В Україні запровадять урок пам'яті Бабиного Яру. Голова єврейських організацій розкритикував виступ президента Ізраїлю

28.09.2016 14:00

В Україні запровадять урок пам'яті Бабиного Яру. Голова єврейських організацій розкритикував виступ президента Ізраїлю

Міністерство освіти і науки України рекомендувало навчальним закладам 29-30 вересня провести урок пам'яті трагедії Бабиного Яру. У ньому наголошується, що Україна була першою державою на пострадянському просторі, яка включила питання історії Голокосту до державних програм для загальноосвітніх шкіл зі всесвітньої історії та історії України.

Міністерство освіти і науки України рекомендувало навчальним закладам 29-30 вересня провести урок пам'яті трагедії Бабиного Яру.

"Міністерство освіти і науки України рекомендувало навчальним закладам провести 29-30 вересня "Уроки пам'яті трагедії Бабиного Яру і "бабиних ярів" України", - зазначено в повідомленні прес-служби міністерства, оприлюдненому в середу, 28 вересня.

Голова єврейських організацій пояснив вислів президента Ізраїлю впливом "радянських" поглядів

У ньому наголошується, що Україна була першою державою на пострадянському просторі, яка включила питання історії Голокосту до державних програм для загальноосвітніх шкіл зі всесвітньої історії та історії України.

У початковій школі пропонується передбачити уроки толерантності, для підготовки яких можна використовувати матеріали книги "Уроки Голокосту: мужність, пам'ять, співчуття" (Дніпро, Інститут "Ткума", 2016 р.).

В основній та старшій школах рекомендується використовувати навчальний посібник В. Щупака "Голокост в Україні: Пошуки відповідей на запитання історії" (Дніпропетровськ, 2015).

Заходи, присвячені трагедії Бабиного Яру, рекомендується висвітлювати на web-сторінках навчальних закладів та органів управління освітою.

Голова єврейських організацій пояснив вислів президента Ізраїлю впливом "радянських" поглядів

Йосип Зісельс не згоден із заявою президента Ізраїлю Реувена Рівліна про бійців ОУН, які нібито вбивали євреїв в Україні. Про це громадський діяч, дисидент, голова Асоціації єврейських організацій і громад України заявив в ефірі "Громадського радіо", коментуючи вчорашню заяву президента Ізраїлю в українському парламенті.

"Я не можу з ним (президентом Ізраїлю - ред.) погодитися. Він людина похилого віку. Він несе на собі стереотипи минулого, історіографію, яка на сьогодні не вважається об’єктивною. Він вихований на радянській історіографії. Ізраїль, принаймні старше покоління, досі живе під її впливом. Він не відображає думки молодих. Адже молоді, релігійні ізраїльтяни у нас стояли на Майдані. Такі погляди, як він висловив, – це вчорашній день", - зазначив Зісельс.

Він нагадав, що в 2007 році тодішній президент України Віктор Ющенко приїхав до Ізраїлю, делегація прийшла до Яд Вашем і попросила показати документи, які свідчать про причетність Романа Шухевича до подібних злочинів. Але ніхто нічого не зміг показати.

"Цей стереотип не передбачає доказів, ніби всі це знають. Ні, не всі це знають. Я, наприклад, не довіряю тому, що не стоїть на підтвердженні архівних достовірних документів", - наголосив Зісельс.

Він також вважає, що не слід надавати поодиноким фактам національного забарвлення.

"Місцеві жителі України, які співпрацювали з німцями, йшли в поліцаї. Але знищували все ж таки німці. Іноді викривлення доходить до того, що здається, ніби знищували українці. Я ще раз кажу, що місцеве населення співпрацювало з німцями у питанні винищення євреїв. І це треба засудити навіть через 75 років, це злочин проти людяності. Але не можна одягати стереотипні ярлики на ОУН і УПА, які боролися, в першу чергу, за незалежність України", - зазначив він.

При цьому Зісельс наголосив, що Бандера і Шухевич - не його герої, але він знає, "що вони герої для більшості українців".

"Я не можу абстрагуватись від цього. Я з цим мирюся і не бачу в цьому великої трагедії. Зараз виросла нова генерація істориків, яка пише історію, працюючи не зі стереотипами, а з документами. Вони пишуть історію для того покоління українців, яке зараз є дітьми. Я вдячний їм за це", - зазначив Зісельс.

Як повідомлялося, напередодні президент Ізраїлю Реувен Рівлін під час парламентських слухань на тему "75-ті роковини трагедії Бабиного Яру: уроки історії та сучасність" заявив, що пособниками нацистів, які знищували євреїв в Україні під час Другої світової, були й українці - бійці ОУН.

"Близько 1,5 мільйона євреїв було вбито на території сучасної України під час Другої світової війни - у Бабиному Яру і в багатьох інших місцях... Багато пособників злочинів були й українцями, і серед них особливо виділялися бійці ОУН, які знущалися над євреями, вбивали їх та в багатьох випадках видавали німцям. Слушно й те, що було більш ніж 2,5 тисячі праведників народів світу - ті лічені іскри, які яскраво горіли в період темних сутінків людства. Однак більшість мовчала", - зазначив Рівлін.

Він підкреслив при цьому, що відносини між українським та єврейським народами сьогодні спрямовані в майбутнє, але не можна допустити, щоб історія, як з її страшними, так і з її гарними подіями, забулася.

"Антисемітизм слід визнавати таким, яким він був у минулому, і в його сьогоднішній подобі. І не можна реабілітувати і прославляти антисемітів. Ніякими політичними інтересами не виправдати байдуже мовчання або невиразне бурмотіння, коли мова йде про антисемітські структури. Лідери країн, що поділяють антисемітські, расистські та неонацистські погляди, ніколи не стануть бажаними і повноправними членами сім'ї народів світу", - зазначив президент Ізраїлю.

Довідка

Бабин Яр - урочище в північно-західній частині Києва, між районами Лук'янівка і Сирець. Бабин Яр став всесвітньо відомий як місце масових розстрілів цивільного населення, що здійснювалися німецькими окупаційними військами в 1941 році. Нині на території Бабиного Яру встановлено кілька пам'ятників і меморіальних комплексів жертвам Голокосту.

Офіційним же днем пам'яті жертв Бабиного Яру вважається 29 вересня. Напередодні цього дня в 1941 році на вулицях Києва з'явився наказ: "Всі жиди міста Києва і його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на кут Мельникової і Доктерівської вулиць (біля кладовища). Узяти з собою документи, гроші і цінні речі, а також теплий одяг, білизну та ін. Хто з жидів не виконає цього розпорядження і буде знайдений у іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникне в залишені жидами квартири і привласнить собі речі, буде розстріляний", - мовилося в ньому.

За два дні 29-30 вересня 1941 року зондеркоманда 4а під командуванням штандартенфюрера Пауля Блобеля (що входила до складу айнзатцгрупи З під командуванням д-ра Раше) за участю частин вермахту (6-ї армії) розстріляли в цьому яру 33 771 особу - майже все єврейське населення Києва. Подальші розстріли євреїв пройшли 1, 2, 8 і 11 жовтня 1941-го, за цей час було розстріляно приблизно 17 тисяч євреїв.

Масові страти тривали аж до відходу німців з Києва. 10 січня 1942 року було розстріляно близько 100 матросів Дніпровського загону Пінської військової флотилії. Також, у 1941-1943 рр. у Бабиному Яру було розстріляно 621 члена ОУН(М) (під проводом полковника Андрія Мельника), з-поміж них - українську поетесу Олену Телігу та її чоловіка, у якого була можливість врятуватися, та він вважав за краще залишитися з дружиною і колегами по редакції "Українського слова" (редактор Іван Рогач).

Крім того, Бабин Яр став місцем розстрілу п'яти циганських таборів. За різними підрахунками, в Бабиному Яру в 1941-1943 було розстріляно від 70 тис. до 200 тис. осіб. Євреї-в'язні, яких нацисти змусили спалювати тіла в 1943 році, говорили про 70-120 тисяч.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus