4 жовтня. Огляд преси. У Росії заарештували журналіста Укрінформу: всі подробиці

04.10.2016 12:00

4 жовтня. Огляд преси. У Росії заарештували журналіста Укрінформу: всі подробиці

Головною новиною стало затримання Романа Сущенка, паризького кореспондента Укрінформу, який належить державі. Під час приватного візиту в Москву його заарештували за звинуваченням у шпигунстві. Захищати Сущенка взявся адвокат Марк Фейгін, який раніше вів справу льотчиці Надії Савченко.

Головною новиною стало затримання Романа Сущенка, паризького кореспондента Укрінформу, який належить державі. Під час приватного візиту в Москву його заарештували за звинуваченням у шпигунстві. Захищати Сущенка взявся адвокат Марк Фейгін, який раніше вів справу льотчиці Надії Савченко.

Фейгін підтвердив, що Сущенко приїхав в Москву 30 вересня в особистих цілях. Він хотів відвідати родичів, а саме - свого двоюрідного брата, і під час поїздки офіційно перебував в короткостроковій відпустці. Відомо також, що журналіст зупинився вдома у родичів, поклав речі і пішов. Більше його не бачили. Пізніше він був виявлений в СІЗО Лефортово. Журналіста звинуватили в шпигунстві за ст. 276. 1 жовтня рішенням Лефортовський суду обрали як запобіжний захід утримання під вартою.

"Я прочитав офіційні заяви ФСБ і зрозумів, що його звинуватили в тому, що він є агентом українських спецслужб. [В ФСБ стверджують, що затриманий журналіст є кадровим співробітником і полковником головного управління розвідки Міноборони України, де цей факт спростовують] І займається військовою розвідкою , чимось подібним. Сущенко нібито знаходиться в званні полковника, і це виглядає дуже дивно", - сказав Фейгін і додав, що більше інформації у нього немає, адже він ще не спілкувався зі своїм клієнтом і не ознайомився з матеріалами справи.

На момент бесіди Фейгін знаходився біля стін Лефортовський СІЗО - чекав допуску до Сущенко. Він також повідомив, що у СІЗО вже побував український консул Геннадій Брескаленко. Однак, згідно із заявою тимчасового повіреного в справах України в РФ Руслана Немчінского, консули поки не змогли зустрітися із затриманим, хоч всі необхідні формальності для цього українською стороною були дотримані. У Головному управлінні розвідки, співробітником якого ФСБ Росії назвало Сущенко, цю інформацію назвали фейком.

Члени Громадської спостережної комісії Москви виявили Сущенко в СІЗО під час одного зі своїх обходів, розповів Геннадій Афанасьєв, колишній політв'язень, який теж перебував в Лефортово за звинуваченням у підготовці терактів в Сімферополі.

"Вони [члени комісії] приходять в колонію, кажуть, що їм потрібно в СІЗО. В даному випадку, що їм потрібно провести перевірку, і в супроводі осіб - полковників, підполковників, які відповідають за безпеку, вони разом ідуть по ізолятору і заходять, куди їм потрібно. у Лефортово - два крила, в них близько 300-400 камер, за день все не обійти. цього разу так сталося, що вони побачили закриту на карантин двері - карантинні камери відрізняються тим, що, хоча вони і подвійні, в них часто сидять люди по одному, для створення більшого гноблення. Вони побачили, що з'явився хтось новенький. Підійшли, заглянули, почали розпитувати, і з'ясувалося, що це - Роман Сущенко", - розповів Афанасьєв.

Він каже: у випадку з Сущенко ФСБ порушило право на телефонний дзвінок - щоб затриманий повідомив близьким, де він знаходиться. Якщо він не подзвонив сам, за нього це повинні були зробити самі слідчі.

За його словами, обмеження в комунікації із зовнішнім світом - стандартна практика для Лефортовський СІЗО. Там на цій темі всіляко спекулюють. Наприклад, якщо укладений хоче зателефонувати близьким, спершу потрібно написати заяву на начальника СІЗО. Дозвіл на дзвінок, яке видається у відповідь на таку заяву, діє протягом місяця. Але, протягом цього місяця, укладеного спеціально нікуди не виводять або не допускають до телефону під приводом великої черги. Потім місяць закінчується і необхідно писати нову заяву. І так - по колу. Крім того, щоб подзвонити комусь, потрібно мати телефонну картку. На території СІЗО її, природно, придбати не можна - можуть тільки передати відвідувачі. Якщо у укладеного немає родичів, він залишається без картки.

Затримання вже прокоментували і в Міністерстві закордонних справ України. За словами речника МЗС Мар'яни Беци, глава відомства сьогодні підніме питання про арешт Сущенко на завданні днів українських реформ в Раді Європи. А уповноважена президента щодо врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях, Ірина Геращенко, на своїй сторінці в facebook закликала до допомоги ОБСЄ і Рада Європи.

Поки українська сторона намагається всіма силами вирішити питання із затриманням Сущенко на дипломатичному рівні, того продовжують утримувати в СІЗО. Афанасьєв розповідає: умови там - нелюдські.

Він каже: зазвичай ув'язнені не протестують і ніяк не відстоюють свої права, тому що думають, що все, що відбувається - нормально. На ділі ж, заарештованим повинні надавати свіже, нове білизна, також не мають права забирати повністю всі речі - можуть тільки те, що може якось нашкодити укладеним або використовуватися в небезпечних цілях. У перші пару місяців, за його словами, з ув'язненими спілкується, в основному, ФСБ і спецагенти, які всіляко намагаються спровокувати людини на якийсь необдуманий вчинок.

"Ми можемо тільки гадати, що вони планують з цим робити. Швидше за все, це нова спроба отримати людини, якого можна буде в подальшому обміняти, ще один зручний товар, який має вагу. Можливо, якби не встигли його знайти вчасно, він би дав проти себе свідчення. Так Росія змогла б знайти виправдання своїм діям в тому ж Криму по обмеженню прав журналістів - мовляв, українські журналісти таки ведуть на території РФ антиросійську діяльність. Може, в цьому були їхні наміри", - припускає Афанасьєв. Про це пише Олександра Горчинська в статті "Злочин - журналіст. Як потрапив за грати в Москві кореспондент Укрінформу і що його там чекає" у виданні "Новое время".

"Збираємося завтра в "Лефортово" - написала вночі в неділю правозахисниця Зоя Светова. Через кілька годин вона поділилася на своїй сторінці величезним постом, в якому розповіла про зустріч за гратами з 47-річним українцем журналіста інформаційного агентства" Укрінформу "Романом Сущенко.

Романа Сущенко затримали в Москві - 30 вересня. "Украінформ" відразу відхрестився - повідомив, що Роман у відпустці, редакційного завдання не отримував, поїхав до Білокам'яної "в приватних цілях". Про арешт стало відомо лише через два дні - дружина журналіста Анжела Сущенко стала бити тривогу, чому чоловік два дні не виходить на зв'язок.

"Роман приїхав в Москву до родичів. У неділю 2 жовтня він збирався повертатися, але так і не прилетів. Я подзвонила на його французький номер, той був відключений, - розповіла ЗМІ Анжела Сущенко. - Родичі, до яких він поїхав, повідомили Романа затримали після того як він вийшов з дому на вулицю. Але при цьому не сказали де він. при цьому вони розмовляли дуже обережно, натяками, ніби побоюючись чогось, додавши, що вони "на підписці".

ФСБ Росії називає його "кадровим співробітником Головного управління розвідки Міноборони України", полковником, який нібито, збирав інформацію, що є державною таємницею про збройні сили і військах Нацгвардії РФ. Відкрито кримінальну справу за статтею "Шпигунство". Карається позбавленням волі на строк від десяти до двадцяти років. Московський суд заарештував журналіста до 30 листопада.

"Це маячня і черговий фейк, - розповіли в управлінні розвідки Міністерства оборони України. - Знаєте, складається враження, що вже в кожному українцеві, приїжджає в РФ, російські спецслужби бачать "шпигунів".

Що з себе являє СІЗО в Лефортово, в якому тримають журналіста? На російських форумах є багато коментарів про це місце. Час тут "тече повільно" - пишуть вони. Користуватися мобільним зв'язком та інтернетом заборонено. Якщо зазвичай в камерах сидіти може по 10-30 чоловік, тут максимум до трьох, причому спілкування з іншими камерами забороняється. Через це багато хто починає зриватися і з кулаками накидатися на арештантів і охорону.

Щочетверга всі затримані користуються лазнею. Думка про це хоч якось прискорює час ув'язнення. Через певний час (до півтора місяця) арештантів переміщують в інші камери, що дозволяє познайомитися ледь не з усіма "сидять". Годують в Лефортово набагато краще, ніж в інших ізоляторах. В "передачки" арештанти можуть отримати лише: хлібобулочні, кондитерські, сухофрукти, овочі і інше. До слова, судячи з повідомлень, сидять там лише ті, чиї справи веде ФСБ, в основному у справі терористів, корупціонерів, політиків і олігархів.

"Є приказка, що вбиває надію на швидке вирішення проблеми - "З Лефортова ніяк не викупають, з нього тільки через суд випускають", - написав один з користувачів форуму. Про це пише Марія Прозорова в статті "Журналіста Романа Сущенка тримають в СІЗО для терористів і корупціонерів" в газеті "КП в Украине".

Ранок понеділка приголомшило новиною про затримання в Росії українського журналіста, власного кореспондента "Укрінформу" у Франції Романа Сущенко. Саме затримання сталося ще в п'ятницю, 30 вересня, з порушенням всіх міжнародних правил. Однак про своє рішення російська сторона не повідомила нікому - ні дружині, ні в дипломатичні установи, ні за місцем роботи. Тільки завдяки російським ЗМІ, які написали, що в Москві нібито затримали "українського шпигуна", стало відомо: Сущенко знаходиться в СІЗО "Лефортово".

"Ми абсолютно випадково зустріли в камері карантинного відділення Лефортівской в'язниці 47-річного громадянина України Романа Сущенко. Він розповів, що він журналіст, якого звинувачують в шпигунстві. Подробиць свого затримання і звинувачень, що йому пред'являють, Сущенко не зміг нам повідомити, - розповіла сайту "Відкрита Росія" член Громадської спостережної комісії (ОНК) Москви Зоя Светова. - Співробітники "Лефортово" заборонили нам його питати про кримінальну справу". За інформацією сайту, Сущенко повідомив, що під час затримання на нього чинили сильний психологічний тиск. Сущенко попросив правозахисників зв'язатися з консулом України в Москві.

Вже на протязі дня стало відомо, що український журналіст рішенням Лефортовський суду Москви затриманий за звинуваченням в "шпигунстві" (стаття 276 КК РФ).

Українська влада активно відреагувала на арешт свого співвітчизника, що дає надію на швидке вирішення справи дипломатичним шляхом. Вже під ранок понеділка на офіційному сайті МЗС з'явилася заява, в якому українські дипломати прямо називають Романа Сущенко "політичним заручником російської влади".

"Ми глибоко обурені тим, що українського журналіста, який прибув на територію Російської Федерації з метою відвідати близьких родичів, російська влада затримала за надуманим звинуваченням в" шпигунстві ". Розглядаємо це як черговий крок у цілеспрямованій політиці Російської Федерації використання українців, які виявляються в руках її органів влади, як політичних заручників у своїй гібридної агресії проти нашої держави", - йдеться в документі.

Україна оголосила про вимогу негайно звільнити медійника. Арешт Сущенко публічно засудили прем'єр-міністр України Володимир Гройсман і спікер ВРУ Андрій Парубій. На захист журналіста виступили також десятки громадських організацій, зокрема "Репортери без кордонів", Національна спілка журналістів України та колектив "Укрінформу", де працює Роман Сущенко.

"В даний час "Укрінформ" робить все можливе для того, щоб зв'язатися з Романом. Поки що безрезультатно, - розповіла головний редактор сайту" Укрінформ "Любов Жаловага. - А то, що Роман нібито "кадровий офіцер" - повна нісенітниця. "Укрінформ" звертається з закликом до журналістської спільноти стати на захист нашого колеги, а також за допомогою до міжнародних правозахисних організацій, дипломатичних установ України та іноземних держав - сприяти у звільненні Романа". Про це пише Вадим Лубчак в статті "Кому вигідний арешт журналіста?" в газеті "День".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus