Зброя Шредінґера

23.09.2016 15:00

Зброя Шредінґера

Економічні та політичні санкції США проти РФ тепер залежать від відновлення Україною своїх кордонів, а не від політичних уподобань президента США.

Лариса Волошина

Економічні та політичні санкції США проти РФ тепер залежать від відновлення Україною своїх кордонів, а не від політичних уподобань президента США.

Палата представників Конгресу США ухвалила закон H.R. 5094 "Про підтримку стабільності і демократії в Україні". Завдяки цьому у України з'являться нові можливості для суттєвого збільшення санкцій проти Росії. Закон також передбачає зміни в методах контролю за дотриманням вже встановленого санкційного режиму. Мова про збір даних щодо банків, які незаконно контролюють українські активи та про роботу російських фінансових установ в окупованому Криму. Розширюються санкції проти осіб, яких підозрюють у порушенні прав людини. Документ також містить заклик до уряду США розробити стратегії у боротьбі з російською пропагандою.

Посольство України в Сполучених Штатах повідомило, що відповідно до нового закону перелік засобів підтримки передбачає надання Україні летальної зброї. "Закон містить заборону на визнання Сполученими Штатами анексії Російською Федерацією Криму. Передбачається, що відповідні санкції залишатимуться чинними, доки президент США не надасть до Конгресу свідчення про відновлення суверенітету України над півостровом", - ідеться в повідомлені Посольства на його сторінці в Facebook. Очільник Пентагону Майкл Карпентер розповів, що питання надання летальної зброї Україні досі обговорюється. А Посол України в США Валерій Чалий у інтерв'ю українській службі "Голосу Америки" зазначив, що у питанні надання Україні летальної зброї Америка змушена звертати увагу на позицію своїх європейських партнерів.

Насправді надання летальної зброї Україні - це таке собі "питання Шредінґера". Воно обговорюється з самого початку агресії на Донбасі. За те, щоб допомогти Україні зброєю. висловлювалися конгресмени, сенатори, військові, аналітики та дуже багато американських експертів. Але адміністрації Обами вдавалося уникати принципової згоди – мовляв, "питання обговорюється".

Америка киває на Європу. Європа - на Мінські домовленості. Багато хто в Європі виступає різко проти надання Україні озброєння. Навіть різкіше, ніж проти загрози скасування санкцій, які стримують подальшу російську агресію. В кулуарах ведуться розмови про те, що "не треба провокувати Путіна". Ось і тепер - закон ніби є, але сама зброя застрягла десь на межі страху європейських політиків перед Росією. Захід не бажає дратувати "загадкових руських" та вперто вірить у те, що якщо не помічати агресії, то її можна зупинити домовленостями та дипломатичними поступками.

Україні не варто сподіватися на зброю. Принаймні нині. Але їй слід використовувати можливості, які відкриває ухвалення закону. Схвалення Палатою представників Конгресу США закону H.R. 5094 є безумовним позитивним кроком. Насамперед тому, що закон не дозволяє знімати санкції з Росії аж до повернення Криму в Україну. Тепер санкції з боку Сполучених Штатів - це не тимчасова добра воля. Вони стали частиною законодавчого поля США. Тепер, щоб їх скасувати, президент буде змушений довести конгресменам факт відновлення Україною своєї територіальної цілісності.

Щось схоже вже було із поправкою Джексона-Веніка. Поправку Джексона-Веніка було прийнято у США в 1974 році у відповідь на рішення СРСР обмежити еміграцію радянських громадян, насамперед євреїв. Поправка запроваджувала економічні санкції проти тих держав, яких США "спіймали" на порушені прав людини. Навіть розпад Радянського Союзу не став причиною скасування санкцій. Проблеми зі свободою еміграції вже давно не існувало, але поправка і далі діяла. У 2000-му дію поправки було скасовано стосовно Киргизстану, Вірменії, Грузії та України. Але тільки 20 грудня 2012 року Барак Обама підписав декларацію, яка знімала дію поправки Джексона-Веніка щодо Росії та Молдови. І то в обмін на ухвалення "закону Магнітського", який запроваджував персональні санкції проти порушників прав людини. Символічно, що саме наприкінці каденції Барака Обами нова інтерпретація поправки, що покладає відповідальність на всю державу-порушника, а не на окремих осіб, повертається тепер у вигляді закону.

І США, і Європа розуміють небезпеку, яку становить сьогодні Росія. У схваленому Сенатом США оновленому варіанті оборонного бюджету на 2017 рік основний акцент робиться на стримуванні "російської агресії" в Європі. За словами очільника Пентагону Ештона Картера, в майбутньому році витрати на це буде збільшено вчетверо. Проте світ не готовий озброювати Україну для боротьби з Путіним. Принаймні поки що.

Це факт, з яким нам всім доведеться змиритися. Але в міжнародному полі все частіше згадується пряма відповідальність держави Росія за порушення прав українських громадян, міжнародних прав та територіальної цілісності України. Тому наше завдання - домагатися розширення санкцій проти країни-агресора. Остаточне рішення щодо надання зброї Україні ухвалюватиме президент США як глава виконавчої влади. Хто це буде і чи буде ухвалено таке рішення, сьогодні не може спрогнозувати ніхто. Але американські економічні та політичні санкції проти країни-агресора тепер залежатимуть від відновлення Україною своїх кордонів, від повернення Криму та Донбасу, а не від політичних уподобань президента США. Від доказів, а не сподівань на "перезавантаження".

Це і є найважливішою стратегічною підтримкою, яку Україна отримала від Сполучених Штатів. Справжньою зброєю для продовження національно-визвольної боротьби.

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus