22 вересня. Огляд преси. Перемир'я в Сирії не вдалося

22.09.2016 12:00

22 вересня. Огляд преси. Перемир'я в Сирії не вдалося

Рівно тиждень офіційно протрималося перемир'я в Сирії, під час якого російські і західні бомбардувальники практично не здійснювали ударів з повітря по наземних цілях на території цієї країни. Але в понеділок увечері під Алеппо було розбомблено автоколону з гуманітарною допомогою.

Рівно тиждень офіційно протрималося перемир'я в Сирії, під час якого російські і західні бомбардувальники практично не здійснювали ударів з повітря по наземних цілях на території цієї країни. Але в понеділок увечері під Алеппо було розбомблено автоколону з гуманітарною допомогою, яка була призначена для жителів районів, що перебувають під контролем збройної сирійської опозиції, куди роками не доходила допомогу. Конвой був організований ООН і сирійським відділенням Червоного Півмісяця. За наявною інформацією, бомби потрапили в 18 з 31 вантажівки та пошкодили склад сирійського Червоного Півмісяця. Загинули 12 людей.

"Тут, біля складу сирійського Червоного Півмісяця, стояли 20 вантажівок із зерном, продовольством і медикаментами, памперсами і ковдрами. Сьогодні, 19 вересня 2016 року, о 19.30 вечора вертоліт сирійського режиму скинув сюди чотири бомби. Ми відзначили це місце, щоб машини швидкої допомоги вивезли поранених. Але після цього стався ще один удар", - заявив AFP представник Центру громадянської оборони Сирії.

У зв'язку з тим, що сталося, ООН оголосила про припинення відправки всіх гуманітарних конвоїв до Сирії. А саме доставка допомоги в обложені ось уже кілька років райони була ключовою частиною угоди про припинення бойових дій.

США висловили обурення у зв'язку з авіаударом, тим більше що колона мала всі відповідні дозвільні документи і всі сторони конфлікту, включаючи Росію і США, були попереджені про її переміщення. Офіційний представник Міноборони РФ генерал-майор Ігор Конашенков заявив, що ні російська, ні сирійська авіація не завдала жодних авіаударів по конвою ООН.

"Маршрут пересування конвою проходив через території, підконтрольні бойовикам. Російським Центром примирення протиборчих сторін у Сирії вчора здійснювався його супровід безпілотними засобами до непідконтрольної владі території. Подальші переміщення конвою російською стороною не відслідковуються. Вся інформація про місцезнаходження автоколони була відома лише бойовикам, які контролюють ці райони", - стверджує Конашенков.

Незадовго до авіаудару по конвою командування урядових сил Сирії оголосило про завершення дій режиму припинення вогню. У його зриві Дамаск звинуватив бойовиків. Але не виключено, що перемир'я було перервано через суботнє бомбардування винищувачами міжнародної коаліції позицій військ Сирії. Це, як підкреслив Вашингтон, сталося помилково, оскільки позиції сирійських військових дуже близько розташовані від позицій угруповання "Ісламська держава". Тоді офіційно загинуло понад 60 військовослужбовців. Але, за непідтвердженою інформацією сирійської опозиції, серед загиблих опинилися і семеро інструкторів із РФ.

Крім гуманітарного аспекту, США і РФ в рамках перемир'я мали налагодити обмін інформацією про позиції угруповань "ІД" і "Джебхат ан-Нусра". Однак тепер і це опинилося під загрозою. Поклавши відповідальність за бомбардування по конвою ООН на владу Дамаска, Вашингтон заявив про можливий перегляд перспектив співпраці з РФ щодо Сирії. "Важливо, щоб росіяни контролювали Асада, який явно бомбить все без розбору, в тому числі і гуманітарні автоколони. Нам потрібно з'ясувати нинішню ситуацію і зробити висновки", - заявив журналістам представник Держдепартаменту США.

У російському міноборони висловили своє невдоволення американцями. Зокрема тим, що США й угруповання сирійської опозиції "не виконали жодну умову перемир'я", а загони поміркованої опозиції і "Джебхат ан-Нусра" не тільки не розділилися, а й навіть злилися і готуються до спільних наступальних дій, пише Ірина Ковальчук у статті "Перемир'я в Сирії закінчилося" в газеті "Сегодня".

Удар по гуманітарній колоні, сформованої ООН за участю сирійського Арабського Червоного Півмісяця (SARC), залишається в центрі уваги світової громадськості. В ООН називають цей напад воєнним злочином, проте і досі неясно, хто за нього відповідальний.

Білий дім офіційно звинуватив Росію. У заяві американської влади вказується, що літаки міжнародної коаліції під керівництвом США жодних атак в районі удару по гуманітарній колоні 19 вересня не проводили. У повстанців авіація відсутня. Залишаються або літаки Повітряно-космічних сил (ВКС) Росії, або літаки сирійської урядової армії. У будь-якому випадку, підкреслює Білий дім, відповідальність повністю або частково лежить на Москві.

Адміністрація президента Барака Обами зробила ще одну заяву, посилаючись на дані американської розвідки. У ній мовиться, що в небі над гуманітарною колоною ООН і Червоного Хреста були помічені два російських бомбардувальники Су-24.

Москва і Дамаск категорично відкидають ці звинувачення. Командування ВКС Росії заявило, що Су-24, про які кажуть у Вашингтоні, мовляв, вели спостереження за просуванням колони, але ніякого бомбардування не здійснювали. Російські і сирійські військові наполягають на тому, що вантажівки з продуктами, медикаментами та теплими речами для мирного населення були атаковані бойовиками одного з сирійських угруповань, які визнані терористичними. Мета атаки - зрив угоди про перемир'я, яке є частиною плану, узгодженого 9 вересня в Женеві в ході переговорів між державним секретарем США Джоном Керрі і міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим.

При цьому російські військові фахівці переконують у тому, що удар по гуманітарній колоні був наземним, а не завданий з повітря. На фотографіях з місця атаки, мовляв, відразу впадає в око відсутність характерних для авіаудару вирв. Прикметно, що ООН і Міжнародний Комітет Червоного Хреста в своїх заявах про напад на гуманітарну колону в Сирії перестали використовувати термін "авіаудар". Представник ООН заявив, що у організації "немає можливості встановити, чи справді йдеться про авіаудар".

Представник Вищого комітету з переговорів (ВКП) сирійської опозиції Ріяд Фарід Хіджаб заявив, що в авіаудару немає сумнівів. Член ВКП супроводжував колону і зробив "дуже точні фотографії, які доводять цей факт".

Ось що об'єктивно відомо про цей інцидент. У другій половині дня 19 вересня до міста Урум аль-Кубра прибула гуманітарна колона ООН і Червоного Хреста. У її складі налічувалася 31 вантажівка з продуктами, медикаментами, теплими речами для мирного населення.

Урум аль-Кубра знаходиться на території, контрольованій сирійськими повстанцями. За даними ООН, про прибуття колони заздалегідь були поінформовані всі сторони конфлікту.

Вантажівки зупинилися біля великого складу. Почалося розвантаження, яке здійснювали співробітники Червоного Хреста і добровольці з числа місцевих жителів. За процесом спостерігали представники ООН, а також низки сирійських громадських організацій, які підтримують опозицію.

Напад було скоєно близько 20.15 за київським часом. Пролунали відразу кілька вибухів, більш як половина вантажівок загорілися. Вогонь знищив склад і велику частину гуманітарного вантажу. Загинули 20 осіб, з-поміж них співробітники Червоного Хреста і волонтери, пише Наталія Терех у статті "Білий дім офіційно звинуватив Росію в нападі на гуманітарну колону ООН і Червоного Хреста в Сирії" в газеті "Факты и комментарии".

Глава Французької Республіки назвав Алеппо "містом-мучеником". "У мене є тільки одне слово - досить!", - наголосив Олланд, нарікаючи на те, що угода про припинення вогню стартувала щойно 12 вересня, але вже зазнала поразки. "Режим (Асада) несе відповідальність за цей провал. І я хочу сказати тим, хто підтримує його з-за кордону: вони повинні змусити цей режим бути прихильником миру. Якщо вони цього не зроблять, то вони також разом з режимом несуть відповідальність за події і хаос у Сирії", - додав Олланд, маючи на увазі Росію", - пише Le Figaro.

Ще жорсткіше і конкретніше висловилася Reuters. "Посадові особи США вірять в те, що це (напад на конвой ООН) здійснили російські літаки", - пише агенція ("U.S. officials believe was carried out by Russian jets"). "Не дивлячись на звинувачення Москви в причетності до бомбардування конвою допомоги, Сполучені Штати заявляють, що угода про припинення вогню, одним з авторів якої є Росія, ще не вмерла. Ця угода є останньою надією на досягнення врегулювання щодо Сирії".

Reuters також цитує одного із "комбатантів" ісламістської організації Джайші аль-Фатах на ім'я Абу аль-Бара аль-Хамаві, який говорить про недавні обстріли, що "це була дуже інтенсивна атака, для якої російські літаки проклали шлях, але вона була відбита братами, хвала Аллаху". "Відновлені битви продемонстрували незначні перспективи до відродження перемир'я, яке зруйновано в результаті свіжих бойових дій і обстрілів у понеділок, зокрема і нападу на конвой допомоги", - додає Reuters.

А Deutsche Welle цитує радника президента США Бена Родеса​​, який зазначив, що такого роду атака могла бути здійснена або російськими, або сирійськими військово-повітряними силами. "У будь-якому випадку, ми вважаємо відповідальним за напад у цьому регіоні російський уряд", - підкреслив радник Барака Обами в Нью-Йорку.

Ситуацію, яка склалася в зв'язку з нападом, Родес назвав "колосальною людською трагедією". А інший представник Білого дому, який просив не називати його ім'я, сказав, що на час обстрілу в повітряному просторі над регіоном було зафіксовано два російських бомбардувальники Су-24, повідомляє Deutsche Welle.

Українські ж медіа сьогодні і вчора в основному цитують своїх американських колег, які покладають всю відповідальність за ситуацію, що склалася, на Росію. Власна аналітика наших медіа констатує цугванг, який зараз має Москва: "Парадокс: що довше триває війна Росії в Сирії, то більше у неї стає ворогів. Можна, в принципі, розраховувати на перемогу над опозиційними Асаду сирійцями. Але ворогами поступово стають не тільки вони. Тепер треба якось перемагати Туреччину, яка застосувала силу проти союзних до Росії курдів.

Навіть США, яких аж ніяк не запідозриш у бажанні повоювати в Сирії, тим більше - проти Росії, логіка війни затягує в усе жорсткіше протистояння з нею. Випадки з ударами по базі армії Асада і гуманітарному конвою - підтвердження цієї незворотної тенденції. Залишилося дочекатися останнього "штриха": коли від російської зброї загине хоча б один американський солдат. Це буде, безумовно, випадково, тому що Росія страшно боїться прямого конфлікту з армією США, розуміючи, що це вже повна катастрофа. Але ніхто не дасть гарантії, що цього - загибель американського військовослужбовця від зброї росіян - не може статися. Маховик війни вже розкручено, у нього свій інтерес, і чхати він хотів на всі інші", - пише "Укрінформ".

Що ж, автор цитованого уривка має рацію: з чим ще не стикалася Москва, то це з гнівом Сполучених Штатів. Справжнім гнівом, викликаним власними втратами. Та все колись відбувається вперше. І це станеться теж. Можливо, після завершення виборчої кампанії в Америці, можливо, ще раніше. Кремлю, як "Титаніку", залишається тільки почекати зустрічі з айсбергом. Який вже з'явився десь там на горизонті, йдеться в статті "Розстріл конвою ООН: світ співчуває, Росія знущається" в газеті "Україна молода".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus