26 жовтня. Огляд преси. В Україні - сезон грипу: як не захворіти

26.10.2016 12:00

26 жовтня. Огляд преси. В Україні - сезон грипу: як не захворіти

За прогнозами Українського центру з контролю і моніторингу захворювань, в цьому сезоні на грип перехворіє 8 млн українців, тобто кожен п'ятий. У цьому році в Україні будуть циркулювати три штами: А/California/7/2009 року він же свинячий грип, A/Hong Kong/4801/2014 року - пташиний грип і вірус грипу B/Brisbane/60/2008.

За прогнозами Українського центру з контролю і моніторингу захворювань, в цьому сезоні на грип перехворіє 8 млн українців, тобто кожен п'ятий. У цьому році в Україні будуть циркулювати три штами: А/California/7/2009 року він же свинячий грип, A/Hong Kong/4801/2014 року - пташиний грип і вірус грипу B/Brisbane/60/2008.

"З огляду на високу мінливість вірусів грипу, ймовірне циркулювання по Україні, погіршення соціально-економічної ситуації, в новому сезоні можна очікувати збільшення кількості хворих до 8 млн чоловік", - відзначають в Центрі з контролю і моніторингу захворювань.

За словами директора Київського центру клінічної імунології Олега Назара, українці вже звикли до цих штамами грипу, і масштабних серйозних загострень очікувати не варто.

"Вони в Україні циркулюють уже три роки поспіль. Частина людей вже перехворіли, хтось вакцинувалася. А пташиний грип вже в Україні давно, до нього українці мають досить стійкий імунітет", - розповідає Олег Назар.

Станом на 18 жовтня, на грип і ГРВІ захворіло 156,5 тисяч українців, більше 70% з них - діти. Хоча до епідемічного порогу ще далеко, медики радять зміцнювати свій організм вже зараз.

Варто відзначити, в минулому сезоні на грип та ГРВІ перехворіли 5,8 млн українців що на 12% більше сезону 2014-2015.

"У 2015 - 2016 роках діагностували 733 випадки важкої гострої респіраторної інфекції, з них 53,3% з летальним результатом, в тому числі 5 дітей віком до 17 років", - відзначають в Українському центрі грипу та ГРВІ.

Першими підхопити грип ризикують українці зі слабким імунітетом і ті, чия діяльність пов'язана з контактом із значною кількістю людей. Серед професійних груп ризику медпрацівники - вони в обов'язковому порядку проходять вакцинацію, - вчителі та вихователі, продавці і водії громадського транспорту. До категорії населення зі слабким імунітетом відносяться діти, особливо до п'яти років, вагітні, люди похилого, а також люди з зайвою вагою, діабетом і серцево-судинними захворюваннями.

Щоб уникнути ускладнень грипу в цьому році в Міністерстві охорони здоров'я планують вакцинувати 75% українців, які перебувають в зоні медичного, епідемічного та професійного ризику.

"Зараз вже спостерігається сезонне підвищення кількість хворих на ГРВІ та є випадки грипу. Якщо людина зі слабким імунітетом, то хвороба буде проходити важко. Що стосується хвилі епідемії грипу, зазвичай вона починається в грудні-січні. Офіційно очікується дві хвилі епідемії, як на самому справі буде - зараз сказати складно", - відзначає Олег Назар.

За останні п'ять років кількість українців, які вакцинували проти грипу, впало в три рази. Якщо в 2010 щеплення робили 1,3% українців, то в 2015 - всього 0,3%. Разом з цим почастішали смертельні випадки - більше, ніж в п'ять разів: з 65 у 2015 році до 366 в поточному. Така ситуація пов'язана з міфами навколо вакцин, через які українці стали боятися щеплень і відмовлятися від них. При цьому лікарі зазначають: вакцини нового покоління цілком безпечні, а більше шансів померти від грипу, ніж від вакцини.

"Вакцини, які використовуються сьогодні безпечні. У його складі не вірус як такої, а його поверхневі структури, які не викликають вакцінассоціірованного захворювання. Якщо є алергічна реакція на складові вакцини - тобто на яєчний білок, - може бути реакція у вигляді кропивниці. Але перед тим, як когось вакцинують, проводять обстеження", - зазначає Олег Назар.

За його словами, серед померлих від грипу якраз ті, хто не вакцинувалася, оскільки саме ускладнений грип може викликати летальний результат в людей зі слабким імунітетом.

"Якщо в людини проблеми з судинами або серцева недостатність, розвиток запальної реакції може викликати смертельні наслідки, але все одно причиною смерті буде вказано грип. Якщо людина хвора або похилого віку може бути летальний результат", - додає директор Київського центру клінічної імунології.

Серед поширених міфів і те, що вакцини не дають ніякого ефекту. Але лікарі відзначають, що вакцина починає діяти через тиждень і продовжує впливати від дев'яти місяців до року, тому рекомендується вакцинуватися кожен сезон.

Вакцинація є найефективнішим спосіб боротьби з грипом, переконані медики. А одна вакцина в рік може вберегти і гроші і здоров'я. Її вартість для дорослого становить приблизно 200 грн. Тільки ось робити щеплення можуть тільки медустанови, у яких є ліцензія. Протипоказаннями при вакцинації є: алергія на курячий білок, раніше перенесена гостра полінейропатія, ознаки ГРВІ та алергічний риніт у дітей.

"Вакцинуватися можна тільки в кабінеті щеплень, оскільки медичний заклад повинен мати ліцензію на вакцинацію. Просто купити вакцину і вколоти її собі - не можна, оскільки необхідний огляд лікаря, щоб уникнути ускладнень", - зазначає Олег Назар.

Робити вакцинацію можна протягом всього сезону, але найкраще в жовтні-листопаді. У Міністерстві охорони здоров'я відзначають, на сьогодні в Україні зареєстровані та дозволені такі вакцини для профілактики грипу з оновленим штаммовие складом: "Ваксигрип спліт" (Франція), ДжіСі Флю (Корея). Поки що ці вакцини проходять контроль в Державному експертному центрі. До кінця жовтня вакцини обіцяють розповсюдити по Україні, пише Віталій Андроник в статті "Сезон грипу 2016-2017: хто в зоні ризику" в газеті "Сегодня".

На за горами зима, а з нею приходять застуди, вірусні захворювання. У Києві вже зараз готуються до можливого спалаху грипу. Для більш ефективного лікування його ускладнень столичні лікарні оснащують апаратами штучної вентиляції легенів (ШВЛ), повідомили в прес-службі міськдержадміністрації.

"Проаналізувавши минулорічну ситуацію, коли кияни страждали від викликаних грипом ускладнень у вигляді вірусної пневмонії, ми вирішили оснастити наші медустанови незамінними на такий випадок апаратами штучної вентиляції легенів, - зазначив заступник голови Київської міськдержадміністрації Микола Поворозник. - Раніше їх бракувало для порятунку таких хворих, тому на закупівлю обладнання в цьому році виділено з міського бюджету понад 29 мільйонів гривень. Думаю, з новою апаратурою вдасться мінімізувати ризики від важких ускладнень грипу та уникнути випадків з летальним результатом".

Апарати штучної вентиляції легенів вже поставили в столичні дитячі клінічні лікарні № 1 і № 2, Київську міську дитячу інфекційну лікарню. На черзі - відділення анестезіології та інтенсивної терапії міських клінік №№ 3, 4, 9, 17 і Олександрівської клінічної лікарні.

Це сучасне медичне обладнання необхідне для примусової подачі повітря, щоб наситити киснем кров і видалити з легких вуглекислий газ. Апарати ШВЛ забезпечують респіраторну підтримку пацієнта. Створене позитивне тиск у дихальних шляхах і легенях для хворого часто стає єдиним шансом на порятунок.

Фахівці наполягають: потрібно уважно відстежувати симптоми захворювання (нездужання, різко піднялася температура, з'явився кашель, головний біль, біль в горлі, м'язах, суглобах, нежить), не займатися самолікуванням, а відразу звертатися до лікаря. Про це повідомляється в статті "Київські клініки напередодні спалаху грипу оснастили апаратами штучної вентиляції легенів" в газеті "Факты и комментарии".

Всього 30% дітей в країні були повністю вакциновані проти кору, тільки 10% - проти гепатиту В, і мізерні 3% проти дифтерії, коклюшу та правця за станом на серпень 2016 року. Крім того, всього 44% дітей у віці до 18 місяців були повністю імунізовані проти поліомієліту. Інформація оприлюднена на сайті Міністерства охорони здоров'я.

Про проблему згадали в контексті Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом, який припадає на 24 жовтня. Віце-прем'єр-міністр Павло Розенко зазначив на круглому столі з нагоди цієї дати: "Доказова медицина підтверджує ефективність вакцин для профілактики таких захворювань, як поліомієліт, правець або коклюш. Підвищення імунізації є важливим завданням і одним із пріоритетів уряду, а також питанням національної безпеки".

Одна з основних причин низької імунізації - недолік поставок вакцин, зазначено на сайті МОЗ. За запитом Міністерства охорони здоров'я для вирішення цієї проблеми ЮНІСЕФ закупив ряд високоякісних сертифікованих вакцин для захисту дітей від небезпечних захворювань, зокрема від туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, гепатиту В, дифтерії, коклюшу та правця. Ці вакцини поставлені в Україну і в даний час доступні в медичних закладах у всіх областях країни.

"У минулому році в цей час Україна боролася зі спалахом Поліо. Активний відповідь на цю інфекцію за допомогою міжнародних партнерів виявився успішним, але цей успіх до сих пір не є постійним, - цитує сайт МОЗ Марі-П'єр Пуарье , Регіонального директора ЮНІСЕФ в країнах Європи і Центральної Азії. - Сьогодні, коли в країну доставили мільйони доз вакцин, для затримки програм вакцинації немає ніяких причин".

Міфи про щеплення, які поширювалися в Україні в останні роки, теж вплинули на те, що в країні трапляються випадки хвороб, про які давно забули інші країни, вважає виконуючий обов'язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун. Підвищення рівня імунізації в Україні в даний час є пріоритетом МОЗ. Тому Уляна Супрун закликає громадян, які піклуються про своє життя і здоров'я, вакцинуватися і вакцинувати своїх дітей, повідомляється в статті "Вакцинація - питання нацбезпеки" в газеті "День".

Міністерство охорони здоров'я розробило ряд рекомендацій для громадян на період сезонного захворювання на грип.

Медики переконані: якщо дотримуватися цих правил, то шанси уберегтися від підступної недуги значно зростають. Отже, візьміть собі на озброєння поради фахівців.

Уникайте близького контакту з хворими. Намагайтеся якомога менше перебувати поруч з тими, хто кашляє, шморгає носом або чхає. Якщо ви захворіли - також тримайте дистанцію, щоб захистити інших від хвороби.

Захворіли? Залишайтеся вдома. Якщо є можливість - візьміть лікарняний або вихідний. Грип дуже швидко поширюється в громадських місцях, тому не можна піддавати здорових людей небезпеки. Крім того, небезпечно переносити хворобу на ногах. Грип необхідно лікувати в постільному режимі.

Прикривайте ніс і рот. Повітряно-крапельним шляхом грип поширюється моментально. Прикривайте ніч і рот хусткою або серветкою - так зменшите вірогідність передачі інфекції.

Мийте руки. Ретельне дотримання гігієни допоможе захиститися від мікробів. Якщо немає доступу до проточній воді і милу - користуйтеся вологими гігієнічними серветками і антибактеріальними спреями.

Не чіпайте своє обличчя. Пам'ятайте, що очі, ніс і рот - вхідні ворота для вірусів. На руках зазвичай дуже багато мікробів. І якщо ви будете терти своє обличчя - допоможете збудників хвороб проникнути в організм.

Культивуйте корисні звички. Ретельно чистите і дезінфікують поверхню, до якої часто торкаєтеся будинку або на роботі. Це особливо важливо, якщо в приміщенні з вами знаходиться хворий. Дотримуйтеся режиму сну, приділяйте час фізичним вправам, частіше бувайте на свіжому повітрі і провітрюйте приміщення, уникайте стресів, формуйте здоровий раціон і пийте достатньо чистої води. Про це пише Леся Хорольська в статті "Як уберегтися від грипу: топ-6 порад від МОЗ" в газеті "Україна молода".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus