10 жовтня. Огляд преси. Як пройшли парламентські вибори в Грузії

10.10.2016 12:00

10 жовтня. Огляд преси. Як пройшли парламентські вибори в Грузії

У Грузії пройшли парламентські вибори, в яких бере участь, зокрема, дружина глави Михайло Саакашвілі Сандра Елізабет Рулофс. Громадянам Грузії належить терміном на чотири роки обрати 150 депутатів - 77 за партійними списками і 73 одномандатників. ЦВК Грузії зареєструвала 19 партій і шість виборчих блоків. За 73 місця одномандатників борються 816 кандидатів.

У Грузії пройшли парламентські вибори, в яких бере участь, зокрема, дружина глави Михайла Саакашвілі Сандра Елізабет Рулофс.

Громадянам Грузії належить терміном на чотири роки обрати 150 депутатів - 77 за партійними списками і 73 одномандатників. ЦВК Грузії зареєструвала 19 партій і шість виборчих блоків. За 73 місця одномандатників борються 816 кандидатів.

У 2016 році про свій намір взяти участь у виборах заявило 64 партії. Державна ЦВК допустила до виборів 19 партій і 6 виборчих блоків. 77 депутатів мають бути обрані за партійними списками і ще 73 - по одномандатних округах. Депутатські крісла отримають ті партії, які зможуть подолати 5-відсотковий бар'єр. Переобратися на другий термін в парламент має намір коаліція "Грузинська мрія - Демократична Грузія" на чолі з прем'єр-міністром, в опозиції до неї - "Єдиний національний рух" (неформальним лідером якої називають Михайла Саакашвілі), "Наша Грузія - Вільні демократи", Лейбористська партія Грузії, "Об'єднане демократичний рух", "Альянс патріотів", блок "Держава для народу" та інші партії.

За прогнозами соціологів, до парламенту пройдуть лише дві політичні сили, що чинна коаліція "Грузинська мрія", очолювана Георгієм Квірікашвілі і заснована Михайлом Саакашвілі партія "Єдиний національний рух", лідером якої на даний момент є Давид Бакрадзе.

Таким чином, екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі може знову повернутися в уряд. Однак, за даними останніх соціологічних опитувань, багато виборців ще не визначилися, за кого голосуватимуть.

У свою чергу Саакашвілі спростував чутки про те, що він збирається повернутися в Грузію для продовження своєї політичної кар'єри на батьківщині.

"Я бачу, що багато хто чекає результатів грузинських виборів в надії відправити мене назад в Грузію. Таких я хочу розчарувати, незалежно від результатів виборів в Грузії, я не покину поле битви і буду до кінця боротися за справжні зміни і зміну політичного класу в країні мого громадянства", - заявив він, зазначивши, що не покине Україну за будь-яких результатах виборів в Грузії.

За його словами, він взяв на себе зобов'язання перед українцями, які має намір виконати.

"Природно, я буду продовжувати жваво цікавитися грузинськими подіями, і не має наміру залишати в біді грузин", - підкреслив глава Одеської обладміністрації. Про це пише Олександр Левіт в статті "Саакашвілі спростував чутки про від'їзд до Грузії" в газеті "Факты и комментарии".

Буквально напередодні голосування окрилений екзитполів, які показували високий результат ЄНР, Саакашвілі заявив, що має намір вже в понеділок повернутися в Грузію і приступити до формування більшості і нового уряду. Раніше він цього зробити не міг, так як діюча влада в країні відкрила проти нього ряд кримінальних справ.

Як виявилося, одеський губернатор поспішив. Грузія з 2012 року є повністю парламентською республікою, і це означає, що більшість і уряд за результатами виборів сформує "Грузинська мрія". Так що повернення Саакашвілі відкладається як мінімум до наступних президентських виборів в Грузії, які пройдуть через два роки.

Хоча тріумфального повернення Михайла Саакашвілі і "Єдиного національного руху" не вийшло, ця політична сила на чолі зі своїм ідейним лідером в якості опозиції в грузинському парламенті буде намагатися серйозно впливати на політичні процеси в країні.

ЄНР і Михайло Саакашвілі не має наміру так швидко здаватися. Буквально напередодні виборів екс-президент Грузії заявив, що визнає тільки ті результати, які будуть максимально наближені до результатів екзит-пол компанії GFK, показали майже однаковий рейтинг ЄНР і "Грузинської мрії".

"Можливо, ми отримаємо не двополюсний, а багатополюсний криза, оскільки багато хто не визнають результати виборів. А дані екзитполів показують, що не визначилися виборці повністю пішли в "Грузинську мрію". Тобто, не перерозподілились на інші партії, а стали електоратом "Грузинської мрії", - заявив грузинський експерта Гія Хухашвілі.

Перед виборами грузинські ЗМІ оприлюднили запис телефонної розмови Саакашвілі зі своїми соратниками, в якому він в разі поразки на виборах закликав розглядати революційний сценарій розвитку подій. І до цього в ЄНР готуються вже зараз.

"Ми починаємо внутрішні консультації у зв'язку з проведенням майбутніх протестних заходів. Ми не маємо наміру миритися з цією ситуацією, і не тільки ми, а й грузинська громадськість", - заявив під час пікету грузинського Центрвиборчкому представник ЄНР Гіга Бокерія.

Народний депутат і спостерігач за виборами в Грузії від місії ГУАМ Олександр Черненко впевнений, що "Грузинська мрія" має всі шанси одноосібно сформувати більшість в парламенті. "Її противники (в т.ч. ЄНР. - Ред.) у Грузії і за її межами стали заручниками завищених очікувань, які не в останню чергу були спровоковані обнадійливою соціологією, - пояснив він. - Розчаровані в" Грузинської мрії "виборці до останнього моменту коливалися в своєму виборі, але в кінці кінців не побачили гідної альтернативи і знову проголосували за чинну владу".

Політолог Вадим Карасьов зазначає, що повернення Саакашвілі в Грузії тепер відкладається. "Він міг повернутися тільки при перемозі своєї політичної сили і забрати туди свою команду. А поки йому потрібно перечекати час до президентських виборів в Грузії через два роки або навіть до можливих дострокових парламентських виборів в Україні", - вважає він.

Інтрига в тому, чи залишиться він одеським губернатором? У Києві розраховували, що він повернеться до Грузії і проблема піде. А тепер Саакашвілі заявив, що не збирається їхати ні з Одеси, ні з України. Так що ще якийсь час він залишиться губернатором, пише Віктор Тимофєєв в статті "Грузинська мрія" розбила мрії Саакашвілі" в газеті "КП в Украине".

У парламент Грузії, за попередніми підрахунками, проходять лише дві партії - "Грузинська мрія - Демократична Грузія" і "Єдиний національний рух". Такі дані отримані після обробки 70,48% виборчих бюлетенів по всій країні. Правляча партія "Грузинська мрія - Демократична Грузія" отримала майже 49,65% голосів, а засноване і очолюване колишнім президентом країни Михайлом Саакашвілі "Єдиний національний рух" (ЄНР) - 26,63%.

Ряд партій підійшов близько до прохідного п'ятивідсоткового бар'єра. Це "Альянс патріотів Грузії - Об'єднана опозиція", "Вільні демократи" і "Держава для народу", які набирають відповідно 4,95%, 4,27% і 3,9% голосів. Представник грузинського ЦВК Анна Мікеладзе заявила, що всього в парламентських виборах 8 жовтня ухвалили участь 51,63% що мають право голосу. Такими, що відбулися вибори будуть визнані при будь-якій кількості тих, хто проголосував.

Слід зазначити, що попередні результати голосування, які оприлюднить Центральна виборча комісія, близькі даними опитування, замовленого кількома грузинськими телеканалами, в тому числі і громадським мовником TNS Opinion. З них випливає, що правляча партія лідирує з великим відривом, набираючи 53,2% голосів. На другому місці Єдиний національний рух - партія, яка перебувала при владі до 2012 року. Згідно з оголошеними даними, у ЄНР - 19,5% голосів, а у Альянсу патріотів - 5%.

Тим часом за даними екзит-полу компанії GfK, проведеного на замовлення телеканалу "Руставі-2", правляча партія також вибилася в лідери у виборчих перегонах, проте з набагато меншим відривом. Згідно з цими даними, у "Грузинської мрії" - 39,9%, а у ЄНР- 32% голосів, а всі інші партії набирають менше 5%, необхідних для подолання виборчого бар'єру.

В ЄНР не згодні з попередніми офіційними даними і вже провели в неділю ввечері попереджувальну акцію біля будівлі Центральної виборчої комісії. Представники партії стверджують, що вибори фальсифікуються, а прихильники "Грузинської мрії" здійснюють погроми в тих виборчих дільницях, де перемагає ЄНР. За словами лідерів партії, вони мають намір провести консультації щодо подальших кроків. В опозиційній партії також звинувачують владу в спробі зірвати підрахунок голосів на тих виборчих дільницях, де, за їхнім припущенням, лідирували кандидати ЄНР.

Після завершення голосування інциденти сталися на кількох виборчих дільницях, в тому числі і на двох ділянках в селі Джіхашкарі на Заході Грузії, куди увірвалася група осіб. Згідно МВС, на обох ділянках виборчі скриньки зламані і пошкоджений інвентар. Крім того, під час інциденту на одній з дільниць невідомі напали на міжнародного спостерігача.

МВС заявляє, що у зв'язку з обома інцидентами розпочато розслідування, і правоохоронні органи затримали людину, яка звинувачується в організації погрому на одній з дільниць.

Політолог Миша Тавхелідзе вважає, що опитування, який нібито замовили чотири компанії, насправді був лівим опитуванням. "Уряд Іванішвілі просто намалювала собі результат. Там був такий момент, коли закрилися виборчі дільниці і Центральна виборча комісія повинна була виступити і сказати про попередні результати. Але голова комісії затримала цей виступ на три години. Такого ніколи раніше не було", - пояснює він.

За його словами, справа в тому, якщо припустити, що опитування на замовлення "Руставі-2" вірний, то тоді виходило, що з урахуванням другого туру на багатьох мажоритарних ділянках, парламент буде поділений порівну між "Грузинської мрією" і "Єдиним національним рухом". Це в гіршому випадку, а в кращому - у нацрух було б перевагу.

"Імовірність того, що нацрух сформувало б уряд до кінця року була набагато більше трьох чвертей. Іванішвілі розсудив, якщо нацрух сформує уряд, то його просто посадять до в'язниці, а можливо ще й його членів сім'ї на додачу. Тому що там цілу книгу можна написати про кримінальні злочини", - упевнений експерт.

"Якщо хто-небудь вам скаже, що це велика перемога демократії в Грузії, то не вірте цьому. В цілому ситуація на нинішніх виборах в Грузії схожа з тим, що було в Україні на голосуванні в другому турі в 2004 році, коли почалася Помаранчева революція. Але якщо тоді в той же вечір українці вийшли на Майдан, то у нас упущений цей момент", - говорить Тавхелідзе.

"Чому все-таки" Грузинська мрія "навіть по екзит-полу Руставі-2 отримала більше голосів. Справа в тому, що ті люди ненавидять "Єдиний національний рух". Цьому багато причин. Але до того ж у нацрух у передвиборній своєї стратегії свої прорахунки були. вони раптом стали вибачатися за те, що робили до того. І фактичним тим самим вони погодилися з якимись ідіотськими обвинуваченнями "Грузинської мрії" в їх адресу. І вже не погано, що на цьому тлі вони набрали половину голосів. І тепер виходить, що у нас буде тривати ще чотири роки ця бодяга до наступних виборів, на яких може бути можна сподіватися щось змінитися. Іншими словами, ми на чотири роки продовжимо свою агонію", - вважає політолог. Про це пише Микола Сірук в статті "Уряд Іванішвілі намалював собі результат" в газеті "День".

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus