23 вересня. Огляд преси. Чи спрацює розведення сил в АТО

23.09.2016 12:00

23 вересня. Огляд преси. Чи спрацює розведення сил в АТО

У середу в Мінську процес переговорів Тристоронньої контактної групи певним чином зрушив з місця. Сторони домовилися про відведення живої сили і військової техніки від лінії зіткнення. Істотною відмінністю рамкового документа, який довго узгоджувався, є те, що в ньому досить ретельно прописана процедура такого відведення.

У середу в Мінську процес переговорів Тристоронньої контактної групи певним чином зрушив з місця. Сторони домовилися про відведення живої сили і військової техніки від лінії зіткнення. Істотною відмінністю рамкового документа, який досить довго узгоджувався, є те, що в ньому досить ретельно прописана процедура такого відведення. З огляду на неможливість реалізації такого плану уздовж всієї лінії розмежування, спочатку була обрана локальна місцевість на трьох "пілотних ділянках". На розведення сил і засобів у Станиці Луганській, Золотому і Петровському на Донбасі боку виділили 13 днів.

"Новизна цього Рамкової угоди полягає в тому, що якщо все вдасться, це буде процес нової якості, - коментує" Дню "представник України в робочій групі з питань безпеки Тристоронньої контактної групи Євген Марчук. - Відведення військових структур одна від одної, щоб снайпери не бачили один одного, щоб провокацій візуальних не було. і в принципі, щоб це був хороший позитивний знак, що можна поширити по всій лінії фронту. Для об'єктивності треба сказати, що це не найважчі ділянки, але і не найпростіші".

Правда, документ зіткнувся і з критикою. Так, народний депутат Дмитро Тимчук, звернув увагу на неоднозначність термінології в угоді. А саме сторона окупанта в цих домовленостях названа "збройними формуваннями окремих районів Донецької та Луганської областей України". Ця деталь угоди насправді кричуща, адже таким чином Україна (нехай і в особі другого Президента України Леоніда Кучми) ведеться на нав'язану Росією ідею визнання війни на Донбасі внутрішнім конфліктом.

Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр, який не так давно засвітився на Уралі з неоднозначними лекціями, заявив, що "Після тривалих місяців застою протягом останнього тижня, нарешті, знову спостерігається рух (в Мінськом процесі). Місяці напруженої роботи за лаштунками, сподіваюся, принесуть тепер плоди. Нам довелося засвоїти, що ні заяв доброї волі, ні зобов'язань про відведення зброї не було достатньо, щоб досягти тривалого мовчання зброї ". Останній момент особливо справедливий, адже війна Росії проти України повинна бути визначена чітко, як і відповідальність агресора. Поки ж світова спільнота більше воліє читати мантри про примирення.

Інша справа - наскільки згадана угода стане реальним орієнтиром до припинення вогню. Це буде залежати від мотивації сторін. З іншого боку, потрібно усвідомлювати, що подібні документи повинні розглядатися як тактичні, виключно для рятування життів українських громадян. Стратегічною метою повинно бути звільнення окупованих Росією територій і суд над злочинцями в особі Володимира Путіна і його спільниками. Але для цього потрібна не тільки чітка артикуляція своєї позиції з української сторони, а й рішуче тиск всієї світової спільноти.

Не можна не згадати і той факт, що завдяки зусиллям безпекової групи було врятовано багато життів українських військових і цивільних громадян. Саме тому варто вітати роботу безпекової групи, яка демонструє максимальні зусилля по утриманню ситуації, але при цьому необхідно поставити чітке питання главам переговорного процесу з української сторони: чи усвідомлюють вони макроцілі України в цим надскладним ситуації? Адже врятовані життя - це ще не врятовані території і не врятована державність. І тут дійсно необхідна стратегічна позиція не тільки на фронті Мінських переговорів, але і в секторі посилення обороноздатності, патріотичної кристалізації політичного середовища та потужної роботи в юридичній площині. На жаль, присутність відверто проросійських сил навіть в парламенті, говорить про те, що на Україну агресор може піти ще і з тилу.

Нагадаємо також, що нещодавно Донбас відвідали представники Міністерств закордонних справ деяких європейських країн, після чого були зроблені різні заяви. Можливо, до цього не всі з них представляли, що саме відбувається на Донбасі, адже для багатьох з них став очевидним факт неможливості проведення на цих територіях виборів. З огляду на існуючі умови, ні про які вибори на окупованих територіях в найближчі п'ять років мова йти не може. І це, підкреслимо, навіть за умов повного припинення вогню і контролю над усією українсько-російським кордоном, пише Валентин Торба в статті "Мінськ: перспективний компроміс?" в газеті "День".

Тристороння контактна група по Донбасу недавно підписала в Мінську рамкове рішення про розведення сил і засобів в Донбасі. Чернетка угоди про розведення сил був підготовлений ще в початку червня, але з різних причин його не могли підписати, зокрема, на тлі сумнівного кримський інцидент.

Думаю, якийсь позитивний ефект на короткий час від цього буде, але чи надовго - велике питання. Досвід говорить, що можуть бути і зворотні тенденції. Я не знаю жодної угоди в рамках Мінських домовленостей, яке б було виконано в повній мірі. Угоди про відведення важких озброєнь і озброєнь середнього калібру, угоди про припинення вогню і домовленості про створення нейтральної зони - всі ці ініціативи реалізовані лише частково.

Судячи з усього, є наказ з Москви продемонструвати конструктивність і готовність виконувати взяті на себе зобов'язання, тому і було підписано угоду про відведення сил. Йдеться лише про трьох ділянках - Станиця Луганська, Петровське та Золоте. Навіть працівники ОБСЄ кажуть, що головна проблема буде у використанні зброї та контролі за виконанням домовленостей.

Звичайно, якщо хоч тиждень ця угода протримається, такий підхід спробують реалізувати і за іншими напрямами. Однак вже зараз можна сказати, що до Авдіївського промзоні і в районі донецького аеропорту застосувати цю практику буде вкрай складно. Втім, пробувати треба, щоб знизити інтенсивність обстрілів і бойових дій. Саме наближеність воюючих сил є однією з причин ескалації, пише Володимир Фесенко в статті "Чи розведуть сили в Донбасі" у виданні "Новое время".

Учасники Тристоронньої контактної групи в Мінську домовилися про розведення сил протистояння на один кілометр від лінії зіткнення в трьох населених пунктах Донбасу: в районі Станиці Луганській, а також сіл Золоте і Петровське. На розведення сил виділено 13 днів.

За словами представника України в підгрупі з питань безпеки Євгена Марчука, підписаним минулої середи в Мінську угоди додається графік відведення.

"Я думаю, що на цьому тижні розведення сторін точно має розпочатися. Йдеться про розведення від лінії зіткнення військових підрозділів з бронетехнікою і стрілецькою озброєнням. Все це буде відведено по обидва боки лінії фронту", - розповів пан Марчук.

Поки мова йде тільки про одне місто на Луганщині і два села в Донецькій області, які важливі не з військової, а з гуманітарною точки зору. Пан Марчук додає, що "це будуть території площею по чотири квадратних кілометри".

"Щодо Станиці Луганській, ми спочатку хотіли розширити цю зону до державного кордону. Переговори проходили в два раунди, але, на жаль, нічого не вийшло, і ми зупинилися саме на такій схемі. Три ділянки - це тільки початок. Є ще чотири, які будуть узгоджені під час наступного раунду переговорів", - повідомив Марчук.

Якщо перший досвід з трьома ділянками буде успішним, сторони поступово узгодять відведення сил на нових, на думку Євгена Марчука, цей процес буде тривати, поки відведення підрозділів по всій лінії фронту, довжина якої становить 426 км, що не завершиться остаточно.

У той же час російські окупанти і місцеві бойовики стурбовані на Донбасі не процесом відведення сил, а власним побутом. За даними Головного управління розвідки Міноборони, на початок осінніх дощів і холодів, російські кадрові військові з 20-ї армії (місце дислокації - Воронеж) мерзнуть в донецьких степах в польових наметах.

Оскільки командування окупантів не звернув ніякої уваги на їх невдоволення умовами, ті, недовго думаючи, спалили два десятка наметів на території польового табору поблизу Займища. Мовляв, селіте нас в зимові квартири.

Інші ж найманці безбожно пиячать. Тільки за позаминулої доби через горілку отримали поранення четверо російських морських піхотинців в окупованому Новоазовську, четверо найманців - в Алчевську і сім бойовиків - у Дебальцевому.

Як повідомляє українська розвідка, в Новоазовську п'яний російський морський піхотинець, ледь тримаючись на ногах, "відкрив неупорядковану стрілянину з автомата і підствольного гранатомета в бік розташування сил АТО, але потрапив у власні позиції, в результаті чого осколкові поранення від гранати ВОГ-25 отримали два російських окупанти". Про це пише Іван Бойко в статті "Розведення сил ЗСУ та бойовиків може зірватися через пияцтво найманців" в газеті "Україна молода".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus