3 жовтня. Огляд преси. Економічні тенденції: як українці доживуть до Нового року

03.10.2016 12:00

3 жовтня. Огляд преси. Економічні тенденції: як українці доживуть до Нового року

В Україні податкове законодавство змінюється настільки часто, що бухгалтери, які залишилися на кілька місяців без роботи, ризикують випасти з контексту і упустити важливі нюанси. Раз по раз новий Кабмін береться переписувати Податковий кодекс до Нового року, нехтуючи тим, що від моменту зміни податкового законодавства до його вступу в силу повинно пройти не менше 6 місяців.

В Україні податкове законодавство змінюється настільки часто, що бухгалтери, які залишилися на кілька місяців без роботи, ризикують випасти з контексту і упустити важливі нюанси. Раз по раз новий Кабмін береться переписувати Податковий кодекс до Нового року, нехтуючи тим, що від моменту зміни податкового законодавства до його вступу в силу повинно пройти не менше 6 місяців.

Уряд Володимира Гройсмана не став винятком - Міністерство фінансів готує проект змін податкової системи, який має запрацювати з січня 2017 року. Одна з проміжних версій документа 23 вересня було оприлюднено на сайті Кабміну. Згідно із запевненнями уряду, запропонована концепція вже схвалена впливовими українськими бізнес-асоціаціями та об'єднаннями підприємців. З точки зору авторів ініціативи багато із запропонованих змін повинні поліпшити життя малому та середньому бізнесу (МСБ).

Автори проекту змін до Податкового кодексу зуміли обійти аж надто болючим для підприємців момент - зміна спрощеної системи оподаткування. Цього разу замість того щоб черговий раз намагатися безуспішно "рихтувати" положення про єдиний податок, в Мінфіні вирішили ввести нові способи оподаткування для МСБ в рамках загальної системи оподаткування. Тобто, крім "спрощенки" в її сьогоднішньому вигляді діятимуть три категорії: дрібна одноосібна діяльність зі сплатою фіксованого податку, "пом'якшена" загальна система і стандартна загальна система. Таке рішення, зокрема, підтримали експерти Європейської Бізнес Асоціації. На їхню думку, реалізація цієї ініціативи розширить можливості вибору оптимального способу оподаткування.

Новою системою оподаткування індивідуальної діяльності можуть скористатися безробітні громадяни, які не зареєстровані як підприємці. Умови оподаткування самозайнятих пропонуються досить щадні. На думку адвоката Адвокатського бюро Оксани Кобзар, з прийняттям подібного законопроекту робота в першій групі діючої спрощеної системи втратить сенс, оскільки запропоновані умови на фіксованій ставці ПДФО виглядають привабливіше в частині граничного річного ліміту доходів. Зараз у спрощенців першої групи річний дохід обмежений 300 тис. грн, і цей ліміт не прив'язаний до зміни поступово зростаючої мінімальної зарплати.

Поки під питанням залишається алгоритм виплати вищеназваними новими категоріями платників податків єдиного соцвнеску - опитані експерти не знайшли згадки про це в тексті оприлюдненого документа.

Ще один бонус для МСБ - податкові канікули до 2021 року. Завдяки їм існуючі та створені з нуля підприємства з річним доходом не вище 3 млн грн і не більше ніж 20-ю штатними працівниками, яким нарахована зарплата не нижче двох мінімальних (з грудня 2016 року - 3,1 тис. грн) отримають можливість застосування нульової ставки податку на прибуток. Опитані фахівці в цілому вітають подібну ініціативу, але не виключають, що ефект від неї може бути двояким. "Податкові канікули помітно підвищать підприємницьку активність. З початку 2017 року можна очікувати істотного збільшення кількості новостворених підприємств. Але вони можуть функціонувати в умовах податкових канікул, а до їх закінчення припинити свою діяльність", - аналізує можливі негативні наслідки цього нововведення адвокат, керуючий партнер АТ "Вдовичен і партнери" Олег Вдовичен.

Виходячи з проекту змін до Податкового кодексу, тепер влада розраховує без зниження ставок податків посилити ефект детінізації за рахунок інших стимулів. Виграш від детінізації повинні отримати як підприємці, так і економіка. Разом з тим в числі ризиків - збереження колишнього складного порядку зняття з обліку після припинення діяльності, що може відлякати підприємців від реєстрації, а також складності, які створюють санітарні, пожежні та інші служби, пред'являючи вимоги до місць надання готельних видів послуг.

Негативну роль у реалізації намічених планів також може зіграти ментальність самозайнятих українців. По всій видимості, багато роботодавців воліють обійтися напівзаходами і просто перерозподілять співвідношення білої і чорної частини винагороди на користь білої. Разом з тим, на думку Оксани Кобзар, великому бізнесу буде складно використовувати кампанії з канікулами для податкової оптимізації через обмеження за обсягами доходу та видів діяльності. Як зазначає співрозмовниця, пільговикам не дозволять оптову торгівлю, юридичні послуги та послуги з ведення бухобліку і зовнішньоекономічну діяльність крім як в сфері інформатизації, пише Марія Бабенко в статті "Пряники під ялинку. Кому з січня обіцяють податкові канікули" у виданні "Фокус".

З 1 жовтня вводиться новий український паспорт у вигляді ID-карти. Головний мотив - безпека: такі документи найбільш захищені від підробок, ними зможе скористатися тільки власник.

Основна його відмінність від нинішнього паспорта полягають в тому, що видаватися громадянам України він буде не з 16, а з 14 років. Термін дії - чотири роки. Після 18-ти документ буде видаватися на 10 років. Перший паспорт у формі картки оформляється тільки за місцем проживання безкоштовно.

При цьому, старі паперові паспорти обмінювати в терміновому порядку не потрібно.

"Все паспорти, видані раніше, діють, - говорить глава Державної міграційної служби України Максим Соколюк. - Тому насильно ніхто нічого змінювати не буде. Тим більше, що ми запланували цей перехідний термін на 4 роки. Люди, які звертаються (втратили свої документи, яким виповнилося 25, 45 років), їм будуть пропонувати змінювати на паспорт на ID-карту".

Так само першого жовтня потрібно буде зняти показники електролічильників, щоб перший раз заплатити за новими тарифами. Нагадаємо, що у вересні вони зросли в майже на 30%.

У жовтні так само включать опалення. І буде воно коштувати майже в 2 рази більше, ніж в минулому році. Але тут є два моменти. По-перше, невідомо, з якого числа у якому місті його включать, адже рішення про це приймають місцеві ради. Наприклад, в минулому році в багатьох містах через теплу погоду опалення з'явилося в останніх числах місяця. По-друге, заплатимо ми за нього тільки в листопаді, коли і буде зрозуміло, чи по кишені українцям грітися цієї зими.

Ще одним неприємним сюрпризом для громадян може стати подорожчання послуг стаціонарного зв'язку. Справа в тому, що компанія "Укртелеком" звернулася до контролюючого органу з пропозицією підвищення тарифів на послуги місцевого телефонного зв'язку і чиновники не змогли встояти перед таким проханням. Напевно, аргументи у монополіста були хороші.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) затвердила нові граничні тарифів на загальнодоступні телекомунікаційні послуги. Згідно з рішенням НКРЗІ, підвищення тарифів буде проведено в два етапи: до 31 грудня 2016 року передбачено підвищення в середньому на 10,6% для населення і бюджетних установ, а з 1 січня 2017 року - для бюджетних установ на 21,2%.

Уряд скасовує державне регулювання цін на соціальні продукти, яке діяло в Україні з 1996 року. Згідно з цими нормативами, торгова націнка не могла бути більше 15 відсотків на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину, м'ясо птиці, варені ковбаси, молоко, сир, сметану, вершкове масло і соняшникова олія, курячі яйця. Цей пілотний проект триватиме три місяці. У міністерстві економічного розвитку вважають, що продукти з-за цього не подорожчають. Навпаки, експеримент доведе, що ми не потребуємо державне регулювання цін, оскільки з 2003 року зростання цін на соціально значущі продукти харчування значно випереджає середнє зростання цін на всю іншу їжу.

Експерти з чиновниками не згодні і впевнені, що ціни виростуть на 15 відсотків, що найбільше вдарить по старим і нужденним. За останні 10 днів зросла ціна майже половини соціальних продуктів харчування, пише Андрій Гаценко у статті "1 жовтня в Україні прощаються зі старими паспортами і чекають зростання цін на хліб" в газеті "КП в Украине".

До Нового року середнього українця чекають потолстевшій на 1000 грн гаманець (+ 22% за рік), підросли на 12% ціни, що подорожчав на 1,5 грн долар (до 26,8 грн/долар) і на 4,3 грн (+22 %) - бензин. Зате стане більше робочих місць: економіці країни додатково знадобляться приблизно 23-25 ​​тис. Робочих рук. Такий черговий консенсус-прогноз експертів. Скласти його допомогли Андрій Забловський (Рада підприємців при Кабміні), Павло Мельник (аналітагентство MPP Consulting), Микола Івченко (ГК Forex club) і Валентин Землянський (Центр світової економіки і міжнародних відносин). Попереднє "попадання в ціль" прогнозів склало близько 80%.

У III кварталі експерти правильно передбачили курс долара, ціну газу і бензину. Але завищили рівень інфляції: вони прогнозували 7,5%, але реальність виявилася приємніше - зараз ми маємо 4,5% з початку року, а з урахуванням вересня очікується не більш 6%. Вгадали вони з безробіттям - прогнозували 9,3%, а по факту - 9%, але занизили рівень середньої зарплати - прогноз був 5020 грн, факт - 5202 грн. До речі, офіційні прогнози інфляції виявляються нижче експертних третій квартал поспіль. Це, на думку Землянського, може бути свідченням того, що Держстатистики занижує фактичне зростання цін: "У розрахунок беруться найдешевші товари і послуги, а не середні. Тому наші цифри точніше", - вважає аналітик.

Держборг, що виріс на 200 млрд грн, продовжить збільшуватися - через те, що Україна вже отримала третій транш МВФ (1 млрд доларів), а також випустила ОВДП (цінні папери) під гарантії уряду США на 1 млрд доларів. Прискориться і інфляція: за словами Івченка - через підвищення цін на електроенергію та інші послуги ЖКГ, а також з-за традиційного осіннього подорожчання продуктів. "Досягти запланованого в бюджеті показника інфляції в 12% ми зможемо лише за сприятливої ​​тенденції на світових ринках і гарний урожай", - впевнений Мельник. Прогноз експертів: до кінця року інфляція складе 16%.

Що стосується курсу гривні до долара, то ряд експертів говорять про 27-27,5 грн/долар. Такий курс складеться через те, що необхідно закуповувати паливо до отопсезону, а ціни на світових товарно-сировинних ринках, де ми продаємо зерно і руду, залишаються низькими. Чи не вселяє оптимізму поки і повільне зростання нашої і світової економіки. Забловський ж, навпаки, прогнозує курс 26-26,5 грн: він упевнений, що транш від МВФ і надходження валютної виручки від нового врожаю стабілізують валютний ринок після недавньої девальвації гривні, викликаної переважно спекулятивними факторами.

До кінця року середня зарплата може перевищити 200 доларів, або додасть 235 грн до ставок грудня-2016. На думку Забловського, зростання пов'язане з підвищенням соцстандартів, а також зростанням ділової активності в країні. Реальне безробіття в країні залишається досить високою (9-10%). Івченко впевнений, що рівень безробіття вище 9%, починаючи з 2014 р, - показник небезпечний. А вийти з цієї ситуації можна, лише розвиваючи малий і середній бізнес і не заважаючи людям самоустраіваться. "Розраховувати в таких умовах необхідно тільки на себе. Криза часто є хорошим моментом для відкриття власної справи. Тільки за допомогою такої моделі ми зможемо впоратися з високим безробіттям. Сподіватися на самостійне вирішення кризи на ринку зайнятості не стоїть", - впевнений Івченко. А Забловський додав, що реальне поліпшення із зайнятістю населення почнеться, коли буде стабільне економічне зростання, а інвестклімат покращиться. Відбудеться ж це не раніше 2017 р.

Бензин до кінця року стане дорожче, ніж зараз, максимум на 5-6%. Це пов'язано з девальвацією гривні, так як ціни на нафту поки стабільні, вважає Забловський. А ось газ не може бути дешевше 200 доларів за 1000 куб. м: попит на нього в цей період буде зростати в світі. "Погіршить ситуацію і озвучені прогнози про суворої зими", - додав Землянський. В цілому можна зробити висновок, що в найближчі три місяці життя трохи подорожчає, але буде досить стабільною, пишуть Олександр Панченко, Коновалова Христина в статті "Як українці будуть жити до Нового року: все трохи подорожчає, зарплати виростуть, роботи стане більше" в газеті "Сегодня".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus