19 жовтня. Огляд преси. Опалювальний сезон і реформа ЖКГ: як будуть грітися українці

19.10.2016 12:00

19 жовтня. Огляд преси. Опалювальний сезон і реформа ЖКГ: як будуть грітися українці

У зв'язку з початком опалювального сезону Україна призупинила закачування газу в підземні сховища і почала його відбір з них. Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook прес-секретар ПАТ "Укртрансгаз" Максим Белявський. Запаси газу в ПСГ України з 6 квітня по 12 жовтня, за його даними, збільшилися на 74,6%, до 14,7 млрд кубометрів.

У зв'язку з початком опалювального сезону Україна призупинила закачування газу в підземні сховища і почала його відбір з них. Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook прес-секретар ПАТ "Укртрансгаз" Максим Белявський. Запаси газу в ПСГ України з 6 квітня по 12 жовтня, за його даними, збільшилися на 74,6% (майже на 6,3 мільярда кубометрів) до 14,7 мільярда кубометрів.

В опалювальний сезон 2015/2016 років Україна почала відбір газу з підземних сховищ з 30 жовтня. На той момент в них перебувало 17 мільярдів кубометрів. Після закінчення опалювального періоду в ПСГ залишалося понад 8,4 мільярда кубометрів. У нинішньому році, як прогнозує Український гідрометеорологічний центр, опалювальний сезон може тривати, з погляду температурних умов, 160-180 днів.

Глава Міненерговугілля Ігор Насалик минулої неділі заявив, що відомство готове до найнижчих температурних режимів. "Загрози (в ході) осінньо-зимового періоду немає, - запевнив міністр, - Якщо виникне така проблема - енергетика візьме удар на себе". Але яким чином? "У тих будинках, де опалення ще не підключено (в 30% будинків), населення використовує кошти обігріву на електричну енергію. Але енергетика повністю до цього готова", - запевнив він, однак визнав, що Україна закуповує вугілля із зони АТО, але "щоразу ці обсяги зменшуються".

"Ми законтрактували потоки вугілля з інших країн - понад 560 тисяч тонн", - заспокоїв міністр країну. "На сьогоднішній день на складах зберігається 1,836 млн т (вугілля) і щодня йдуть додаткові постачання вугілля. Ніяких зауважень до роботи енергетичної системи зараз немає", - запевнив Насалик, чомусь забувши повідомити, що згідно з його ж наказом до початку опалювального періоду на складах мало лежати два мільйони тонн палива, зауважує газета "День".

"Вирішивши" питання з дефіцитом вугілля, Насалик взявся за газ, якого в наших ПСГ цьогоріч суттєво менше, ніж зазвичай. "Хотілося б, щоб НАК "Нафтогаз" не дискутував на тему, скільки ще необхідно мати газу в підземних сховищах газу, а виконував розпорядження уряду, де чітко вказано, що запаси газу повинні становити 17 мільярдів кубометрів", - підсумував міністр.

Не викликає хвилювань розпочатий опалювальний сезон і у прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. "Для всіх громадян я хочу сказати, що газ, електроенергія є в необхідній кількості... Є 100% готовність розпочати опалювальний сезон там, де він ще не почався через те, що температурний режим поки що є прийнятним, і вже розпочато опалювальний сезон там, де покази температурні дозволяють це зробити", - сказав голова урду на селекторній нараді минулого тижня. Однак тут-таки закликав місцеву владу готуватися до можливих складних погодних умов, пише Віталій Княжанський у статті "Загрози холоду немає" в газеті "День".

Ранні холоди, як завжди, прийшли несподівано. Українці тиснуться до батарей, а ті не відповідають теплом. Що говорити про регіони, якщо навіть у Києві подали тепло далеко не в усі багатоповерхівки. А поки батареї тільки теплішають, громадяни прикидають, чи вистачить газу на всю зиму.

Нічні температури в більшості регіонів України опускаються нижче нуля, а опалення включили, за офіційними даними, тільки в 70% будинків. Хоча до опалювального сезону готові 100%.

Принаймні такі цифри озвучив віце-прем'єр-міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, коментуючи результати моніторингу Мінрегіону. За його словами, опалювальний сезон успішно почали у Волинській, Хмельницькій, Житомирській, Черкаській, Рівненській, Івано-Франківській, Сумській, Тернопільській областях, де за станом на 15 жовтня підключення до тепла об'єктів соціальної сфери та житлових будинків становить 90-100%.

"Розпочато опалювальний сезон і в Луганській області, але в Лисичанську та Рубіжному його треба прискорити. Ми маємо температурний режим, який зобов'язує подати тепло в будинки і соціальні об'єкти", - зазначив Зубко.

Він повідомив, що технологічно процес підключення до тепла від ухвалення рішення триває 3-4 дні.

За словами експертів, всі ці гасла про майже 100%-ву готовність до опалювального сезону - не більш ніж пропаганда, і нас чекає дуже непроста ситуація взимку.

"20 вересня рівень готовності об'єктів до опалювального сезону оцінювався Кабміном в 50%, а через три дні цей показник сягнув уже 100%, - зауважує енергетичний експерт Валентин Землянський. - Той, хто бачив, як комунальники латають аварійні труби, прекрасно розуміє, що три дні вистачить тільки на те, щоб розрити яму і відключити воду в довколишніх будинках. А тут масштаб цілої країни".

Ще однією знаковою подією цих вихідних став той факт, що Україна припинила закачування газу в підземні газові сховища (ПСГ) і почала його відбір. Нині, за ​​словами прес-секретаря "Укртрансгазу" Максима Білявського, в ПСГ зберігається 14,7 млрд куб. м, наповненість - 48%.

Це істотно менше, ніж було у сховищах перед минулим опалювальним сезоном. Так, на 15 жовтня 2015 року в сховищах зберігалося близько 16 млрд кубометрів. А два роки тому в сховища перед зимою заклали 17 млрд кубометрів.

"У минулому році через теплу зиму і скорочення споживання газу в підземних сховищах після закінчення опалювального сезону залишилося паливо, - каже співзасновник фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. - Якщо зима буде теплою і споживання газу не буде збільшуватися, то 14,7 млрд кубометрів газу має вистачити для проходження опалювального сезону. Інше питання - що буде, якщо надовго вдарять морози?"

У цьому випадку експерт не виключає, що деяких промислових споживачів доведеться обмежувати в споживанні палива. Тобто, на вимушений простій можуть зупинитися хімічні і металургійні підприємства, пишуть Андрій Гаценко, Ірина Руденко, Юлія Манарченко, Марія Солодовник, Олена Гулай, Єрмолай Терентьєв у статті "5 гарячих порад, які допоможуть отримати опалення в будинок" в газеті "КП в Украине".

Українці споживають майже втричі більше ресурсів, ніж європейці в країнах зі схожим кліматом. Як кажуть експерти, через низькі тарифи не було стимулів інвестувати кошти в енергоощадження. Тільки в 2014-му з державного бюджету виділили 152 млрд гривень на покриття дефіциту теплокомуненерго і "Нафтогазу" - чинні тарифи на комуналку витрат підприємств не покривали.

За кілька років газ в Україні подорожчав майже вшестеро, вже в наступному році, як зазначається в меморандумі з МВФ, дефіцит "Нафтогазу" буде ліквідовано. Віце-прем'єр Геннадій Зубко впевнений: для того щоб платити менше, українці повинні переглянути енерговитрати і споживати в кілька разів менше газу, тепла та електроенергії.

Якби Україна досягла рівня енергоефективності Польщі, впевнений заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Домбровський,> залежність від імпорту газу, добробут українців можна було збільшити в 3,5 раза. "За 25 років незалежності північному сусідові ми заплатили більш як 100 мільярдів доларів за газ, це ще один ВВП", - розповідає парламентар.

В середньому Україна споживає 32 мільярда кубометрів газу за рік (промисловість і населення), а видобуває приблизно 20 мільярдів кубів: решту доводиться імпортувати. Якщо скоротити споживання і відмовитися від імпорту, щорічно можна заощаджувати мільярди доларів. Так, цього року Україна в середньому купувала тисячу кубометрів газу за 185 доларів, у наступному році ціна підніметься до 245 доларів.

Україна має величезний потенціал, впевнена заступник гендиректора Європейської Комісії з питань політики сусідства та дозволу Катерина Матернова, а скоротивши своє споживання енергоресурсів, можна не просто економити мільярди доларів, а й забезпечити енергетичну безпеку.

"Україна розташована в найбільш енерговитратній частині Європи. Тут витрачають найбільше ресурсів, втрат набагато більше, ніж у країнах зі схожим кліматом. Інвестиції в енергоефективність можна назвати інвестиціями "без жалю". Тут працює замкнутий цикл: можна забезпечити свою енергобезпеку, розвивати малий і середній бізнес, зменшити суми в платіжках", - розповідає експерт.

З бюджету України в Фонд спрямують 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро - Європейський Союз. Цими грошима зможе скористатися будь-яка сім'я вже в квітні наступного року.

Річний обсяг ринку енергоефективності - 10 мільярдів гривень на рік, також, за словами експертів, масштабна термомодернізація України дозволить створити 75 тисяч робочих місць - дрібний і середній бізнес повинен забезпечити українців можливістю провести енергоаудит, скласти проект і утеплити будинок. "Це дозволить заощадити на все життя", - розповідає Геннадій Зубко.

Фондом буде керувати наглядова рада, до складу якої увійдуть міжнародні партнери проекту, представники міжнародних фінансових організацій і уряду країни. Крім того, в рамках Фонду буде створено технічний офіс, фахівці якого будуть займатися розробкою типових проектів з підвищення енергоефективності житлових будинків.

До слова, в Києві комплекс заходів з енергоефективності для типової багатоповерхівки обійдеться не менш ніж у 5-8 мільйонів гривень. Така система в будинку на 100 квартир може обійтися в 300 тисяч гривень, тобто всього по 3000 гривень з кожної квартири. Таке обладнання дасть змогу економити від 15 до 30% тепла і окупиться за 2-3 опалювальних сезони, пише Олександр Литвин у статті "Заощадити на все життя": українців чекає радикальна реформа ЖКГ" в газеті "Сегодня".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus