7 жовтня. Огляд преси. Візовий режим з Росією: за і проти

07.10.2016 11:00

7 жовтня. Огляд преси. Візовий режим з Росією: за і проти

Коли справа дійшла до конкретних кроків на кшталт розриву дипломатичних відносин з сусідом агресором або, щонайменше, введення візового режиму з Росією, у пропрезидентській фракції парламенту відразу ж знайшлася купа причин, які могли б перешкодити цьому.

Ще півроку тому, зустрічаючись зі священиками-капеланами, які допомагають нашим бійцям на Донбасі, Петро Порошенко зазначив, що "російська агресія проти нашої держави, яка почалася з незаконною анексію Криму і продовжилася на сході України, сатанинські полчища стали складним випробуванням для держави, для суспільства, для мене". Однак красиві слова - це одне, а коли справа дійшла до конкретних кроків на кшталт розриву дипломатичних відносин з сусідом агресором або, щонайменше, введення візового режиму з Росією, у пропрезидентській фракції парламенту відразу ж знайшлася купа причин, які могли б перешкодити цьому.

Законопроект №4030 спікер парламенту Андрій Парубій вніс до Верховної Ради ще в лютому цього року і вже встиг отримати схвалення профільного комітету у закордонних справах, очолюваного Ганною Гопко. Втім невідомо, скільки він ще лежав би разом з іншими законопроектами, якби не резонансне затримання в Москві і оголошення шпигуном журналіста "Укрінформу" Романа Сущенко. Після цього розмови про те, що потрібно показати Росії свою принципову позицію, поновилися з новою силою. Як результат - готовий законопроект про скасування безвізового режиму з Росією був внесений до порядку денного на 6 жовтня. Паралельно з цим Міністерство закордонних справ звернулося до громадян України з проханням без зайвої потреби не їхати до сусідів.

Але чим ближче було до голосування, тим більше у частині депутатів з'явилося сумнівів у доцільності таких рішучих кроків. Головною причиною сумнівів стали... тисячі українців, які, незважаючи на війну і російську агресію, продовжують, як і раніше, їздити в Росію на заробітки. "У нас є мільйон українців, які працюють в Росії і заробляють гроші для своєї родини. Росія, звичайно, зробить симетрична відповідь на введення віз. Отже буде перекрита для багатьох українців можливість відвідувати РФ з метою заробітку. Це питання вимагає виваженості та обережності", - озвучив позицію фракції Блоку Петра Порошенка Олексій Гончаренко. Подібну позицію підтримали і представники опозиційного блоку.

Зате фракції "Батьківщини", "Народного фронту" і "Самопомочі" висловилися категорично за введення візового режиму з країною-агресором. Втім їх голосів навряд чи вистачить, щоб прийняти постанову.

У той же час відомий дипломат, голова правління Майдану закордонних справ Богдан Яременко вважає, що введення візового режиму з Росією жодним чином не вирішує проблеми. "Візовий режим - це не більше, ніж бюрократична перепона на шляху людського обміну між державами. Він не дає нічого в плані безпеки. Так, можливо, українські спецслужби будуть отримувати інформацію про наміри росіян відвідати Україну на кілька днів раніше. Але, по-перше , в умовах війни треба вміти працювати в реальному часі (без додаткового часу на виконання "домашнього завдання"), а по-друге, цей позитив повністю нівелює те, що російські спецслужби (у яких і так все непогано з організацією провокацій проти громадян України) також будуть отримувати більше часу на підготовку різного роду капостей українцям", - переконаний він. На думку Яременка, єдиним ефективним методом дипломатичної боротьби ще з самого початку російської агресії повинен стати повний розрив дипломатичних відносин з Росією. "Все інше - візовий режим, консули, які захищають права, - це від лукавого", - зазначив дипломат.

Втім навіть до такого кроку наша Верховна Рада, очевидно, не готова. І не в останню чергу тому, що, незважаючи на війну, у багатьох з Росією міцні ділові відносини, які дуже не хочеться втрачати. Як то кажуть, гроші не пахнуть, пише Наталка Позняк-Хоменко в статті "Битися чи миритися?" в газеті "Україна молода".

Про ліквідацію безвіза першим заговорив спікер ВР Андрій Парубій. Пізніше заступник голови фракції "Народний фронт" Вікторія Сюмар заявила, що проект рішення вже підтриманий комітетом із закордонних справ і незабаром його розгляне парламент. Парубій додав: це може трапитися в найближчий четвер.

Думки парламентаріїв різняться. "У нас з росіянами фактично прозора і відкрита межа. Це неправильно. Ми готові підтримати візи з РФ - ми, врешті-решт, були одним з ініціаторів цього рішення", - зазначив нардеп від "Самопомочі" Єгор Соболєв.

У "Батьківщині" вважають, що підхід повинен бути глобальніше. "Треба голосувати за остаточним виходу з СНД і щодо скасування договору про стратегічне партнерство з РФ", - сказав нардеп Іван Крулько.

У БПП тримають нейтралітет. "Після узгодження позиції з українським МЗС ми виробимо і свою позицію", - заявив в кулуарах глава фракції Ігор Гринів.

Проти введення віз нардеп Сергій Тарута. Він упевнений, що рішення вдарить по українцях, а не по росіянах. Такі рішення спрямовані тільки на радикалізацію відносин, хоча ми декларуємо, що хочемо світу.

Неофіційно в кулуарах нардепи кажуть, що рішення має підводні камені, але озвучувати, що ти проти віз, - псувати собі імідж. "Судіть самі: зараз наші правозахисники, журналісти, активісти можуть потрапляти в РФ просто по паспорту, без вказівки, хто вони. І ми маємо можливість отримувати від них реальну картину, допомагати там нашим, впливати на певні процеси в російській опозиції. Але з необхідністю отримувати візу для візиту в РФ - а вони точно введуть симетричне обмеження по відношенню до нас, - українці повинні будуть йти на уклін до посольства Росії, говорити, де вони працюють, з якою метою їдуть. тобто сповіщати заздалегідь їх ефесбешників: "Зустрічайте, їду, затримуйте!".

У МЗС чекають. "Нам потрібно побачити рішення парламенту. Це буде рекомендація, постанова або ще щось. Потім ми зможемо говорити про подальші дії", - сказала речник міністерства Мар'яна Беца.

Міжнародник Андрій Бузаров вважає, що якщо безвіз скасують, то в РФ теж підуть на заходи, запустивши візовий режим для українців: "Це значно ускладнить роботу і міграцію і українців, і росіян. У громадян обох країн маса родичів і друзів".

"Особливо це вдарить по трудовим мігрантам, яких у нас понад два мільйони. Чи вдарить і по жителям прикордонних районів. Крім того, ліквідація безвіза може привести до девальвації гривні, адже тільки за минулий рік російські гастарбайтери привезли в український бюджет 1,2 млрд доларів. А це тільки офіційна цифра!" - зазначає політолог Руслан Бортник. Він упевнений, що візовий режим дозволить російським спецслужбам посилити контроль за українцями: "Це вдарить і по українській "спецурі" - скасування безвіза скоротить можливості української розвідки на території РФ". Про це пише Ілля Требор в статті "Запровадження візового режиму з Росією: за і проти" в газеті "Сегодня".

Деякі експерти поспішили розповісти про виняткову користь від такої ідеї в тому, що Україна буде легше контролювати небезпечні елементи, які можуть потрапити в країну. Мовляв, якщо з окупованих територій до Києва терористам потрапити важче, адже існує певний режим перепусток, то подібного контролю перетину з боку РФ немає. Ці ж експерти чомусь не задаються питанням, що спонсори і організатори сепаратизму спокійно гуляють з українськими паспортами по самому Києву і навіть перебувають у стінах Верховної Ради. Безумовно, будь-яка ідея хоч якось віддалитися від РФ в українців викликає виплеск ейфорії. При цьому знову ж у людей немає розуміння того, що в стосунках з агресором потрібен комплекс ясних і чітких заходів.

