У вільний доступ викладено документи про бої УПА з нацистами в Центральній Україні

08.02.2017 21:00

У вільний доступ викладено документи про бої УПА з нацистами в Центральній Україні

Як розповів один з упорядників колекції, історик Центру досліджень визвольного руху Ігор Бігун, у документах можна прочитати про бої з німецькими окупантами не тільки на теренах Західної України, але й на Житомирщині, Київщині та Хмельниччині й Вінничині. Літо 1943 року та на злам 1943—1944 років позначилися запеклими сутичками на центральноукраїнських землях.

До річниці першого бою УПА - бою з нацистами - у вільний доступ виклали колекцію документів. 61 документ відображає збройне та інформаційне протистояння між німецькими окупантами та Українською повстанською армією і підпіллям Організації українських націоналістів. Колекцію підготували Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР) спільно з Архівом СБУ та опублікували на сервері Е-архіві визвольного руху. Її публікація є частиною національної інформаційної кампанії "УПА - відповідь нескореного народу".

Як зазначається на офіційному сайті Центру, колекція документів містить біля 20 оригінальних бойових звітів про збройні зіткнення з нацистами: засідки на колони, напади на гарнізони та важливі об'єкти інфраструктури, бої з каральними експедиціями тощо. Наприклад, є звіт, що докладно описує напад на окружний центр у місті Камінь-Каширський 19 серпня 1943 року - одну з найуспішніших операцій УПА. Тоді повстанці розгромили залогу, вбивгши до 100 німецьких солдатів і поліцаїв, захопили великі трофеї.

Як розповів один з упорядників колекції, історик Центру досліджень визвольного руху Ігор Бігун, у документах можна прочитати про бої з німецькими окупантами не тільки на теренах Західної України, але й на Житомирщині, Київщині, Хмельниччині й Вінничині. Звіти про рейди сотень і куренів "Гордієнка", "Лева", "Бистрого" та "Саблюка" влітку 1943 року та на зламі 1943—1944 років рясніють запеклими сутичками з окупантами на центральноукраїнських землях.

"Діяльність УПА досягала таких масштабів, що окупанти не могли не реагувати на неї. У колекції міститься переклад наказу командувача СС і поліції генеральної округи "Волині та Поділля" Вільгельма Гюнтера від 7 червня 1943 року. У ньому окупаційний посадовець наказує знищити "національні заворушення" та роздає конкретні розпорядження німецьким каральним підрозділам про те, як діяти проти УПА", - розповів історик.

Поруч із військовими силами німецькі окупанти застосовували пропагандистський апарат. У колекції представлено 10 найпоказовіших німецьких листівок, спрямованих проти українських націоналістів. У них нацисти обзивали українських повстанців "бандитами", "вбивцями" та "грабіжниками",а також звинувачували в роботі на СРСР і світове єврейство.

Водночас тут можна знайти і інформаційні антинацистські матеріали УПА: "Наш шлях не веде ані до Берліна, ані до Москви!", "Що ми закидаємо німцям", "На скін гітлерівських загарбників!" та інші.

Цікавими є також матеріали із архівних кримінальних справ Управління Служби безпеки в Рівненській області. Наприклад, у кримінальній справі Самчука Сергія Мойсейовича - станичного сіл Малий і Великий Жолудськ Рівненської області — він розповідає про вишколи перших вояків УПА. "У документах йдеться, що перші вишколи упівців тривали близько двох тижнів. Там вони вивчали географію, відносини інших держав із Україною. Крім цього була стройова підготовка та навчання стрільби із ручної зброї", - розповів один з упорядників колекції, історик Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак.

Загалом у Колекцію увійшли документи з Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Архіву управління СБУ у Рівненській області та і Архіву Центру досліджень визвольного руху.

Нагадаємо, з 7 на 8 лютого 1943 року - у місті Володимирець на Рівненщині відбувся перший бій УПА. Тоді сотня Григорія Перегіняка (псевдо "Коробка") атакувала німецький гарнізон.

Найкраще вивченою вважається військово-політична діяльність ОУН-УПА у Західній та Північній Україні.

Довідка

8 лютого 2017 року в Українському інституті національної пам'яті оголосили про початок інформаційної кампанії до 75 річниці створення УПА "УПА - відповідь нескореного народу". Впродовж року заплановано висвітлити інформацію про головні фронти боротьби УПА - антинацистський та антикомуністичний, про що розкажуть виставки та міжнародна наукова конференція. Інститут також бере участь в підготовці нового законопроекту про реабілітацію жертв політичних репресій.

Державне агентство України з питань кіно планує провести спеціальний кінофестиваль.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus