Японія не розглядає можливості повернення Курил в обмін на визнання окупації Криму - Абе

03.10.2016 20:00

Японія не розглядає можливості повернення Курил в обмін на визнання окупації Криму - Абе

"Чотири північних острова - це споконвічні території Японії", - сказав голова японського уряду, додавши, що "в позиції Японії не відбулося змін". "Необхідно думати про проблему чотирьох островів, у тому числі й про їхні акваторії", - додав він.

Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе розповів під час дебатів у бюджетній комісії нижньої палати парламенту про деталі перемовин між Токіо та Москвою, котрі стосуються долі Курильських островів й мирної угоди. За його словами, питання Кримського півострова, через окупацію якого проти РФ багато країн запровадили санкції, зокрема і Японія, в цьому контексті не обговорюється. Також він заявив, що територіальна суперечка навколо Південних Курил стосується також їхньої акваторії, передає NEWSru.com.

Абе наголосив, що Японії потрібні усі чотири острови - Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї. "Чотири північних острова - це споконвічні території Японії", - сказав голова японського уряду, додавши, що "в позиції Японії не відбулося змін".

"Необхідно думати про проблему чотирьох островів, у тому числі й про їхні акваторії", - додав він. Токіо, за його словами, готовий "вести наполегливі перемовини з метою вирішення проблеми належності чотирьох островів й укладення мирного договору" з Росією.

Варто зауважити, що перед цим у ЗМІ з'явилася непідтверджена інформація, що японська сторона нібито готова розглянути питання про укладення договору за умови повернення Росією двох з чотирьох островів - Шикотану і Хабомаї. Питання мирного договору планується обговорити під час наміченого на грудень 2016 року візиту до Японію президента Росії Володимира Путіна.

Окрім того, під час дебатів в парламенті Абе заявив, що питання ставлення Токіо до Криму не порушуватиметься на нинішніх переговорах з Росією. За його словами, Японія й надалі не визнає загарбання росіянами українського Криму:

"...Ми заявляли, що не визнаємо зміни ситуації в світі на основі військової сили. Ми займаємо щодо цього питання єдину позицію з іншими країнами G7 й запровадили санкції щодо Росії, проблема ще ширша - вона стосується й ситуації на сході України. Ми неодноразово виступали за неухильне виконання Мінських угод. Японія закликає до цього не тільки Росію, а й Україну. Однак я не розумію, як це пов'язано з перемовинами стосовно території і укладення мирного договору".

Японський прем'єр також відповів на запитання представника японської опозиційної Демократичної партії, який цікавився роллю США у перемовинах між Японією і Росією. Депутат нагадав, що спільна радянсько-японська декларація 1956 року провалилася саме через протидію Вашингтона.

"Ми не радимося зі США по кожному пункту перемовин з Росією, але основні думки ми, як союзник США, повідомляємо американській стороні", - наголосив Абе. Він додав, що американська влада в курсі майбутнього візиту Путіна.

Раніше японські ЗМІ писали, що Токіо збирається сприяти поліпшенню медичного обслуговування в Росії, домагаючись роботи японських лікарів у російських лікарнях. Угоди щодо співробітництва в медицині - це частина пакету, спрямованого на зміцнення двосторонніх зв'язків. За даними газети Nikkei, Японія попросить російську сторону, щоб японські лікарі могли займатися лікувальною практикою в лікарнях Росії.

У разі схвалення Японія також попросить дозволу для лікарів "включати до лікарняного раціону японську їжу". Японія також має намір запропонувати використовувати "низку технологій, що знижують навантаження на пацієнтів під час проведення операцій". В межах вирішення територіальної суперечки й укладення мирного договору Японія також "може послабити візовий режим для громадян РФ та запропонувати їм спеціально розроблені для них туристичні пакети".

Японські Курильські острови були зайняті СРСР за підсумками Другої світової війни і перемоги над Японією. Відтоді Токіо оскаржує належність південних островів - Ітурупу, Кунаширу, Шикотану й архипелагу Хабомаї. У 1956 році було підписано спільну декларацію про припинення стану війни між СРСР і Японією, але мирна угода досі не укладена.

Абе оголосив "новий підхід" у розв'язанні проблеми Курильських островів на зустрічі з Путіним у Сочі в травні 2016 року. Він також запропонував розгорнуту програму співпраці з Москвою.

На початку вересня Путін і Абе зустрілися на Східному економічному форумі - там делегація Японії стала найчисленнішою з-поміж зарубіжних. Лідери домовилися, що президент РФ приїде до Японії 15 грудня 2016 року. Передбачається, що під час цього візиту зрушаться з мертвої точки перемовини навколо Курильських островів і укладення мирної угоди.

Нагадаємо, в червні-липні 2009 року обидві палати японського парламенту підтримали законопроект, що оголошував всі чотири острови невід'ємною частиною території Японії. А в листопаді того ж року у Японії було остаточно затверджено документ, який оголошує Південні Курили "незаконно окупованими Російською Федерацією" під час Другої світової війни.

Японія претендує на чотири острови Південних Курил, посилаючись на двосторонній Трактат про торгівлю і кордони 1855 року, за яким кордон було визначено між островами Уруп та Ітуруп, і спірні нині острови були тим самим визнані японськими.

Позиція Москви полягає в тому, що південні Курильські острови увійшли до складу СРСР, правонаступницею якого стала Росія, за підсумками Другої світової війни, і "російський суверенітет над ними, що має відповідне міжнародно-правове оформлення, сумніву не підлягає".

Своєю чергою японці ставлять в залежність від вирішення територіальної суперечки підписання мирного договору між двома країнами.

Ситуацію ускладнюють наміри Міноборони РФ розмістити до кінця року на Курилах берегові ракетні комплекси "Бал" та "Бастіон", а також безпілотні літальні апарати нового покоління "Елерон-3".

До того ж, 15 серпня 2015 року російський прем'єр Дмитро Медведєв, незважаючи на протестну реакцію японського уряду, в односторонньому порядку збільшив площу континентального шельфу РФ в Охотському морі. "Що це значить? Це значить, що ми можемо займатися нашим шельфом, і саме там розташоване величезне джерело сировини, величезне джерело енергії", - навів він мотивацію цього рішення.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus