19 січня. Огляд преси. Українці святкують Хрещення
19.01.2017 12:00
![19 січня. Огляд преси. Українці святкують Хрещення](/upload/radio_news/6a/d4/7658808e2d35182.jpg)
Сьогодні православні відзначають велике християнське свято - Хрещення Господнє. Вважається, що саме 19 січня Ісус Христос був хрещений в річці Йордан. Люди вірять, що в цей день вода має цілющі властивості, і багато для досягнення максимального лікувального ефекту омиваються в крижаній ополонці. Але фахівці попереджають: стрибки в воду без дотримання певних правил можуть сильно нашкодити здоров'ю.
Сьогодні православні відзначають велике християнське свято - Хрещення Господнє. Вважається, що саме 19 січня Ісус Христос був хрещений в річці Йордан. Люди вірять, що в цей день вода має цілющі властивості, і багато для досягнення максимального лікувального ефекту омиваються в крижаній ополонці. Але фахівці попереджають: стрибки в воду без дотримання певних правил можуть сильно нашкодити здоров'ю, привівши навіть до летальних наслідків. Як уникнути цих неприємностей, журналісти з'ясували у сімейного лікаря Олексія Максименко. А священик, клірик Свято-Володимирського кафедрального собору м.Києва Олександр Шмуригін розповів, що необхідно, щоб цей ритуал приніс духовне очищення.
Занурення в ополонку на Хрещення Господнє - це не церковне таїнство, а просто традиція. "По суті, вона не має прямого відношення до свята, Церква не примушує віруючих залазити в крижану воду. Найважливіше, що необхідно знати, - водохресне купання не очищає від гріхів, як багато хто думає, - розповідає Олександр Шмуригін. - Духовне очищення відбувається, тільки коли ми каємося у своїх гріхах під час сповіді". Дійсно: велика кількість людей зараз зовсім не замислюється про сутність свята, а занурюється в ополонку лише через те, що це вважається модною традицією.
"Дуже важливо, щоб за дотриманням звичаю не затьмарювати істинний сенс свята - Хрещення Господа Ісуса Христа. Під час хрещення на Йордані, як оповідає Євангеліє, Бог відкрився людині. Тому абсолютно безвідповідально стрибати в ополонку не підготовившись, "за компанію" або зовсім в нетверезому стані. Це дуже небезпечно для здоров'я і життя, а також неприпустимо з точки зору релігії. Це гріх, тому що людина проявляє неповагу до молитви і благодаті Божої, яку віруючі просять у Господа під час освячення води", - каже Олександр Шмуригін.
Головне для християнина в цей день, за словами священика, - це відвідати церковне богослужіння - Божественну літургію, таїнство сповіді і святе Причастя, помолитися і випити святої води. Це все веде людину до висвітлення і життя з Богом. А вже після цього, якщо дозволяє здоров'я, можна занурюватися в ополонку. Але до цього потрібно обов'язково підготуватися.
Коли людина занурюється в крижану ополонку, його організм починає стрімко "віддавати" тепло, вироблення якого збільшується в цілих 10 разів!
"Першими холодовий удар приймають на себе капіляри шкіри. Вони різко звужуються, через що збільшується приплив крові до життєво важливих органів - зокрема серця, - розповідає Олексій Максименко. - Таким чином, за короткий проміжок часу йде велике навантаження на серце, і рефлекторно звужуються судини серцевого м'яза. Це може привести до дуже неприємних, а іноді і фатальних наслідків. Наприклад, якщо підвищений артеріальний тиск або є серцево-судинні хвороби, то різкий перепад температури може призвести до порушення серцевого ритму, інфаркту міокарда, інсульту і навіть до раптової зупинки серця. Якщо порушено мозковий кровообіг, крижана вода може спровокувати втрату свідомості. Більш віддаленими негативними наслідками зимових купань можуть бути запальні хвороби дихальних шляхів і сечостатевої системи".
Так, у жінок можуть запалитися яєчники і придатки, а у чоловіків - простата. Особливо обережними треба бути людям, у яких є різні хронічні захворювання, інфекційні хвороби, запалення нирок, епілепсія, гіпертонія та інші недуги.
"Однозначно не варто лізти в ополонку, якщо ви цілий рік лікуєтеся від гаймориту. Інакше дуже висока ймовірність того, що замість очікуваного зцілення настане різке загострення, - радить Олексій Максименко. - Багато людей після водохресних купань починають частіше хворіти, адже резерви організму виснажені". Загалом, якщо у вас в наявності будь-яка хроніка, то занурюватися в ополонку заради зцілення не варто: можна отримати зворотний ефект і посилити проблему.
Якщо ж зі здоров'ям проблем немає, то можна і зануритися. Ось тільки розраховувати на глобальний оздоровчий ефект теж не варто: він настає лише при регулярному і правильному моржування.
"Пояснюється він тим, що наднирники реагують на холодовий удар збільшенням вироблення кортикостероїдів. Вони мають сильну протизапальну дію. Крім того, справжні" моржі "загартовують організм і тренують всі його системи, починаючи від серцево-судинної і дихальної і закінчуючи імунної та ендокринної", - стверджує Олексій Максименко. Про це пише Сюзанна Кирина в статті "Як правильно занурюватися в ополонку: поради до свята Хрещення" в газеті "Сегодня".
У Києві облаштували шість місць для купання в рамках сьогоднішнього святкування Хрещення. Поринути в ополонку можна буде на пляжах "Дитячий" (біля каплиці в Гідропарку), "Центральний" (Труханів острів, поруч з пішохідним мостом), "Тельбін", "Вербний" (на озері Вербне), а також в зонах відпочинку "Троєщина" і "Галерна". Для зручності людей сьогодні з 10.00 до 17.00 відкриють другий вихід зі станції метро "Гідропарк".
Свято Хрещення Господнього, встановлений церквою в II столітті на згадку про хрещення 30-річного Христа Іоанном Предтечею у водах річки Йордан, спочатку відзначався одночасно з Різдвом Христовим, а з IV століття став самостійним святом. При Хрещенні світу були виявлені всі три іпостасі Пресвятої Трійці: з разверзшіхся небес на Ісуса зійшов у вигляді голуба Бог-Дух Святий, а голос Бога-Батька назвав Христа Сином своїм коханим. Тому Хрещення називається ще святом Богоявлення.
І у Водохресний святвечір, і в день Богоявлення здійснюється особливий чин - велике освячення води (тому в народі це свято називають Водохреща, Йордань).
Вода, освячена і в день свята, і напередодні, називається хрещенською, або великою агіасмою (святинею), і має велику силу: допомагає зберегти здоров'я, а хворів - побороти багато хвороб, захищає від нечистої сили. Воду п'ють, нею кроплять храми, житло, своїх близьких. Кажуть, Богоявленська вода з водойм особливо хороша для збереження здоров'я і краси - недарма ще з давніх часів усі бажаючі занурюються в ополонці, а дівчата поспішають хоча б вмитися водою з річки, щоб обличчя було рум'яним.
Вважалося, що в водоймах вода залишалася святий ще як мінімум три дні після Хрещення, повідомляється в статті "Сьогодні в столиці пройдуть урочистості з нагоди свята Хрещення" в газеті "Факты и комментарии".
Археологи, історики, богослови головною подією минулого століття вважають знахідку в Іудейській пустелі в районі Кумрана найдавніших списків Біблії - точніше, Старого Завіту.
1947 рік. Неподалік від Мертвого моря пастух-бедуїн пас чи кіз, то чи овець. Одну тварину пропало. Пастух вирішив, що воно провалилося в одну з численних печер. Став кидати зверху каміння. Раптом почув, що на дні печери щось розбилося. Пробрався вниз і виявив розбитий глечик, а в ньому сувій старої шкіри з якимись карлючками. Поруч ще кілька глечиків із сувоями.
Сувої були викуплені в 1950 році Державою Ізраїль за 250 000 доларів. До 1956 року в одинадцяти Кумранських печерах було виявлено понад 190 сувоїв. Є підозра, що їх насправді більше - розкопками займалися різні групи, і не все знайдене вони опублікували. Справа-то тонке - знайдені всі тексти Танаха (Старого Завіту), крім книги Естер (Есфири). Плюс безліч небіблійських текстів, коментарі, статут громади есеїв, члени якої, як видно, близько трьох сотень років і переписували сувої. Датуються документи III в. до н. е. - I в. н. е. Тобто деякі списки зроблені під час земного життя Ісуса.
Ессеї вважали, що сучасні жителі зіпсовані, їх звичаї не відповідають вірі. Вони пішли в пустелю і жили відособленими общинами, давали обітницю безшлюбності, зневажали матеріальні блага. Деякі вчені припускають, що до ессеям належав і Іоанн Предтеча. Можливо, з ними був пов'язаний і Ісус Христос. Принаймні багато з того, що проповідував Він, збігалося з поглядами есеїв. А обряд "ритуального занурення в воду" у есеїв був особливо важливий і передував кожну молитву, проповіді наставника, загальні трапези, роботи по перепису текстів. Саме такий обряд Ісус попросив провести Іоанна в річці Йордан.
До речі, Кумранські печери розташовані всього в півтора кілометрах від Каср-ель-Яхуді - місця на річці Йордан, де віруючі здійснюють обряд хрещення.
Віфавара - так греки вимовляють єврейське словосполучення Бейт авари - тобто Будинок переправи. Це одне із знаменних місць в історії Ізраїлю і важлива точка для представників різних конфесій.
Історики кажуть, що в цьому місці в пониззі річки Йордан був брід або переправа. Саме тут розступилася річка і сини Ізраїля на чолі з Ісусом Навином увійшли в Землю обітовану.
Пізніше саме тут вознісся на небо у вогненній колісниці Ілля-пророк. І тут Ісус Христос був зустрінутий Іоанном Предтечею і омитий водами Йордану. Місце тричі святе. Зараз це місце називається Каср-ель-Яхуді.
Йордан тут проходить межа. Тому на одному березі під тентами сидять, обіймаючи автомати, ізраїльські військові. На іншому, зовсім-зовсім поруч, ховаються від сонця йорданські прикордонники. Ті, хто опиняється на йорданській стороні, можуть здійснити обряд обмивання в священних водах на іншому березі річки.
Свідоцтв, що переправа була саме в точці з цими координатами, немає. Річка за цей час кілька разів змінювала русло.
Занурюватися у води Йордану традиція наказує в спеціальній хрестильної сорочці.
На Водохресний святвечір в Каср-ель-Яхуді Патріарх Єрусалимський здійснює чин великого освячення води. Він спускається до річки Йордан і занурює хрест в її води. Під час урочистої церемонії в повітря випускається білий голуб на згадку про подію Богоявлення.
На річці Йордан є ще одне місце, де віруючі можуть зробити обмивання. Воно знаходиться зовсім в іншому місці - неподалік від озера Кінерет (воно ж Галілейське море) - трохи нижче за течією. Називається воно Ярденіт.
У цьому місці Іоанн точно не міг хрестити Ісуса. І про це попереджають. Але багато хто вважає, що вже саме обмивання в священних водах Йордану - справа блага, богоугодну. Вода тут багато чистіше, ніж в районі Каср-ель-Яхуді - світло-зелена, прохолодна. Протікаючи по Іудейській пустелі, Йордан змішується з мулом і глиною, і у Віфавара вода каламутна, темно-жовтого кольору.
У Ярден, як і в Каср-ель-Яхуді, в бікіні або в плавках занурюватися в воду нікому не дозволять, пише Олександр Мілкус в статті "Три маловідомих факти про Хрещення" в газеті "КП в Украине".
Источник новости: NEWSru.ua
Лента новостей
-
Міліціонер з Бєларусі викрив канал вербування бойовиків в ОРДЛО. Його за це заарештували
Лейтенанта МВС Республіки Бєларусь Михайла Куцка з обласного центру Гродно в понеділок, 23 січня 201…
-
Тбілісі вболіває за затриманого в Києві Церцвадзе й намагається запобігти екстрадиції до РФ
Влада Грузії намагається не допустити екстрадиції з України до Росії колишнього високопоставленого с…
-
Офіційний курс валют і банківських металів на 25 січня
Офіційний курс валют на 25 січня, встановлений Національним банком України. Долар та євро подешевшал…
-
У Сумах стартує проект "Шлюб за добу"
Сумський обласний науково-методичний центр культури і мистецтв має в наявності окреме приміщення для…