28 жовтня. Огляд преси. Переписка Суркова: правда чи фейк

28.10.2016 12:00

28 жовтня. Огляд преси. Переписка Суркова: правда чи фейк

Інтригою тижні стали "листи Суркова" - просочилася в інтернет нібито листування між Владиславом Сурковим і його помічником Павлом Карповим. Кореспонденцію виклав невідомий широкому загалу сайт "Кіберхунта". Команда хакерів стверджує, що зламала особисту пошту помічника президента Росії.

Інтригою тижні стали "листи Суркова" - просочилася в інтернет нібито листування між Владиславом Сурковим і його помічником Павлом Карповим. Кореспонденцію виклав невідомий широкому загалу сайт "Кіберхунта". Команда хакерів стверджує, що зламала особисту пошту помічника президента Росії і витягла звідти шокуючий план із дестабілізації соціальної і політичної обстановки в Україні. Політики і користувачі соцмереж розділилися, як зазвичай, на два табори. Одні вважають листи справжніми, інші називають їх фейком, сфабрикувати в Україні.

Першим опублікував новину про прорив "Кіберхунти" народний депутат і радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. У нього, а також колеги по радам Авакову - Зоряна Шкіряка немає ні тіні сумніву в достовірності.

"Я в черговий раз побачив, наскільки користувачі українських соціальних мереж мало знайомі з методикою роботи радянських/російських спецслужб і державних органів, які не зупиняються ні перед чим у досягненні своїх злочинних цілей", - написав Геращенко в Фейсбуці.

Скептики, а серед них відомий політолог Кость Бондаренко, висловлюють сумнів, що помічник Путіна міг користуватися незахищеними каналами зв'язку і допускати помилки в слабкому по аналітиці тексті.

У листах викладено два плани. Перший з кодовою назвою "Шатун" передбачає повернення під контроль України бунтівних територій Донбасу на умовах, вигідних Росії. Але головне - це дискредитувати команду президента Порошенко і його самого шляхом публічної кампанії. До неї збираються залучити керівників радикальних партій і "Батьківщини". А також відомих журналістів і громадських активістів. Вони повинні підняти народ на "тарифні Майдани", в результаті привести Україну до дострокових парламентських і президентських виборів.

Другий план - розвиток сепаратистських настроїв на Закарпатті з метою досягнення федерального статусу. Упор також робиться на антиукраїнську пропаганду. Як і в першому випадку, названі імена спільників-депутатів. Ну ніякої конспірації!

На підтвердження своїх здібностей "Кіберхунта" опублікувала дані з службового ящика Суркова. Їх справжність нібито підтвердило міжнародне журналістське співтовариство Bellingat. Однак експерти відзначають, що мова йде про службове адресу, а скандальні листи відправлялися з особистих адрес. Інтрига залишається.

Політологи висловлюють різні версії з приводу гучного "зливу". На думку директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, серйозних наслідків він не матиме, але все ж зіграє свою роль.

"Довести, справжні листи чи ні, думаю, не можна. Та це й не важливо. Хакерська війна - одна з форм гібридної. Головне - ці листи показують, що події в Україні не внутрішній конфлікт, як це бачать німці і французи, а зовнішній", - вважає Карасьов.

Інші експерти більше схильні до конспіративних версіями.

"З опублікуванням листів інфікована певна політичне середовище, - каже Володимир Цибулько. - Раніше вважалося, що в інтересах Кремля працює тільки Оппоблок, тепер же на стороні супротивника опинилися і "Батьківщина", і радикали, За стилістикою листів більше схоже, що вони писалися в Україні. Можу припустити, що це "братські пропозиції" по роботі з Кремлем".

Політолог Олексій Якубін також звертає увагу на те, що в листах згадуються конкретні партії та прізвища депутатів від Блоку Порошенко.

"Не фігурує "Народний фронт", він же найбільш активно розкручує тему листів", - відзначає експерт.

На думку політолога, ми маємо продукт внутрішніх політичних ігор. Тим більше що питання про дострокові вибори в Раду дійсно висить в повітрі, пише Валерія Чепурко в статті "День Суркова" в газеті "КП в Україні".

Скандал, пов'язаний з публікацією електронного листування помічника російського президента Владислава Суркова, набирає обертів. Ряд політиків, експертів і журналістів засумнівалися в достовірності викладених в Інтернет документів. Хоча народний депутат, член колегії МВС Антон Геращенко наполягає, що це дійсно листи з електронної пошти Суркова, яку зламали українські хакери. Про їх автентичності заявив також радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.

Раніше члени хакерської організації "Кіберхунта" повідомили, що отримали доступ до листування Суркова і виклали на своєму сайті скани кількох документів. В оприлюднених матеріалах йдеться про плани по дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні та розвитку сепаратистського руху в Закарпатті.

У листуванні згадуються прізвища народних депутатів з фракції "Блок Петра Порошенка" Мустафи Найєма, Сергія Лещенка, Світлани Заліщук, Ольги Червакової, а також відомих журналістів і громадських діячів, яких нібито планується "втемну" використовувати для розхитування ситуації в Україні. Втім, ряд експертів і блогерів звернули увагу, що документи рясніють помилками і українізмами: "люди з оточення Порошенко", "в Україні", тоді як росіяни вперто говорять "на Україні", "кумовей", замість "кумів" і так далі.

Сумнівається в автентичності листування Суркова і губернатор Закарпаття Геннадій Москаль. "План дестабілізації в Закарпатті, опублікований хакерами нібито з електронного листування помічника Путіна, абсолютно нереальний, оскільки не відповідає тому, що насправді відбувається в Закарпатті. Сам текст написаний безграмотно, з численними граматичними та фактичними помилками, наведені дати виконання завдань, які давно пройшли, роль русинства занадто перебільшена, названі організації, яких взагалі немає в природі, приплітаючи якісь румунські русини, які ніколи не існували. і таких дурниць маса. Тому або цей план складали люди, які не розуміються на ситуації в Закарпатті та, намагаючись вислужитися перед керівництвом Росії, подають йому спотворену картину, або ж це грубо сфабрикована фальшивка... Зараз будь-які спроби створити в Закарпатті якусь автономію або окреме квазіобразованіе начебто так званих "ЛНР" і "ДНР" приречені на повний провал", - вважає Геннадій Москаль.

А згаданий в оприлюднених документах народний депутат Мустафа Найєм, написав в "Фейсбуці": "Я не знаю, наскільки вона (листування. - Ред.) Автентична, але точно знаю, що пан Сурков може планувати що завгодно - хоч референдум на Алясці, хоч вибори в Дебальцеве ". На думку ж політичного експерта Миколи Спиридонова, "головна мета цього фейк - дискредитувати будь-протестний рух в Україні. Будь-яку критику влади".

Як би там не було, але опублікованій листуванням зацікавилася Служба безпеки України. "Нами було призначено експертне дослідження цих документів ... Але зміст окремих файлів збігається з матеріалами, які вилучалися СБУ під час обшуків, пов'язаних з розслідуванням сепаратистських рухів в Закарпатті. Оприлюднений план по забезпеченню федерального статусу Закарпаття та кілька інших документів фактично збігаються слово в слово з документами, вилученими у одного з організаторів сепаратизму в Закарпатській області", - сказав в ефірі телеканалу" 112. Україна "керівник апарату глави СБУ Олександр Ткачук.

Тим часом хакери з "Кіберхунти" в якості доказів автентичності матеріалів виклали в Мережу скани паспортів помічника президента РФ і його родичів, а також ряду інших документів, пише Олександр Галух в статті "Не знаю, наскільки автентичне листування, але точно знаю, що пан Сурков може планувати що завгодно" в газеті "Факты и комментарии".

Хакерська група "КіберХунта" заявила про злом особистої пошти помічника президента РФ Владислава Cуркова, опублікувавши документи, в яких йдеться про плани дестабілізації ситуації в Україні. Перший документ, озаглавлений "План Шатун", передбачає організацію в листопаді 2016 року "Тарифної майдану" силами опозиційних партій - з кульмінацією у вигляді зіткнень, спровокованих ТІТУШКИ. Крім того, в ньому йдеться про необхідність підриву дисципліни в Збройних силах, підтримки нової хвилі сепаратизму в регіонах, дискредитації президента Порошенко і його оточення за допомогою народних депутатів і журналістів, які розслідують корупцію в вищих органах влади. Метою цих заходів автори документа називають дострокові парламентські і президентські вибори, в цьому випадку росіянам буде легше "повернути Донбас в політичне поле України на умовах РФ".

Другий документ розповідає про план дій, націлених на "просування федерального статусу Закарпатської області". Його повинні були почати реалізовувати влітку, але помічник Суркова Павло Карпов нібито попросив шефа переглянути терміни.

Достовірність документів відразу викликала сумніви. У тому, що це фейк, переконані багато лідерів думок, в тому числі і журналісти-розслідувачі, чиї імена названі в документах. Вони вважають, що "порохоботи" намагаються їх дискредитувати. При цьому про справжність документів заявляють радники глави МВС, в достовірності інформації не сумніваються представники інших хакерських груп, які разом з КіберХунтой входять в Кіберальянс українських хакерів. Сама КіберХунта на запит Фокуса не відповіла.

Журналіст Дмитро Гнап впевнений, що ці "документи" - "повна маячня, фуфло і фейк", причому зліплений дуже незграбно: в ньому багато і граматичних помилок, і дрібниць, які вказують, що автори - українці. Звичайно, я посміявся над цим. "З колегами ми жартували, що знайшлося ще одного листа Суркова Путіну, де він пропонує починати наступ на Україну, якщо провалиться система електронного декларування, - зазначає він. - Очевидно, що цей фейк вигідний владі і людям, які його розганяють, наприклад, в це були помічені Антон Геращенко і Зорян Шкіряк (радники міністра внутрішніх справ України. - ред.), активно підключилася вся фірма "порохоботов", яка Шейру його в соцмережах".

"Кажуть, раніше КіберХунта публікувала більш-менш достовірну інформацію, тепер через цей перевірений, має довіру канал вирішили запулить таку дурницю. У цьому немає нічого дивного. Фейки часто поширюються через нормальних авторитетних людей, ми вже багато разів це бачили", - зазначає журналіст.

Представник хакерської групи RUH8 Шон Таунсенд не сумнівається в справжності наданих документів - бачив і більш божевільні плани по дестабілізації, ще більш неохайно і неформально оформлені, які, тим не менш, здійснювалися і були оплачені. "Думаю, КіберХунта трохи поквапилася з публікацією, але добре сміється той, хто сміється останнім. На" ІнформНапалме "зараз вийшла стаття з посиланням на архів пошти. Особливих сенсацій в цьому архіві немає, але це доказ злому", - говорить він.

За словами експерта, за Підкарпатської Русі є додаткові і численні докази, включаючи те, що у вересні автор цього плану зустрічався з іншим радником президента РФ. За Суркову буде продовження, будуть пруф. Є матеріали і по іншим російським діячам, але вони зараз в роботі, тому про них не варто поки говорити.

Таунсенд вважає, що якість інформації, яку видобуває КіберХунти, високе. Публікується далеко не все. З інформацією, що залишилася за кадром, працюють і спецслужби, і волонтери-аналітики, і хакери. "Злом - це не просто інформація, це безперервний процес, коли перший результат дозволяє рухатися далі", - відзначає він. Про це пише Олексій Батурин в статті "Каже Кремль. Як і для чого в Мережу потрапив" план Суркова " у виданні "Новое время".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus