"Украінськи приказки, прислівъя и таке инше": на Херсонщині виявили унікальну книгу XIX століття
14.06.2016 22:00

Автор книги Матвій Номис - український етнограф, фольклорист, письменник і педагог. "У книзі зібрано і описано мудрість Українського народу в тисячах прислів'їв, загадок, виразах. Орфографія староукраїнської мови має дуже зацікавити лінгвістів", - зазначив керівник "Фонду зaхіcту пaм'яток іcторії і культури" Олексій Карпенко.
Оргaнізaція "Фонд зaхіcту пaм'яток іcторії і культури" заявила, що отримала у користування давню книгу 1864 року "Украінськи приказки, прислівъя и таке инше" ("Українські приказки, прислів'я і таке інше") з рук приватного коллекціонера з Херсонщини.
Про це повідомляє портал kherson.net.ua.
Автор книги Матвій Номис - український етнограф, фольклорист, письменник і педагог, укладач і видавець одного з найповніших і найавторитетніших зібрань-антології українського усного фольклору малих жанрів.
Видання являє собою велику історичну, культурну та наукову цінність. Книгa колекційна і дуже рідкісна. На сьогодні збереглося не більше кількох примірників того часу.
"У книзі зібрано і описано мудрість Українського народу в тисячах прислів'їв, загадок, виразах. Орфографія староукраїнської мови має дуже зацікавити лінгвістів", - написав на своїй сторінці у Facebook керівник "Фонду зaхіcту пaм'яток іcторії і культури" Олексій Карпенко.
Зараз фонд готує видання, яке буде точною копією оригіналу. Ці примірники перейдуть у власність бібліотек , музеїв, наукових інститутів.
Матвій Терентійович Номис (справжне прізвище Симонов) народився 17 (29) листопада 1823 року в с. Заріг (тепер Оржицького району Полтавської обл.) в заможній чиновницькій родині. У 1848 році Матвій Симонов закінчив Київський університет, після чого учителював у Ніжинській та Немирівській гімназіях. З 1855 року Матвій Симонов служив чиновником у Петербурзі, Пскові, Катеринославі, Житомирі. З 1873 року був у Лубнах директором Лубенської чоловічої гімназії, з 1877 року – голова земства, мировий суддя, займав інші посади. Помер Матвій Номис у Лубнах 26 грудня (8 січня) 1900 (1901) року.
Матвій Симонов протягом життя збирав цінні матеріали про народний побут, звичаї та обряди, записав чимало зразків усної народної творчості. Друкуватися почав 1858 року. Опублікував кілька статей про українські народні звичаї та обряди. Співпрацював з часописами "Русская Беседа", "Основа", "Киевская старина" тощо.
Свої праці Матвій Симонов підписував М.Номис – цей псевдонім утворений від частини (без -ов) справжнього прізвища, прочитаного у зворотному порядку і абревіатури імені письменника і фольклориста. Саме під таким ім'ям він і відомий широкому загалу.
Матвій Номис є автором збірки "Оповідання М. Т. Симонова (Номиса)" (1900), але книга "Українські приказки, прислів'я і таке інше. Збірники О. Марковича і других. Спорудив М.Номис" (СПб,1864), яка містить понад 14,5 тис. приказок і загадок, - вважається найвизначнішою працею Номиса. У ній опубліковані також записи Степана Руданського, Василя Білозерського, Пантелеймона Куліша, В. Лазаревського, Марка Вовчка та інших.
Додамо, що бібліотека "Українського життя в Севастополі" опублікувала текст цієї книги, з яким можна ознайомитися за цим посиланням.
Источник новости: NEWSru.ua
Лента новостей
-
Усик покинув американського тренера заради Ломаченка
Чемпіон світу за версією WBO в першій важкій вазі українець Олександр Усик вирішив припинити співпра…
-
Українські розвідники, що зникли на Луганщині, другу добу не виходять на зв'язок
Українські розвідники другу добу не повідомляють про себе, основна версія - втрата зв'язку. Про це с…
-
У Гарварді скоро почнуть тестувати мозковий чіп для відновлення зору
У Гарварді створено чіп, який стимулює зорову зону кори головного мозку і створює імітацію зору без…
-
Фермера з Донбасу, який у 2014-му здав бойовикам українських спецназівців, судять на Запоріжжі
У Куйбишевському райсуді смт Більмак Запорізької області судять 61-річного фермера з Донеччини Микол…