У Польщі закликали недопустити нищення українських пам'ятників

17.10.2016 09:00

У Польщі закликали недопустити нищення українських пам'ятників

Понад 70 представників польської інтелігенції звернулися до влади країни приділити особливу увагу проблемі знищення українських пам'ятників на польсько-українському прикордонні, ретельно розслідувати ці злочини і запобігти їх скоєнню в майбутньому. Про це йдеться у зверненні, зачитаному кількома представниками польської еліти на кладовищі села Верхрата Підкарпатського воєводства півдня Польщі, де на початку жовтня вандали знищили черговий український пам'ятник.

Понад 70 представників польської інтелігенції звернулися до влади країни приділити особливу увагу проблемі знищення українських пам'ятників на польсько-українському прикордонні, ретельно розслідувати ці злочини і запобігти їх скоєнню в майбутньому. Про це йдеться у зверненні, зачитаному кількома представниками польської еліти на кладовищі села Верхрата Підкарпатського воєводства півдня Польщі, де на початку жовтня вандали знищили черговий український пам'ятник, повідомляє Укрінформ в Польщі.

"Дивлячись сьогодні на знищені могили у Верхраті та Монастирі закликаємо: опам’ятаймося! Байдужість, як і мова ненависті, наповнені агресією написи на будинках, знищення надгробків, атакування людей, які йдуть у процесії, які моляться на могилах предків, нищать наш спільний дім, отруюють думки наших дітей, провокують конфлікти, в яких не буде переможців", - йдеться у зверненні.

Активісти звернулися до інтелігенції, органів влади, духовенства Польщі із закликом приділити увагу проблемі ненависті на національному підгрунті.

"Особливо звертаємося до інтелігенції, оскільки вони формують суспільну свідомість, а це означає, що вони відповідальні за неї. Звертаємося до влади і представників духовенства: очікуємо на вашу присутність у кожному місці, в якому буде знищено цвинтар, буде вибитим вікно у костелі, церкві, мечеті, синагозі. Ми не дозволимо, щоб звичайні у демократичному суспільстві суперечки, переносити на цвинтарі і до святинь, щоб ображали та атакували наших ближніх", - йдеться у зверненні.

У документі наголошується, що потрібно зробити усе можливе, щоб "ми не мусіли стояти над могилами людей, які гинутимуть, оскільки буде занадто пізно, аби запобігти цьому".

"Схиляючись над могилами у Верхраті та Монастирі, просимо про вибачення і закликаємо: немає нашої згоди на нищення могил, цвинтарів, пам’ятників! Знаємо, що вони є частиною важкого минулого. У Польщі є увіковічнення з часів окупації, повстань, шведського потопу, двох світових воєн. А польською традицією є повага до померлих! Нехай спочивають у мирі", - йдеться у заяві.

Зазначається, що від початку російської агресії в Криму та на Донбасі сплюндровано, інколи по декілька разів, вісім українських пам'ятників, хрестів, у тому числі й могил. Відео з актів вандалізму публікувалися на каналі YouTube поляком, членом організації Табір Великої Польщі ( Давід Гудзєц- ред.), який зараз воює на боці проросійських сепаратистів на Донбасі.

Звернення підписали громадські діячі, політики, представники духовенства, культури, журналісти, представники неурядових організацій, зокрема, екс-міністр закордонних справ Радослав Сікорський, колишній голова Конституційного суду Польщі Єжи Стемпень, лідер Комітету захисту демократії Матеуш Кійовський та багатьох інших.

Раніше Інститут національної пам'яті попросив Польщу відновити пошкоджені вандалами українські пам'ятники.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus