26 вересня. Огляд преси. Ситуація в Сирії: у Заходу закінчується терпіння

26.09.2016 12:00

26 вересня. Огляд преси. Ситуація в Сирії: у Заходу закінчується терпіння

Скликання екстреного засідання Радбезу ООН вимагали Лондон, Париж і Вашингтон. Міжнародне співтовариство жорстко розкритикувало криваві бомбардування сирійського міста. Врезультаті авіаударів по Алеппо, завданих сирійської авіацією за підтримки Росії, загинули 173 людини, з них - 26 дітей. Тільки за п'ятницю, 23 вересня, від масованих авіаударів загинули близько 100 осіб.

Скликання екстреного засідання Радбезу ООН вимагали Лондон, Париж і Вашингтон. Міжнародне співтовариство жорстко розкритикувало криваві бомбардування сирійського міста.

За даними Сирійського центру з моніторингу за дотриманням прав людини, з моменту завершення тижневого режиму припинення вогню, який минув 19 вересня вночі, в результаті авіаударів по Алеппо, завданих сирійської авіацією за підтримки Росії, загинули 173 людини, з них - 26 дітей. Тільки за п'ятницю, 23 вересня, від масованих авіаударів загинули близько 100 осіб.

Лідери ЄС різко засудили авіаудари по мирних жителях в Алеппо. Страждання, заподіяні цивільним особам, "є неприпустимим порушенням міжнародного гуманітарного права", заявили в суботу, 24 вересня, верховний представник ЄС З питань зовнішньої Політики і Політики безпеки Федеріка Могеріні і єврокомісар з гуманітарної допомоги і кризового урегулювання Христос Стиліанідіс. Бомбардування Алеппо вони назвали "образою" всього світу.

Із засудженням масованих бомбардувань виступив також генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. За словами ЙОГО, його "жахнула холоднокровна військова ескалація" у другому за величиною сирійському місті. Особливо його вразило застосування запалювальних боєприпасів і бомб великого калібру.

Сирійська армія в суботу заявила про намір повернути під свій контроль райони Алеппо, які займають повстанці.

Інтенсивні атаки на Алеппо залишили близько двох мільйонів чоловік без води, кажуть в ООН. "Алеппо повільно вмирає, а світ дивиться; перекриття води і бомбардування - це лише останні з негуманних актів", - сказав в коментарі Бі-Бі-Сі заступник голови ЮНІСЕФ Джастін Форсайт.

Завідувач відділом історії країн Азії та Африки Інституту Всесвітньої історії НАН України В'ячеслав Швед нагадує, що на початку вересня цього року була вже друга за останній рік спроба досягти мирної угоди про припинення вогню і початку мирних переговорів. Але і вона не просто закінчилася повним провалом, але і таким жахливим способом, як прямий розстріл мирного гуманітарного конвою російськими або сирійськими літаками.

І це дуже серйозний символічний сигнал, поданий світу і сирійському народові і всім, хто задіяний в сирійській кризі і світовій політиці. З боку Путіна і Асада це була свідома цілеспрямована акція - таким жорстоким способом російські інтервенти і їх васал Башар Асад намагаються вплинути психологічно на нескорений досі Алеппо. "Путін і його сирійська маріонетка Башар Асад вирішили, що настав слушний момент для силового взяття Алеппо, не рахуючись ні з витратами, тим більше жертвами серед мирного населення, ні з будь-якими моральними принципами, ні з можливими наслідками для обох свого часу, можливо, бути залученими до відповідальності за всі ці злочини", - упевнений Швед.

Путін і Асад намагаються покінчити з бунтівним Алеппо навіть за умови повного знищення міста, впевнений експерт. "Тут дуже пряма аналогія з Грозним під час обох Чеченських кампаній, коли столиця Чечні була фактично знищена, не рахуючись з жертвами серед мирного населення. На жаль, Алеппо, швидше за все, може очікувати така сумна доля", - відзначив він.

"Обама фактично самоусунувся від сирійської проблеми після провалу переговорів. Навіть нічого про це не сказав у своєму виступі на Генеральній Асамблеї ООН. Адже йому залишилося трохи більше сорока днів до 8 листопада. І Путін цілком резонно вважає, що він повинен покінчити з сирійською опозицією і придушити антібашаровское повстання до вступу на посаду нового президента США", - вважає Швед.

На думку експерта, в який раз було дуже чітко продемонстровано, що в особі нинішнього президента Росії Володимира Путіна ми маємо ворога без будь-яких моральних принципів, який навчився вправно маневрувати, ефективно використовувати нерішучість, непослідовність, навіть відкриту боягузтво з боку перш за все нинішньої американської адміністрації, Лідерів Євросоюзу. Він кидає величезні фінансові ресурси на створення своєї п'ятої колони і в США, і в Європі, я вже не кажу про нашу країну, на пропаганду, здійснення широкомасштабних операцій, зокрема спецоперацій.

"По всіх напрямках співпраці нам потрібно донести до широких ісламських мас, до найвіддаленіших куточків ісламського світу інформацію про справжній стан мусульман в Україні і про нашу проблему з кримськими татарами, - говорить Швед. - Нам потрібно посилити рівень розмови з ісламським світом, не кажучи про тверду і зваженої позиції щодо того, що мудро діяти у зовнішньополітичному плані з нашими головними західними союзниками, не піддаватися на провокації, не панікувати, вистояти в це дуже нелегка і драматичне для України час. але не просто стояти, а й працювати".

На думку історика, ситуація особливо не зміниться. Розпочалася копітка політична пауза, йде процес "перезавантаження" в провідних країнах Заходу. Держсекретар Джон Керрі постійно говорить, що треба щось робити, бо буде гірше. Звичайно, буде гірше, але США і в цілому Захід не зможуть вже нічого зробити. Зі свого боку Путін чудово розуміє, що кращого періоду для того, щоб йому сьогодні вирішити проблеми в Сирії, не буде, пише Микола Сірук в статті "Про паралелі між Грозним і Алеппо" в газеті "День".

Оголошене в Сирії тимчасове перемир'я не тільки не призвело до примирення протиборчих сторін, а ще більше загострило ситуацію. У суботу, навколо сирійського міста Алеппо розгорнулися запеклі бої між військами Башара Асада, що підтримують їх російськими літаками і опозицією.

Сирійські повстанці стверджують, що змогли організувати контратаку, щоб відбити у урядових сил військову базу "Хандарат" на північ від Алеппо. А урядова армія спробувала повернути під свій контроль райони Алеппо, що залишаються в руках повстанців.

Сирійський уряд в своїй офіційній заяві напередодні попередило про плани початку сухопутного наступу на місто, порадивши мешканцям східної частини, яку контролюють повстанці, рятуватися втечею в західні квартали, що знаходяться під контролем сирійської армії.

Протягом суботи Алеппо постійно піддавався нальотам урядової авіації, підтримуваної російськими літаками із застосуванням запалювальних снарядів і касетних бомб. Як повідомляє видання "Deutsche Welle", в результаті авіанальотів і бомбардувань загинуло понад 90 людей, серед яких є діти і цивільні особи.

Різке загострення ситуації в Сирії призвела до того, що США, Великобританія і Франція закликали скликати екстрене засідання Ради безпеки ООН, присвячене ситуації в сирійському місті Алеппо. І тональність цього засідання була досить жорсткою по відношенню до Росії. Перед ним глави зовнішньополітичних відомств США, Франції, Італії, Німеччини та Великобританії, а також верховний представник ЄС Федеріка Могеріні оприлюднили спільну заяву щодо Сирії, в якому жорстко розкритикували позицію Росії.

"Терпіння щодо триваючого небажання Росії дотримуватися своїх зобов'язань не є необмеженим. Тому ми також закликаємо Раду Безпеки ООН вжити термінових додаткових заходів у відповідь на жорстокість в цьому конфлікті, і зокрема, в контексті нападу на Алеппо", - йдеться в документі.

Західні дипломати вважають, що напад на гуманітарний конвой, заяви сирійського режиму про порушення перемир'я, використання ним хімічної зброї, а також наступ режиму на сході Алеппо за підтримки Росії суперечить заявам РФ про те, що вона підтримує дипломатичне вирішення.

Дипломати "п'ятірки" і верховний представник Євросоюзу закликали Росію "вжити надзвичайних заходів, щоб припинити невибіркову бомбардування сирійським режимом свого народу". На їхню думку, саме на Росії лежить зобов'язання довести, що вона хоче і може врятувати дипломатичні зусилля з відновлення режиму припинення бойових дій в Сирії. При цьому глави зовнішньополітичних відомств США та Європи закликали Росію зайнятися знищенням ІГІЛ, а не сирійської опозиції, пише Віктор Тимофєєв в статті "США і Європа Росії: Наше терпіння не безмежне" в газеті "КП в Украине".

З нічого не вийде нічого. Ці слова короля Ліра цілком можуть служити епітафією, досягнутої трохи більше тижня тому американо-російської домовленості про перемир'я в Сирії. У день, коли, згідно з попереднім планом, представники Пентагону і Міністерства оборони Росії повинні були приступити до вироблення практичного регламенту спільного центру, який мав координувати удари по терористах, був нанесений авіаудар по конвою ООН з гуманітарною допомогою, що прямував в Алеппо.

Представник Держдепу США Джон Кірбі прямо звинуватив в події Москву, підкресливши, що саме вона повинна, згідно з домовленістю, контролювати дії режиму Асада. Кірбі заявив також: "З огляду на кричуще порушення перемир'я, ми проведемо переоцінку перспектив кооперації з Росією".

Одночасно з цим російське Міністерство оборони бадьоро відрапортував про те, що урядова армія за підтримки російської авіації відбила наступ бойовиків під Алеппо. Ясна річ, за версією російських військових представників, підступні бойовики використовували паузу в бойових діях виключно для перегрупування і нарощування сил. За день до цього повітряні сили очолюваної американцями коаліції завдали удару по сирійській армії (тому не виключено, що обстріл гуманітарного конвою є кремлівську "обратку").

У тому, що відбувається вражає рівень взаємної довіри Москви і Вашингтона. Він не на нулі навіть, він набагато нижче нуля

Представниця російського МЗС тут же заявила, що американці таким чином навмисно надали підтримку терористам з "Ісламської держави". Потім послідувала потворна сцена на екстрено скликаному на вимогу Москви Раді безпеки ООН. Російський і американський представники демонстративно покидали зал засідань, коли виступав опонент. В результаті сирійські військові заявили, що виходять з режиму перемир'я.

У цій ситуації прикро навіть не те, що перемир'я повсюдно порушується. Адже з самого початку було зрозуміло: провокацій в такій справі не уникнути. І навіть не те, що високі домовилися сторони періодично завдають ударів не за тими, за кого треба. Зрештою, жодна військова операція не обходиться без цього (ну, якщо не брати до уваги російську повітряну операцію, в ході якої, якщо вірити заявам Москви, літаки, випущені років тридцять тому, бомблять з винятковою точністю).

У тому, що відбувається вражає рівень взаємної довіри Москви і Вашингтона. Він не на нулі навіть, він набагато нижче нуля. Будь інцидент трактується як навмисні дії, спрямовані на підступний обман партнера. Тиждень тому я писав про те, що задуманий проект створення єдиного центру з координації ударів по терористах в Сирії неможливий через те, що Росія і США рішуче не вірять у добрі наміри один одного. Через необхідність реалізувати досягнуті Лавровим і Керрі угоди спалахнув неабиякий скандал між Пентагоном і Держдепом. Американські військові побоювалися, що така співпраця дозволить їх російським колегам зрозуміти, як саме використовуються дані розвідки при підготовці авіаударів США. В умовах нової холодної війни, коли Сполучені Штати і їх союзники прямо протистоять Росії в Європі, військове співробітництво Москви і Вашингтона щодо Сирії приречене бути профанацією. І це було очевидно з самого початку.

Зараз, коли сталося неминуче, і перемир'я зірвано, можна тільки гадати, які цілі переслідували боку, домовляючись про те, чого в принципі не можна було виконати. Так чи інакше, але тепер треба обговорювати не можливості військового співробітництва, а то, як уникнути прямого зіткнення Росії і США в Сирії, пише Олександр Гольц в статті "Перемир'я в Сирії зірвано. Що далі" у виданні "Новое время".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus