії в 1992 році дозволило зупинити війну. Але з того часу не прозвучало ні пострілу в Зоні безпеки. Військова компонента операції повинна мінімізуватися. Ми вважаємо, що є сенс відмовитися від постів миротворців з автоматичним і важким озброєнням. Кількість постів потрібно скорочувати, а потім і миротворців міняти на міжнародних спостерігачів. Ми нічого не маємо проти, щоб в цій місії брали участь і представники РФ. Але потрібно переходити на якісно інший рівень взаємин", - сказав Балан.

На думку Ігнатьєва, "миротворчий механізм працює ефективно протягом майже чверті століття, і немає сенсу його змінювати".

"Ми категорично не сприймаємо перенесення теми миротворчих сил, військового командування, спостерігачів на поля дискусій політичних представників Кишинева і Тирасполя. Це не входить до нашої компетенції. Однак, Молдова втягує нас у цю дискусію. Давайте вирішувати нагальні проблеми людей, бізнесу, а не ті положення, що не є нашою компетенцією", - сказав Ігнатьєв.

Раніше повідомлялося, що після майже дворічної перерви переговори з Придністровського врегулювання у форматі "5+2" можуть поновитися в квітні нинішнього року.

Довідка

Ескалація напруженості у Придністров'ї - регіоні Молдови - розпочалася 1989 року, коли в багатьох містах та районах проводили референдуми про створення окремої Придністровської республіки. У березні 1992 року конфлікт переріс у збройні сутички між сторонами. Переговори про статус Придністров'я поновилися наприкінці 1992 року.

Наразі на території Придністров'я, створеного Кремлем в окупованих районах Молдови, розміщено тритисячний військовий контингент РФ.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus