Foreign Policy. Київ теж підігріває війну на сході України

07.02.2017 14:00

Foreign Policy. Київ теж підігріває війну на сході України

Відновлення боїв на Донбасі має деякий зв'язок з інавгурацією Трампа, стверджує автор статті в американському виданні. Ця подія не тільки посилила російську агресію, а й зробила Київ менш схильним до компромісу на тлі невпевненості в політиці Вашингтона щодо українського конфлікту, зазначають аналітики.

"Очевидно, що відновлення боїв на сході України має деякий зв'язок з політичною подією, що сталася дев'ятьма днями раніше, - інавгурацією Трампа на президента США", - пише з Києва фрилансер Ісаак Вебб в статті для американського видання Foreign Policy. Однак, за словами автора статті, вплив обрання Трампа на варіації війни і миру на Донбасі має і зворотний бік: на думку аналітиків, воно не тільки посилило російську агресію, а й зробило Київ менш схильним до компромісу на тлі невпевненості в політиці Вашингтона щодо українського конфлікту.

"Відтоді, як у вересні минулого року Україна вкотре відмовилася від політики розведення сил, вона стала здійснювати все частіші наступи на "сіру зону" - нейтральну територію між силами українського уряду і сепаратистів уздовж лінії фронту. Обидві сторони билися за неї з тих пір, як було підписано першу провалену мирну угоду у вересні 2014 року", - оповідає Вебб. Сепаратисти теж останнім часом стали наступати на цю буферну зону. Александер Хуг, перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, висловив свою стурбованість скупченням важкої артилерії і позицій військ у "сірій зоні". Він попередив, що угоди про припинення вогню на місцях можуть підштовхнути обидві сторони, зокрема й Україну, до створення "нових реалій" на території, щоб потім вести переговори з сильніших позицій, йдеться в статті.

"Водночас Адміністрація президента України скористалася ескалацією, щоб нагадати Трампу про ціну зближення з російським президентом Володимиром Путіним", - зазначає автор. "Ведеться масований обстріл. Як можна заїкатися про зняття санкцій в таких обставинах", - наводиться в статті вислів Петра Порошенка у відеозверненні, опублікованому в інтернеті 31 січня.

Незважаючи на пошуки способів вплинути на адміністрацію Трампа, "український уряд почав невпевнено вивчати шляхи до миру на Донбасі", повідомляє Вебб. Порошенко 30 січня зустрівся з канцлером ФРН Ангелою Меркель у Берліні, зокрема, щоб обговорити, як "змусити працювати Мінські угоди", розповіла автору Альона Гетьманчук, голова київського аналітичного центру "Інститут світової політики". До обрання Трампа Україна відмовлялася йти на політичні поступки і проводити місцеві вибори в сепаратистських регіонах, поки Росія і сепаратисти не відведуть від лінії фронту важку артилерію і не повернуть Києву контроль над східним кордоном. Однак, за словами Гетьманчук, на тлі виборів Трампа і захитаної підтримки Вашингтона "Київ готовий розглянути менш ніж ідеальну угоду, якщо Росія ясно покаже, що вона готова до компромісу - хоча Україна не уточнила подробиць".

"Впливовий український олігарх Віктор Пінчук, - оповідає автор, - опублікував колонку в The Wall Street Journal 29 грудня, викликавши бурю в Києві своїми доводами про те, що Україна, мовляв, повинна піти на "болючі компроміси заради миру" з проросійськими сепаратистами, не допустивши того, щоб Крим "став на шляху" мирної угоди, провівши вибори на окупованих територіях і відмовившись від прагнень стати членом ЄС". Політологи і депутати в Україні звинуватили Пінчука в підтримці Путіна, перетворивши його на ізгоя. Однак, як стверджує Вебб, численні джерела, близькі до Адміністрації президента, заявляють, що колонка олігарха "була запланована з допомогою політичних консультантів, які працюють на Порошенка, щоб протестувати готовність людей йти на компроміс", а також сказати те, що хотів би почути Трамп, з метою зміцнити відносини з новою адміністрацією Білого дому. Втім, судячи з усього, Пінчук і Порошенко помилково оцінили громадську думку: "головним уроком історії з Пінчуком стало те, що компроміс залишається провокаційною пропозицією в Україні", пише автор.

"Для декого в Києві бути прихильником жорсткої лінії - це синонім успішної політичної стратегії", - зазначає Вебб. Серед тих, хто агітує на користь просування українських сил у "сіру зону" - Олександр Турчинов, секретар Ради безпеки і оборони України. "Цей "повзучий наступ", як таку політику називають військові аналітики й українські ЗМІ, мабуть, спрямований на здобуття політичної підтримки тієї частини суспільства, що критично ставиться до Мінських домовленостей і вважала за краще б твердішу лінію на сході України", - йдеться в статті. Як зазначає автор статті, популярність позиції людей на кшталт Турчинова підштовхнула навіть тих, хто спочатку схилявся до миру, зайняти войовничу лінію.

"Відсутність опозиції войовничій риториці Порошенка свідчить про те, що багато хто підтримує ідею, згідно з якою миру можна домогтися тільки через війну, - стверджує автор. - Однак, як вчать попередні Мінські угоди, диктувати умови миру Росії і сепаратистам буде не Україна: адже вона була змушена прийняти "Мінськ-1" і "Мінськ-2" на умовах Росії через масштабні втрати від рук російських сил у кривавих боях в Іловайську і Дебальцевому, відповідно". На думку Вебба, "якщо в Києві не запанує більш примирливий підхід, така парадигма буде повторюватися і для всіх наступних мирних угод".

"Поки що більшість у Вашингтоні і в інших місцях бачить за звичкою в останньому піку насильства відповідальність осмілілого Кремля. Однак конфлікт на сході України - складна реальність і підігрівається внутрішніми факторами тією ж мірою, що й зовнішніми", - підсумовує автор. "На даний момент в Україні немає партії миру", - наводить Вебб на закінчення коментар Михайла Мінакова, президента Фонду якісної політики і професора Києво-Могилянської академії.

Переклад Inopressa.ru

 

Источник новости: NEWSru.ua

Лента новостей

Оставить комментарий

comments powered by Disqus