Разом з тим ні СБУ, ні ГПУ в своїх офіційних відповідях так і не змогли пояснити, що робив луганський провокатор і терорист Арсен Клінчаєв в Москві, який ще недавно блукав по Києву з браслетом на нозі. Чи потрібен конкретному злочинцю російський чи український аусвайс, якщо у нього є український паспорт і він чомусь не значиться в списках терористів? Тобто проблема полягає не у візах або їх відсутності, а в пухкої системі безпеки, яка чи то через недогляд, то в результаті корупційних чинників, оголює ті чи інші фронти. Зрештою, коли почалася збройна агресія РФ проти України, багато експертів виступали за термінове введення воєнного стану на частині території. Більш того, глава держави зобов'язаний був це зробити.

В кінці лютого 2014 року в. о. президента Олександр Турчинов при проведенні засідання РНБО поставив на голосування питання введення воєнного стану. Хоча він мав право цього не робити, адже РНБО - це дорадчий орган, а не орган прийняття рішень. З тих пір і до теперішнього моменту ми чуємо дивну абревіатуру АТО замість чіткого визначення - війна. Крім того, до цих пір не прийнятий закон про окуповані території. На лінії розмежування досі прості громадяни змушені годинами страждати на пунктах перетину, в той час як з окупованої на вільну територію вугілля постачається ешелонами без всяких перешкод. Згадана дозвільна система на практиці є не чим іншим, як звичайною бюрократичною тяганиною для створення корупційного фону. Адже незрозуміло, для чого людині ще якийсь документ, якщо у нього є паспорт, а у держави - комп'ютерна система з базою потенційно небезпечних осіб.

Однак ці питання парламентаріїв не цікавлять. Можливо, тому, що в словах "пункт перетину", "пропуск", "черги" і "обстріл" вже давно немає приводу для хвилювання мас. Фрази ж "скасування безвізового режиму з ЄС" або "введення візового режиму з РФ" поки солодкі для вуха багатьох.

РФ відразу відреагувала на заяви Парубія, пояснивши, що дзеркальним чином введе візи для українських громадян. Що означатимуть російські візи для пересічних громадян? Тут варто звернутися до репліки Андрія Сенченка: "Окупанти побудують в чергу за російськими візами в окупований український Крим тисячі людей, які вимушено їздять в Крим: відвідати батьків, перевірити покинуті будинки і т.д., а потім по всіх каналах будуть показувати цю чергу, як доказ визнання українськими громадянами "російського" статусу Криму".

Народний депутат так прокоментував ситуацію: "Займатися таким популізмом, як вводити з РФ візовий режим, замість того, щоб посилювати українську армію, виганяти з території України таких персонажів, як Шувалов, посилювати СБУ, надавати можливості НАБУ прослуховувати відповідних осіб, припиняти крадіжки на війні , розробляти стратегію відносин з РФ і взагалі серйозно і грунтовно в самому суспільстві обговорювати стратегічні вектори, є звичайним заграванням із виборцями. для кого стануть проблемою ці візи? для росіян? Ні, вони стануть проблемою для українських громадян, які змушені перетинати російський кордон. Так ми воюємо проти Путіна або проти наших громадян? у РФ 4 мільйони українців. у них тут родичі, вони тут можуть побачити, що в Україні немає "хунти", ні "бандерівців", а їм держава Україна, навпаки, створює перешкоди. Якщо говорити про візовий режим, то чому ми цього не зробили два роки тому? що зараз це нам дасть? Крім того, що російська пропагандистська машина використовує цей крок на всі сто відсотків, ми нічого не доб'ємося".

Так що гра в візові режими відіб'ється не так на російському окупантів, які не на терористів і колабораціоністів, а перш за все на простих українських громадян, які війною і безпорадністю влади поставлені і в без того складні умови існування. З іншого боку, це не знімає з влади відповідальність за відсутність рішучих і чітких кроків у прийнятті відповідних законів про окуповані території, відпрацювання чітких правил поведінки з окупантом і колабораціоністами і проведенні якісних реформ всередині країни, а не маніпуляцій з милими громадськості гаслами, пише Валентин Торба в статті "Хто виграє від віз з РФ?" в газеті "День".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus