24 жовтня. Огляд преси. Чого очікувати від нового глави "Укравтодору"

24.10.2016 11:00

24 жовтня. Огляд преси. Чого очікувати від нового глави "Укравтодору"

Днями в українській владі з'явився черговий іноземець - уряд призначив главою держагентства "Укравтодор" польського екс-міністра транспорту Славоміра Новака. На батьківщині він був замішаний в кількох скандалах. Новоспечений глава "Укравтодору" вже озвучив пріоритети в своїй роботі.

Днями в українській владі з'явився черговий іноземець - уряд призначив главою держагентства "Укравтодор" польського екс-міністра транспорту Славоміра Новака. На батьківщині він був замішаний в кількох скандалах.

Новак очолював в Польщі міністерство інфраструктури з 2011-го по 2013 рік і найбільшим своїм досягненням на посаді вважає завершення будівництва автобану Варшава - Берлін. В цілому, при ньому побудували більше 850 км доріг по всій країні. Крім того, саме він запустив в Польщі приватизацію держкомпаній на залізниці.

Але запам'ятався Новак не тільки досягненнями на своєму посту. З його прізвищем також пов'язаний ряд корупційних скандалів, один з яких і став причиною його відставки. У 2013 році журналісти помітили на міністрі годинник за 5,5 тис. Доларів, не зазначені в його декларації. В результаті історія закінчилася, тим, що прокуратура висунула проти нього звинувачення в корупції. Сам Новак своєї провини не визнав, хоча й подав у відставку, відбувшись штрафом. Міністр інфраструктури України Володимир Омелян не вважає це проблемою: "Скандал закінчився тим, що Новак подав у відставку. А пізніше він відстояв своє чесне ім'я в суді".

У 2014 році Новак виявився замішаним в ще один скандал - ЗМІ опублікували розшифровку прослуховування польських політиків. На записі було чутно, як людина з голосом, схожим на голос екс-міністра, обговорює нібито із заступником міністра фінансів Польщі питання податкової перевірки дружини Новака і просить їх пом'якшити. Після Новак дав коментар, що голос - не його.

Новоспечений глава "Укравтодору" вже озвучив пріоритети в своїй роботі. По-перше, він обіцяє створити державний дорожній фонд - в нього будуть йти всі гроші, отримані від "дорожніх" акцизів. Нагадаємо, що на початку жовтня ВР прийняла відповідний закон в першому читанні. "Це дозволить збільшити фінансування на будівництво і ремонт доріг. Зараз тільки 15-20% зібраних за допомогою" дорожніх "акцизів грошей йдуть безпосередньо на дороги. Решта - до загального фонду бюджету", - розповідає екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава.

За словами колишнього директорам департаменту стратегічного розвитку дорожнього господарства Мінінфраструктури Романа Хміля, в цьому питанні одним законопроектом не обійтися. "Перше, чого потрібно буде домагатися Новаку - щоб парламент прийняв весь пакет дорожніх реформ. А це, крім закону про дорожній держфонді, ще 10 документів, які регулюють механізм роботи цього фонду", - підкреслив він. Крім того, керівник "Укравтодору" планує вже до кінця наступного року зробити технічний аудит доріг, перевіривши, в якому вони стані і наскільки завантажені ті чи інші магістралі. Це, за його словами, дозволить перейти до розробки детального плану будівництва та реконструкції доріг.

"Серед основних завдань у нього також і відновлення ефективної співпраці з ЄБРР і Світовим банком", - говорить Кава. Відзначимо, що про необхідність вести таку роботу раніше заявив і сам Новак. Більш того, експерти впевнені, що на цьому терені у поляка все вийде - він є консультантом ЄБРР. "Сьогодні критично потрібна децентралізація доріг і, відповідно, ліквідація "Укравтодору" як центральної організації. Тобто там зараз працює 25 тис. Осіб. З цієї кількості потрібно 20 тис. Вакансій роздати областям, в центральному апараті залишити 2-3 тис. І ще близько 2 тис. пустити обслуговувати дороги державного значення", - додає Хміль. У свою чергу, Олександр Кава говорить про впровадження європейських стандартів безпеки на дорогах. "Новак успішно провів таку роботу в Польщі - при ньому істотно скоротилася кількість постраждалих і загиблих в ДТП. А Україна зараз - лідер серед країн нашого регіону по цій сумній статистиці", - резюмує експерт.

Разом з тим деякі експерти критично ставляться до призначення Новака. "Є ризик, що він може стати так званим зіц-головою. Тобто буде ширмою, а" Укравтодором "реально керуватимуть його заступники, які знайомі зі специфікою цього агентства. Крім того, він може стати провідником непопулярних реформ, пише Ілля Требор в статті "Укравтодор" по-польськи: очікування і ризики від Новака" в газеті "Сегодня".

Дорожній бум, який не так давно анонсував Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, дійсно стає помітним. Очевидно, щоб посилити це вразливе напрямок, Кабмін призначив в. о. голови Держагентства автодоріг "Укравтодор" Славоміра Новака, який керував міністерством транспорту Польщі в 2011-2013 роках.

Цю новину прокоментував відомий політолог Володимир Фесенко: "Свої вже були, тому їх і не призначають... На жаль, автодор має" погану "репутацію з корупційним стереотипом: різні політичні, ділові групи розглядають його як місце, де можна поживитися бюджетними коштами - вкрасти державні гроші. Саме тому на такі проблемні ділянки шукають іноземців, які не пов'язані з нашими діловими і політичними групами впливу".

"Інша справа, що у цього поляка теж неоднозначна репутація. А ось наскільки ефективним він буде керівником автодору - покаже життя. Треба пам'ятати, що дорожнє будівництво (а ми побачили певний прогрес в цьому році) для Гройсмана - один з головних пріоритетів. Він як колишній мер розуміє, що це те, що люди бачать на власні очі. Саме тому Прем'єр особисто контролюватиме, як працює автодор, що зменшить ризики проблемних ситуацій або спроби застосувати там якісь корупційні схеми. Тому я б радив не розслаблятися новому керівнику "Укравтодору", тим більше що серед радників в Гройсмана є польський економіст Бальцерович, тому можна і польською мовою звертатися", - сказав Фесенко.

Стосовно проблем, з якими доведеться зіткнутися пану Славомір, Володимир Фесенко виділив кілька. В першу чергу - нестача коштів, адже для проведення масштабної модернізації українських доріг потрібні мільярди гривень. Тобто виникає інша проблема: де їх знайти, а це питання інвестицій та умов інвестування.

Також неминуче постане питання (а дискусія вже була близько 10 років тому) платних доріг, а точніше, балансу між платними і безкоштовними.

Але, залучаючи інвесторів, які будуватимуть майбутні платні дороги, вважає політолог, виникне ще й питання концесії. І вже були серйозні дискусії з цього приводу, і умови концесії стали перешкодою. Тому що деякі інвестори (французькі, турецькі) готові були заходити до нас, але на умовах концесії. Тобто готові були вкладати з умовою, що потім вкладені гроші повернуть. Але тоді це не пройшло через ВР. Тому так чи інакше - цю проблему доведеться вирішувати зараз, і потрібні будуть законодавчі зрушення.

"Але ми знаємо, яка зараз ситуація у Верховній Раді: там багато популізму, тому непросто буде вирішити це питання. І найголовніша проблема - в відомстві автодору звикли красти! Тому пану Новаку доведеться вибудовувати систему внутрішньовідомчої боротьби з корупцією", - резюмував Володимир Фесенко. Про це пише Тарас Здоровило в статті "Звикли красти. Політолог назвав головні проблеми, які очікують польського керівника" Укравтодору" в газеті "Україна молода".

Новому керівнику автодорожнього господарства України потрібні політична воля вищих урядових кіл і по 100 млрд грн щорічно.

Експерти стримано оцінили перспективи Новака на посаді голови Державного агентства автомобільних доріг. "Він дуже крутий спеціаліст", - зазначив Роман Хміль, який з червня 2015 го по квітень 2016 року працював директорам департаменту стратегічного розвитку дорожнього господарства та автотранспорту Міністерства інфраструктури України. Однак, зазначив Хміль, йому доведеться вирішувати дві дуже великі проблеми.

По-перше, перед Новаком стоїть завдання вивести з тіні і цивілізувати ринок. По-друге, без змін законодавства взагалі важко прогнозувати якісь успіхи Новака на чолі Укравтодору. Добре, зазначив Хміль, що Верховна Рада прийняла в першому читанні проект про дорожній фонд. Однак це - лише один з десятка вкрай необхідних законопроектів, без яких про реформу в галузі говорити важко.

Якщо ж парламент буде працювати неефективно, то Новак зіткнеться з тими ж проблемами, що і його попередники. Хміль зазначив, що незалежного контролю якості українських доріг немає, а перевантажені вантажівки досі руйнують вітчизняні автомагістралі. Ще один нонсенс для європейського чиновника - в Україні не так просто звільнити працівника. На думку Хміля, з 25 тис. задіяних в галузі людина звільнити потрібно мінімум 20 тис. І віддати контракти комерційним компаніям. "На додаток до пакету автодорожніх законопроектів треба ще й змінити Кодекс законів про працю", - переконаний колишній службовець Мінінфраструктури. Щоб найняти професійну команду, Новаку доведеться платити таким фахівцям ринкові зарплати.

"Цілий клубок проблем, вирішення яких цілком залежить від політичної волі уряду і парламенту", - підсумував Хміль. За його словами, Новак має великий політичний капітал і зв'язку в Польщі і Європі, які при необхідності зможе використовувати для тиску на українську владу. Хміль навів приклад глави Укрзалізниці Балчуна, який поки що не зміг звільнити свого підлеглого Івана Федорка - той в нетверезому стані потрапив в дорожню аварію.

За словами Хміля, на 2016 рік з державної скарбниці на дорожню галузь передбачено 6 млрд грн і ще 20 млрд - з інших джерел. Оскільки бюджет на цей рік був прийнятий із запізненням, то буде добре, якщо на дорожнє господарство України витратить якихось 5 млрд грн, припустив Хміль. "А нам треба щорічно по 100 млрд грн. Протягом 10 років - і тільки тоді дорожню мережу можна було б відремонтувати", - підкреслив колишній службовець Мінтрансу. За його словами, закон про дорожній фонд може забезпечити галузі 30-40 млрд грн. в рік, тому уряду потрібно буде знаходити ще по 60 млрд грн. щорічно.

Новаку мало буде знайти ці кошти, потрібно буде ще зменшити корупційну складову. Згідно спостережень Хміля, поточний тіньовий ефект в галузі досягає 30%. "Я до сих пір чую, що для того, щоб отримати контракт, потрібно віддати 30% від його суми", - зазначив він.

Експерт "реанімаційному пакету реформ" Андрій Мартенс високо оцінив досягнення Польщі в дорожньому господарстві. За його словами, ця країна за сім років вклала в галузь приблизно 40 млрд євро. "Польща здійснила справжній прорив і цей досвід, безумовно, піде на користь Україні", - переконаний Мартенс.

На його думку, дуже важливо, з якою командою працюватиме Новак в Україні і навів приклад з призначенням Балчуна в Укрзалізницю. "Призначили хорошого і грамотного людини, а корупційні схеми як працювали, так і працюють", - зазначив експерт.

Він зазначив, що Новак отримав у спадок зруйноване дорожнє господарство, яке "з ніг до голови уражене корупцією", та ще й з повністю морально застарілим обладнанням, пише Микола Оліярник в статті "Один в Укравтодорі не воїн. Без команди і підтримки уряду Новак не впорається" у виданні "Новое время".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus